Chcę mieć kota, ale mam alergię! Jakie są objawy i jak z nimi walczyć?

alergia u kota

Zwróciliśmy uwagę na wiele wiadomości w różnych mediach, że w niektórych schroniskach coraz mniej jest zwierząt. Oznacza to, że jesteśmy bardziej chętni na adopcję kota czy psa. Często spotykamy również sytuację, szczególnie w temacie kotów, że znajdujemy takiego zwierzaka i chcemy się nim zaopiekować. Zabieramy stworzenie do domu, a po pewnym czasie okazuje się, że mamy uczulenie na kota. Bywa też tak, że nasi najbliżsi nie radzą sobie z obecnością zwierzęcia. Co wtedy? Nie chcemy oddawać kota do schroniska, ani szukać mu nowego domu, a na pewno nie mamy zamiaru wyrzucić go na zewnątrz. Jak radzić sobie z problemem alergii na kocią sierść?
Zobaczcie co proponujemy, są to sposoby bezpośrednio od osób, które również borykają się z takim problemem.

Alergia na kocią sierść. Jakie są objawy alergii na kota?

Oczywiście każdy organizm może inaczej reagować na alergeny znajdujące się w kocim futrze czy nawet organizmie. Dużo również zależy od pory roku. Najczęstszymi objawami alergii są kaszel, duszności, opuchnięte oczy czy wysypka. Nowi właściciele kotów, którzy nie mieli styczności wcześniej z kocim futrem często skarżą się na duszności, ucisk w klatce piersiowej, ciężki oddech. U innych spotyka się kichanie, gęsta wydzielina z nosa, łzawienie oczu czy drapanie w gardle. Jednak nie tylko można być uczulonym na kocią sierść, lecz dużym problemem jest również alergia na kocią ślinę. Oprócz wymienionych wyżej objawów pojawiają się również różnego rodzaju wysypki. Często też możemy spotkać się z przesuszoną oraz pękającą skórą. Występuje to na dłoniach czy okolicy twarzy, gdzie nasza skóra jest cienka i mniej odporna. Objawy u dzieci są często bardzo podobne, warto obserwować co dzieje się u dzieci przy kontakcie z kotem.

Odczulanie – czyli co robić, aby pozbyć się alergii na kota

Kiedy czujemy się niezbyt dobrze w towarzystwie zwierząt, lub u naszych bliskich wystąpią objawy takie, jak wypisaliśmy powyżej należy skontaktować się z lekarzem. Najlepiej od razu udać się do specjalisty czyli alergologa, jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości w krótkim czasie, należy wybrać się do lekarza rodzinnego. Na miejscu trzeba wspomnieć o adopcji kota i przedstawić swoje obawy. Warto jednak udać się do lekarza, który pomoże wyleczyć ewentualną alergię a nie na recepcie wypisze „pozbyć się zwierzęcia”. Alergia to choroba, którą można wyleczyć, jest również duże prawdopodobieństwo, że organizm przyzwyczai się do alergenu. Najlepszym sposobem na potwierdzenie alergii na kota jest zrobienie testów alergicznych, często te objawy są mylone z alergią na trawy. Aby dokładnie potwierdzić wszystkie objawy zrób testy z krwi.

Domowe sposoby na alergię na kota

Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim ważny jest porządek. Należy często wycierać meble, zmieniać pościel, trzepać poduszki czy koce. Odkurzanie też jest bardzo ważną czynnością przy alergii. Warto również zaopatrzyć się w dobry odświeżacz powietrza. Dbać o higienę kota, jego otoczenia a przede wszystkim własną i osób z alergią. Na rynku znajdziemy również różne spreje i środki odczulające i odświeżające.

sposoby na kocią alergię
Jeżeli chodzi o samego kota, warto usunąć wszystkie zagrożenia, czyli usunąć robaki u kota czy pchły. Można również przecierać kota na mokro, w sklepach zoologicznych czy w internecie można znaleźć specjalne rękawice, którymi uczeszemy kota, oraz wyczeszemy martwy naskórek oraz nadmiar śliny z sierści. Niektórzy polecają zmienić dietę kotu z tradycyjnych puszkowych karm na BARF. Jest to pokarm złożony z surowego mięsa, które sami przygotowujemy, dodając odpowiednie składniki odżywcze. Mamy wtedy wgląd, jakie alergeny znajdują się właśnie w tym pokarmie.

Objawienie się alergii na kota w ciąży.

Często jest tak, że alergia objawia się po paru latach lub właśnie u kobiet w ciąży. Nie tylko alergia na kota może się tak objawić, również jest prawdopodobne wystąpienie innych chorób właśnie w tym czasie. Niekiedy bywa tak, że na jednego kota mamy uczulenie a na innego w ogóle nie. Testy i wizyty u dobrych specjalistów są podstawą do stwierdzenia alergii i ewentualnie leczenia jej objawów. Nie jest jednak powiedziane, że jeżeli kobieta w ciąży ma alergię to jej dziecko również taką będzie miało. Pamiętajmy, że każdy organizm reaguje inaczej. Dużo osób już od wielu lat radzi sobie z chorobą i nie wyobraża sobie życie bez kotów lub innych zwierząt. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie żyć na co dzień z obawami alergii, musimy znaleźć dobry dom dla zwierząt.
Nie krzywdź, nie wyrzucaj, nie zostawiaj na pastwę losu!

Oceń ten post!

Eleonora

Co o mnie? Dziewczyna interesująca się światem. Uwielbiam nowinki, ciekawe historie, trochę humoru i miłości. Piszę tak, jak sama chciałabym przeczytać. O czym? Każdy temat jest dobry, wystarczy się zastanowić co on wniesie do naszego życia. Nie za wiele? No cóż, ale warto wiedzieć nawet coś nieistotnego.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.