Co to jest gluten?

0
Co to jest gluten?

Co to jest gluten?

Co to jest gluten? Gluten free? Wielkie poruszenie na ten temat. Zapewne większość ludzi jest już zaznajomiona z tematem, jeżeli jednak nie to po tym artykule wszystko już będzie jasne. Na czym polega dieta bezglutenowa? Czy trzeba się tego obawiać? To głupia moda czy faktycznie jest to szkodliwe?

A więc co to jest gluten? Gluten przede wszystkim jest to białko roślinne obecne między innymi w pszenicy, życie, jęczmieniu, a także owsie. Nie jest to wartościowy składnik odżywczy, jednakże nie szkodzi on każdemu. Jak to mówią starsi ludzi „Kiedyś nikt nie wiedział co to gluten i żyli, teraz to dopiero wymyślają”. Przynajmniej tak powiedziałaby moja babcia. Jednakże mówi się, że  od kilku dziesięcioleci stale poddawanej genetycznym modyfikacjom pszenicy, która ze zbożami spożywanymi przez naszych pradziadków na początku ubiegłego stulecia ma niewiele wspólnego, zboże to staje się szkodliwe dla zdrowia coraz szerszego grona konsumentów.

Nietolerancja glutenu to tylko jedna z atrakcji, którą może zafundować nam ten składnik pożywienia. Możemy mieć też do czynienia z uczuleniem na gluten. Nie należy go mylić z celiakią. Są to zupełnie inne choroby. Należy przy tym zaznaczyć, że celiakia, w przeciwieństwo do alergii na gluten, nie należy do alergii pokarmowych – to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Po jej zdiagnozowaniu dieta bezglutenowa musi być stosowana do końca życia chorego; alergia pokarmowa może natomiast zupełnie ustąpić lub zmniejszyć swoje nasilenie.

Jak wykluczyć gluten z diety?

W diecie bezglutenowej bezpieczne są produkty wytworzone na bazie mąki kukurydzianej, ryżowej, sojowej, gryczanej, prosa, amarantusa i komosy ryżowej. Warto jednak pamiętać, że niektóre rodzaje mąki dostępne w powszechnej sprzedaży, mogą być zanieczyszczone glutenem, np. w skutek mielenia w tym samym młynie bądź przetwarzaniu w tym samym zakładzie zbóż bezglutenowych i glutenowych.

Dieta bezglutenowa w ostatnim czasie stała się w naszym kraju bardzo popularna, dlatego internet kipi od ciekawych przepisów na różne dania bez glutenu ( gluten free ).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here