Co to jest Bitcoin? Dlaczego spada cena Bitcoina?

co to jest bitcoin

Ostatnimi czasy Świat obiegły informacje jakoby Bitcoin był podatny na manipulacje, a jego wartość wciąż spadała.  Według analityków w bardzo łatwy sposób można wywołać niemałe zamieszanie na rynku kryptowalut, a nawet w wyniku ataku hackerów przygarnąć duże sumy pieniędzy. Czy jednak ten wirtualny pieniądz jest taki straszny? Czym jest tak popularny Bitcoin?

Co to jest Bitcoin?

Liderem na rynku kryptowalut jest Bitcoin, czyli innowacyjna waluta internetowa, która nie podlega pod żadne banki, ani rządy.

W 1998 roku pewien programista Wei Daia po raz pierwszy opisał fenomen tej waluty, a jej obecną formę stworzył w 10 lat później członek listy mailingowej metzdowd.com, znany jako Satoshi Nakamoto.

Śmiało można stwierdzić, że wynalazek Nakamoto można nazwać pieniądzem ponieważ spełnia trzy podstawowe zasady, które decydują o tym, czy dana wartość jest uznawana za pieniądz:

  • można wykazać, że dana kwota pieniądza jest własnością użytkownika,
  • można przekazać wartość pieniądza od jednego użytkownika do drugiego,
  • pierwotny właściciel pieniądza traci do niego prawo w momencie przekazania go innemu użytkownikowi.

Dlaczego spada cena Bitcoina?

Pieniądze jakimi posługujemy się na co dzień to pieniądze fiducjarne – oparte na wierze w działania banków i rządów.

Wartość takiego pieniądza pochodzi wyłącznie z monopolu, jaki państwo zastrzega sobie na jego emisję, popytu na walutę generowaną przez politykę fiskalną państwa oraz z zaufania obywateli do państwa.

Wartość bitcoina zależy od jego popularności, użyteczności, czy trudności zdobycia. Im więcej osób korzysta z tej waluty, tym bardziej rośnie jej wartość.  W ciągu zaledwie 5 lat liczba użytkowników wzrosła do kilku mln i nadal wzrasta. Cena jest w dużej mierze zależna od spekulacji internautów, zdarza się, że ludzie w panice sprzedają Bitcoina, ponieważ cena spadła o kilka % natomiast w ciągu 2-3 dni wartość potrafi wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent na plus. W celu sprawdzenia aktualnego kursu kryptowalut takich jak Bitcoin czy IOTA polecam stronę coinmarketcap.com.

Zalety Bitcoina

Bitcoin przede wszystkim jest ogólnie dostępny, w każdym miejscu na Świecie, które ma dostęp do Internetu lub telefonii komórkowej.  Jest on walutą funkcjonującą w sieci P2P, nikt nie sprawuje nad nią nadzoru, ani nie czerpie z niej bezpośrednio zysków.

Bitcoin posiada jedne z najlepszych zabezpieczeń: oparty jest na kryptografii oraz matematyce. Nie można go sfałszować, ani dodrukować.

Jest on również odporny na inflację ponieważ górna granica posiadania Bitcoinów to 21 mln.

Ciekawostki o Bitcoin’ie

  • Możliwość szybkiego i bezproblemowego dokonywania przelewów do najodleglejszych części świata, np. z Polski do Chin,
  • Bardzo małe prowizje lub całkowity ich brak, w ramach ich można dobrowolnie dokonać wpłaty na rzecz górników, dzięki którym istnieje sieć,
  • Nie ma możliwości aby ktoś zablokował konto użytkownikowi,
  • Transakcje są anonimowe,
  • Obsługa bitcoinów jest bardzo prosta, nawet dla laików,
  • Rozwiązuje problem długich  i kosztownych przelewów krajowych i międzynarodowych,
  • Jest świetnym rozwiązaniem na opłacenie możliwości logowania do zagranicznych portali internetowych, wykupienie dostępu do gier online, czy bezproblemowe opłacenie noclegu za granicą bez konieczności przewalutowania.

Ali Mat

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.