Depresja – jakie są przyczyny i objawy?

depresja

Prawie każdy z nas czuł się kiedyś smutny, przygnębiony. Jednakże kiedy okres smutku, poczucie tego, że jesteśmy beznadziejni i całkowicie do niczego się przedłuża, sprawia on, że nie jesteśmy w stanie już normalnie funkcjonować. Wtedy właśnie powinna w nas, albo w naszych bliskich zapalić się czerwona lampka, że to już nie jest zwyczajny smutek, a najprawdopodobniej depresja kliniczna. Nie martwcie się ten stan jest jak najbardziej uleczalny 🙂

Depresja została uznana za chorobę cywilizacyjną, a to dlatego, że cierpi na nią co dziesiąta osoba na świecie.

Najczęstsze przyczyny depresji

Bardzo trudne jest wskazanie konkretnych przyczyn depresji. Wynika to z faktu, że depresja jest schorzeniem mającym wielopłaszczyznowe podłoże. Do czynników wywołujących depresję z całą pewnością można zaliczyć czynniki biologiczne, psychologiczne oraz środowiskowe. Niektóre osoby popadają w depresję po utracie bardzo im bliskiej osoby, albo dużych zmian w ich życiu, po usłyszeniu diagnozy o chorobie, a kobiety także po ciąży.

Przyczyny biologiczne doprowadzają do depresji endogennej. Wówczas to zachwiana zostaje produkcja neuroprzekaźników, w tym także noradrenaliny i serotoniny, czyli popularnego hormonu szczęścia.

Przesłanki psychologiczne prowadzą do depresji egzogennej. Ten rodzaj depresji powodowany jest dramatycznymi wydarzeniami. Pojawia się ona na skutek nagłego i drastycznego pogorszenia się sytuacji życiowej. W takie sytuacji osoba chora nawet małe i błahe problemy traktuje jako coś nie możliwego do osiągnięcia i zrealizowania.

Depresja – Jakie są objawy?

Depresję najłatwiej rozpoznać po tym, że towarzyszy jej smutek, złe samopoczucie, niechęć, brak radości z małych rzeczy, brak apetytu. Osoby chore bardzo często zapominają o ważnych rzeczach, niektórzy cierpią na bezsenność, a inne osoby przesypiały by całe dnie. Te sygnały mogą tylko spowodować, że udamy się do lekarza, który będzie mógł postawić ostateczną diagnozę.

Zimą i jesienią możemy mieć do czynienia z sezonowymi zaburzeniami nastroju, które najczęściej trwają kilka lub kilkanaście dni, ale nie jest to od razu oznaka choroby. W niewielu przypadkach dochodzi do zdiagnozowania depresji sezonowej.

U osób, które chorują na depresje występuje wiele różnych objawów. Jednak należy pamiętać, że u każdej osoby może to wyglądać inaczej. Objawy mogę się różnić, inaczej może wyglądać ich częstotliwość i długość ich trwania.

Każdy musi zwrócić uwagę, czy nie zauważa u siebie takich objawów jak:

  •  problemów z koncentracją,
  •  częstego zapominalstwa,
  •  nieustannego poczucia winy,
  •  poczucia, że jest się bezwartościową osobą,
  •  ciągłego pesymistycznego myślenie i nastawienia do wszystkiego,
  •  bezsenności (sprawdź nasz artykuł: jak poradzić sobie z bezsennością), albo przesypiania kilkunastu godzin na dobę,
  •  braku apetytu, albo zajadania smutków,
  •  złego samopoczucia, przygnębienia, lęków,
  •  myśli samobójczych.

Jak leczyć depresję?

Najważniejsze, aby uświadomić sobie, że depresja to choroba. Pomimo tego, że wydaje się nam, że się pojawiła znikąd to sama nie zniknie. Konieczne jest się udanie do lekarza, który po postawieniu diagnozy wprowadzi odpowiednie leczenie farmakologiczne i zleci psychoterapię. Naprawdę nie ma się czego obawiać. Obecne leki stosowane przy depresji nie mają prawie żadnych skutków ubocznych i co najważniejsze nie są uzależniające. Już po 2-3 tygodniach systematycznego zażywania laków, chora osoba zaczyna odczuwać poprawę. Połączenie leczenia zalecanego przez lekarza ze wsparciem najbliższych, sprawi że szybko wyjdzie się z tej choroby.

Najważniejsze to w porę uświadomić sobie, że mamy problem i poprosić o pomoc.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.