Czego nie może jeść pies? Lista zakazanych produktów, których nie mogą jeść psy!

Produkty, który nie może jeść pies

Pies przez wielu uważany jest za członka rodziny i najlepszego przyjaciela człowieka. Dla czworonogów jesteśmy w stanie zrobić wiele, aby miały w życiu jak najlepiej.
Pewnie nie raz zdarzyło się Wam, że jedząc śniadanie Wasz psiak siedział obok i wpatrywał się w Ciebie błagalnym wzrokiem, abyś podzielił się z nim kanapką, paróweczką, bądź czymkolwiek co masz na talerzu.

To właśnie w takich sytuacjach najczęściej człowiek się łamie i podrzuca coś psiakowi.
Przecież to tylko jeden mały kawałeczek, nic mu nie będzie… Skoro człowiekowi nie zaszkodzi to przecież psiak też może zjeść… Pomyślmy jednak, czy to co jest dobre dla człowieka, będzie dobre również dla psa? Niestety w przypadku niektórych produktów, nawet mały kawałek może psu zaszkodzić i np. wywołać rewolucje żołądkowe.

Co pies może jeść? Lista zakazanych produktów, które nie może jeść pies.

To co znajduje się na ludzkim stole zdecydowanie nie nadaje się dla psa.
Istnieje pewna grupa produktów po zjedzeniu których psy mogą poważnie zachorować i się nimi zatruć. Poniższych produktów nie powinno się podawać psom, gdyż mogę im one poważnie zaszkodzić.
Psie jedzenie różni się od ludzkiego, gdyż psiaki mają znacznie uboższą florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Psy nie potrafią strawić tak mocno urozmaiconego pokarmu, jak my ludzie.

Postaramy się przybliżyć produkty, których nie powinny jeść psy. W przypadku niektórych z nich specjaliści są dość podzieleni, ale warto zapoznać się z poniższą listą i zwrócić szczególną uwagę na te produkty:

Czekolada

Bardzo często mówi się o tym, aby nie podawać psom czekolady. Jednak warto przypomnieć, że zawiera ona kofeinę, teobrominę oraz teofilinę – wspomniane substancje wywołują u zwierząt wymioty i biegunkę. Ponadto duża dawka tych substancji może nawet doprowadzić do uszkodzenia serca i systemu nerwowego.

Kawa

Jak już zostało wspomniane kofeina jest dla psa szkodliwa. Więc warto pamiętać o tym, żeby nie zostawiać filiżanki z kawą w zasięgu pyska psiaka. Ten trunek nie wyjdzie mu na zdrowie, a wręcz przeciwnie sprawi, że pies się rozchoruje.

Ugotowane kości

Kości poddanych jakiejkolwiek obróbce termicznej nie należy podawać psu. Kości, które zostały ugotowane, usmażone, czy upieczone bardzo łatwo pękają i są ostro zakończone. Taka kość może pokaleczyć przewód pokarmowy psa, utknąć mu w przełyku, albo przebić jelito. Poza tym ugotowane kości już w żołądku psa przybierają formę cementu, przez co dochodzi do problemów z trawieniem i wypróżnianiem się.

Mleko i nabiał

Dorosłe psy nie trawią laktozy, dlatego też spożywanie produktów mlecznych może doprowadzić do wystąpienia u nich wymiotów i biegunek.

Surowe jajka

Z podawaniem surowych jajek psu wiąże się ryzyko zarażenia Salmonellą. Ponadto w białku surowego jajka znajduje się awidyna, która niszczy biotynę. Natomiast biotyna jest niezwykle ważna, aby pies mógł właściwe rosnąć i aby jego sierść miała dobrą kondycję. Nadmiar surowego białka w diecie psa można zauważyć po tym, że sierść jest wyblaknięta, wypada, a pazury są osłabione. Nadmiar tego produktu wiąże się także z opóźnieniem wzrostu i deformacją. Lepiej będzie jeśli podasz psu ugotowane jajko.

Surowe ryby

W surowych rybach zawarta jest trymetyloamina, która może doprowadzić do wystąpienia ciężkiej anemii u czworonoga.

Przyprawy

Należy unikać podawaniu psy takich przypraw jak: sól, proszek do pieczenia, soda, gdyż powodują one skurcze mięśni. Natomiast takie przyprawy jak: gałka muszkatołowa, papryka, pieprz prowadzą do niewydolności nerek.

Wątroba i innego rodzaju wędliny

Wątroba powinna być podawana sporadycznie, gdyż znajduje się w niej duża ilość witaminy A, co może doprowadzić do hiperwitaminozy, a nawet do zatrucia. Należy pamiętać, że wątroba jest filtrem organizmu, w którym to gromadzone są różne toksyczne substancje, a także metale ciężkie i cholesterol. Pies dostający zbyt duże ilości wątroby będzie wychudzony, może dojść do przerostu kośćca, deformacji kości, albo braku apetytu.

W wędlinach zawartych jest wiele przypraw i konserwantów, takich jak np. saletra, co niestety zaszkodzi psom.

Cukierki, żelki i gumy do żucia

Może dorośli nie zajadają się żelkami, ale dzieci pewnie tak i z chęcią podzielą się swoimi smakołykami z psiakami. Warto uświadamiać już od najmłodszych lat, że słodkości mogą psiakowi zaszkodzić. W cukierkach i gumach zawarty jest ksylitol, który niestety jest toksyczny dla czworonogów. Jego spożywanie może doprowadzić m.in. do nagłej zmiany poziomu cukru we krwi, a także przyczynić się do niewydolności nerek.

Witaminy i suplementy diety dla ludzi

Nie należy podawać zwierzakom witamin i suplementów diety przeznaczonych dla ludzi, gdyż w swoim składzie posiadają one żelazo, które może doprowadzić do uszkodzenia wątroby, albo układu pokarmowego czworonoga.

Alkohol i Marihuana

Oczywiste jest, że nikt normalny nie będzie dawał do picia swojemu pupilowi alkoholu. Ale wiele razy słyszało się, jak to pies sam dopadł się do butelki z resztką piwa i skosztował tego trunku, po czym w drodze na swoje legowisko kiwał się na boki. Pies, tak jak i człowiek może upić się alkoholem. Człowiek wie, że stan ten nie zawsze należy do przyjemnych. Pies po wypiciu alkoholu również może mieć problemy z opanowaniem własnego ciała, koordynacją ruchową, a nawet problemy z oddychaniem. Psiaki są najczęściej dużo lżejsze od ludzi, więc w ich przypadku nawet niewielka dawka alkoholu może okazać się dawką śmiertelnie niebezpieczną.

Możliwe, że Twój pupil nigdy nie będzie miał styczności z marihuaną, ale lepiej wiedzieć, że dla psów jest ona wyjątkowo toksyczna. Jej zjedzenie, albo wdychanie oparów niekorzystnie wpłynie na psi układ nerwowy. Po takim incydencie mogą wystąpić u psa wymioty, nadwrażliwość na światło oraz dźwięk, może mieć on problemy z poruszaniem się, a nawet może doprowadzić to do śmierci.

Kocia karma

Właściciele psiaków łakomczuchów, wiedzą że pies zje niemalże wszystko. Dlatego jeśli mieszka on z kotem, trzeba uważać, aby kocia porcja jedzenia nie trafiała do psiego żołądka. W karmie przeznaczonej dla kota jest zdecydowanie większa zawartość białka i tłuszczu niż w karmach przeznaczonych dla psów. Dlatego też zajadanie się psa kocią karmą, może doprowadzić u niego do choroby nerek.

Domowe sposoby na robaki u psa. Jak często odrobaczać psa?

Jakich owoców i warzyw nie może jeść pies?

Tak jak w przypadku produktów przetworzonych, także wielu owoców i warzyw nie powinieneś podawać swojemu psu do jedzenia. Wiele z nich może wywołać przykre dolegliwości np. podawanie psu w nadmiarze cytrusów prowadzi do wymiotów.

Awokado, winogrono i rodzynki.

Wiele osób po prostu uwielbia awokado, dlatego też pojawia się ono na co dzień w polskich domach. Owoc ten jest bardzo zdrowy dla ludzi, jednak niezwykle trujący dla zwierząt. Pomijając to, że posiada on dużą pestkę, którą pies mógłby się zadławić, albo mogłaby mu ona utknąć w jelitach. To awokado w swoim składzie zawiera persin, jest to toksyna, która jest śmiertelnie niebezpieczna dla ptaków. W przypadku kotów i psów również jest niewskazane podawanie awokado, gdyż może ono u nich wywołać biegunkę i silne wymioty.

Zarówno w winogronach, jak i rodzynkach zawarte są toksyny, które mogą wywołać u psów niewydolność nerek, a nawet mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Jeśli jakiś właściciel mówi, że jego pies uwielbia winogrona, nie ma się co dziwić kto by nie lubił tych słodkich kuleczek. Warto jednak mu uświadomić, że te kuleczki są bardzo niebezpieczne. Nie ma co popadać w paranoję i jeśli Twój pies ważący 30 kg i zje raz na miesiąc 2-3 kulki winogrona to nic mu się nie stanie. Jednak zjedzenie przez małego psiaka garści winogron może skończyć się tragicznie.

Warzywa strączkowe i kapusty

Warzywa strączkowe, takie jak fasolka, bób, kapusta, brokuł prowadzą do wzdęć.

Grzyby

Grzyby są dla psów ciężkostrawne, dlatego też nie należy im ich podawać, gdyż zakłócają one pracę psiego żołądka. Poza tym oddziałują one na pracę serca, nerek oraz systemu nerwowego.

Liście rabarbaru i szczaw

W produktach tych znajduje się duża ilość kwasu szczawiowego i są one toksyczne dla psów, przyczyniają się do powstania kamicy nerkowej.

Orzechy Makadamia

Orzechy makadamia są dla psów silnie trujące. Po ich zjedzeniu u psa będzie można zauważyć problemy z poruszaniem się, może nawet dojść do uszkodzenia układu nerwowego, pokarmowego oraz mięśniowego.

Cebula i szczypiorek

Cebula również jest trucizną dla psa, czy kota. Warto o tym pamiętać, bo akurat ten produkt jest w naszych domach powszechny, zawiera ona tiosiarczan sodu. Cebula jest szkodliwa w każdej możliwej formie – surowa, smażona, pieczona, gotowana – nie podawaj jej swojemu psu. Pies nie powinien również spożywać żadnych produktów, w składzie których znajduje się cebula. Zjedzenie cebuli czy szczypiorku prowadzi do uszkodzenia krwinek czerwonych, w efekcie czego może wystąpić niedokrwistość.

Czosnek

Podawanie niewielkich ilości czosnku nie jest szkodliwe. Niekiedy wręcz zalecane na pozbycie się robaków, albo zwiększenie odporności. Jednak jeśli dopuszczalna dawka zostanie przekroczona może dojść do zatrucia psa objawiającego się m.in. biegunką. Dla własnego spokoju, lepiej nie podawać psu czosnku.

Pestki Jabłek

Jabłka same w sobie są zdrowe dla psów. Jednak ich środek niekoniecznie. W osłonie pestek znajduje się amigdalina, cukier oraz cyjanek, który podczas procesu trawienia zmienia się w trujące substancje. Oczywiście problem pojawi się wtedy, gdy pies będzie spożywał bardzo duże ilości pestek i będzie je dokładnie rozgryzał. Jeśli od czasu do czasu zje całe jabłko, a pestki połknie, to wydali je w całości i nic psu nie będzie.

Ziemniaki

Ziemniaki również są dla psów ciężkostrawne i wpływają na zaburzenie wchłaniania przez nie witamin z grupy B. Jednak najniebezpieczniejsze dla psa są obierki i pędy. To w nich gromadzone są solaniny, czyli bardzo mocno toksyczne związki, które prowadzą do wystąpienia u psa biegunki, krwiomoczu, wymiotów, zapalenia błony śluzowej jelita/żołądka. Niekiedy może dojść do wystąpienia śpiączki, albo doprowadzić do zgonu.

Czy pies może jeść chleb? Ciasto drożdżowe, pieczywo.

Zjedzenie surowego ciasta drożdżowego przez psa, będzie skutkowało tym, że w żołądku psa drożdże wielokrotnie wzrosną, a to wywoła zaburzenia w działaniu układu pokarmowego.

Psy niezbyt dobrze trawią pieczywo. Spożywanie przez nich dużych ilości chleba, albo bułek, sprawi, że będą one zalegały w żołądku i prowadziły do zaparć oraz gromadzenia się gazów w nadmiernych ilościach.

Co robić, gdy dojdzie do zatrucia? Po czym poznać, że mój pies się zatruł?

Jeśli zauważysz, że Twój pupil zjadł coś z powyższej listy musisz go bacznie obserwować. Jeśli ilość zjedzonego niedozwolonego produktu była niewielka to nie ma co panikować, pies może zachowywać się normalnie i nic mu nie będzie. Jeśli jednak zjadł on np. tabliczkę czekolady, albo całe awokado bezzwłocznie udaj się do lekarza weterynarii. Niekiedy właściciel może nawet nie zauważyć, że jego pies poczęstował się niedozwolonym przysmakiem, na trawnikach można spotkać dosłownie wszystko. Jeżeli u swojego czworonożnego przyjaciela zauważysz jakieś niepokojące objawy takie jak; biegunka, wymioty, apatia, osłabienia, ślinotok – pędź do najbliższego lekarza weterynarii.
Można również skorzystać z domowego sposobu, gdy zauważymy, że pies zjadł produkt powodujący zatrucie, możne spróbować wywołać u niego wymioty podając wodę z solą. Mimo wszystko udaj się później na wizytę do lekarza weterynarii. Polecam także przeczytać nad poradnik jak rozpoznać robaki u psa!

Pies to członek rodziny a nie śmietnik! Zadbaj o to co je Twój pies.

Wielu ludzi mówi, ze pies jest członkiem rodziny, dlatego też bardzo Was prosimy nie traktujcie swojego czworonoga jak żywego śmietnika, nie karmcie go resztkami z ludzkiego stołu.

Oczywiście każdy pies jest inny i nie ma jednej słusznej diety dla wszystkich psiaków. Różnym psom może służyć lub szkodzić zupełnie co innego, dlatego też obserwujcie swoich milusińskich i korygujcie ich diety. Najważniejsze to kierować się zdrowym rozsądkiem.

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarzy (1)