Co to jest smog? Jak powstaje?

co to jest smog

Wszechobecny smog, słyszymy o tym w mediach, widzimy w internecie, a ile osób tak na prawdę wie, co to jest smog? Skąd się bierze, jak powstaje?

Co to jest smog?

Wielka chmura zanieczyszczeń, która unosi się nad miastami. Zawiera w sobie między innymi tlenki siarki, azotu i cząsteczek  PM2,5 i PM10. Jest to zanieczyszczenie powietrza oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. Wyróżniamy dwa typy smogu: londyński, Los Angeles, w zależności od składu chmury.

W Polsce w większości występuje smog typu londyńskiego, powstaje między innymi z tlenków azotu, siarki, węgla oraz metali ciężkich.

Jak powstaje smog?

Powstaje szczególnie zimą, kiedy jest duża mgła i bezwietrzna pogoda. Wysokie ciśnienie atmosferyczne nie pozwala cząsteczkom zanieczyszczeń unosić się do góry i zostają blisko powierzchni ziemi, tworząc gęstą chmurę. Główną przyczyną jest spalanie węgla, ruch samochodowy oraz działalność przemysłowa.

Smog zabija. Jakie są skutki smogu?

Już wiadomo co to jest smog, wiadomo, że jest to zjawisko niebezpieczne dla człowieka. Zwiększa ryzyko zachorowań na różne choroby i dolegliwości takie jak astma, zapalenie dróg oddechowych. Szczególnie narażone są dzieci i osoby starsze. Wysokie zanieczyszczenie powietrza wspomaga rozwijanie komórek rakowych, ok. 15% w przypadku raka płuc. Nie jest to jedyny nowotwór, na którego ryzyko zachorowania z powodu zanieczyszczenia powietrza rośnie. Są to nowotwory pęcherza moczowego, mózgu i szyjki macicy. Mamy również udar mózgu, choroby niedokrwienia serca i zawał serca.

Smog możemy wyczuć w powietrzy przez problemy z oddychaniem, podrażnione oczy i gardło.

Smog w Polsce

Największe stężenie smogu jest w Krakowie i na Śląsku, jednakże ostatnio inne miasta również mają podniesioną normę. Codziennie monitorowane jest każde miasto, tak aby można było pozostać w domach jeżeli mamy problemy zdrowotne. Jakoś powietrza możemy sprawdzić na stronach internetowych wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, powstały również aplikacje na Smartphony informujące nas o zanieczyszczeniach.

Niektóre miasta oferują darmowe przejazdy komunikacją miejską, kiedy stężenie przekracza normy PM10 czyli 50 mikrogramów na metr sześcienny (μg/m3). A dla PM2,5 to 25 μg/m3. Przekroczone jest gdy osiągną poziom 300 mikrogramów na metr sześcienny.

5/5 - (głosów: 1)

Eleonora

Co o mnie? Dziewczyna interesująca się światem. Uwielbiam nowinki, ciekawe historie, trochę humoru i miłości. Piszę tak, jak sama chciałabym przeczytać. O czym? Każdy temat jest dobry, wystarczy się zastanowić co on wniesie do naszego życia. Nie za wiele? No cóż, ale warto wiedzieć nawet coś nieistotnego.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.