Jak napisać recenzję – filmu, spektaklu, koncertu czy książki?

Jak napisać recenzję

Recenzja – co to takiego?

Recenzja jest niczym innym jak omówieniem sprawozdawczym, albo krytycznym określonego utworu literackiego, wystawy, spektaklu, koncertu, filmu, gry itd.
Przeważnie recenzja jest sporządzana w formie pisemnej i publikowana jest w środkach masowego przekazu.

Aktualnie chcąc zdobyć rekomendację na jakiś temat większość osób poszukuje recenzji produktów, albo usług w sieci. Wśród blogerów bardzo popularne stało się recenzowanie i opisywanie w postach produktów i usług.
Biorąc powyższe pod uwagę, nie wszystkie recenzje są szczere. Można to zauważyć głównie w przypadku sponsorowanych postów, kiedy to producent dokładnie określa jak recenzja ma być napisana.

Rodzaje recenzji

Najczęściej wyróżnia się trzy rodzaje recenzji, biorąc pod uwagę jej charakter:

  • recenzja informacyjna, ma uświadamiać czytelnikom pojawienie się określonego faktu; w tej formie recenzent musi korzystać z opisu, streszczenia, opowiadania, a także charakterystyki; ukazywane są problemowe aspekty zjawiska; w tej formie przekazuje się najwięcej treściowych informacji;
  • recenzja felietonowa, charakteryzuje się rozbudowaną perspektywą tematyczną i problemową, opisuje pewne zjawisko lub rzecz;
  • recenzja eseistyczna, w tym przypadku ważną rolę odgrywa podmiotowy punkt widzenia; autor wyraża osobisty stosunek do recenzowanego przedmiotu lub usługi; recenzja najbardziej subiektywna.

Jak napisać recenzję? – schemat recenzji

Napisanie dobrej recenzji nie jest proste. Osoba zabierająca się za pisanie musi posiadać sporą wiedzę, wrażliwość i charakteryzować się odpowiednim poziomem intelektualnym i gustem. W recenzji musi się znaleźć subiektywna ocena dzieła. Ponadto należy posługiwać się w niej specjalistycznym słownictwem z danej dziedziny, która jest recenzowana.

Nie zniechęcaj się, poniżej przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą Tobie w napisaniu dobrej recenzji.

W pierwszym kroku należy wybrać obiekt recenzji, a następnie szczegółowo i skrupulatnie go opisać.
Dla czytelników dużo bardziej przydatne są te recenzje, w których daną rzecz lub usługę porównuje się z inną rzeczą lub usługą na rynku.
W recenzji należy również umieścić rzeczywiste jej zastosowanie, a także to czy dana rzecz lub usługa wpisuje się w obowiązujący nurt. W zależności od tego jaki rodzaj recenzji zostanie wybrany może ona mieć charakter subiektywny bądź obiektywny.

Najważniejsze jest to, aby recenzja wnosiła coś do życia czytelników. Po przeczytaniu recenzji czytelnik musi dojść do pewnej refleksji i zastosować ją we własnym życiu. Wszystkie informacje zawarte w recenzji muszą być jak najbardziej aktualne. Muszą się w niej pojawić informacje na temat przedmiotu recenzji i jego autora.

Po wstępie czas na główną część recenzji, w której powinny znaleźć się najważniejsze cechy dzieła, przedmiotu, albo usługi. Nie jest konieczne bardzo wyczerpujące przedstawianie przedmiotu, utwory, czy usługi. Recenzent może skupić się tylko na najważniejszych jego zdaniem aspektach.
W obecnych czasach bardzo ważną kwestią jest unikatowość tekstu. Nigdy nie kopiuj innych recenzji. Skup się przede wszystkim na własnych doświadczeniach i bądź w swojej wypowiedzi szczery.

W podsumowaniu recenzji powinien znaleźć się indywidualny i subiektywny komentarz autora. Autor może pokusić się o wartościowanie i podzielenie się z czytelnikami własnymi wrażeniami i oceną. Należy jednak pamiętać o odpowiednim uzasadnieniu oceny.
Najczęściej na koniec recenzji autor zachęca albo odradza sięgnięcia po dany przedmiot, książkę, czy zapoznania sią z daną usługą.

Co powinna zawierać dobra recenzja?

Jeśli zależy Tobie na napisaniu dobrej recenzji to skup się na tym, aby zawarte w niej zostały wszystkie poniższe elementy:

  • szczegółowy i wiarygodny opis recenzowanego przedmiotu, należy ująć m.in. tytuł, autora itp.;
  • konieczne jest ukazanie istoty dzieła, mowa o problemie, który jest poruszany w dziele;
  • skupić się na sednie omawianego przedmiotu, który następnie trzeba zanalizować,
  • zinterpretować i porównać z innymi przedmiotami;
  • wyrażenie osobistego stosunku autora recenzji do recenzowanego przedmiotu;
  • recenzja musi być subiektywna;
  • ocena, czy to pozytywna czy to negatywna musi być w odpowiedni sposób uargumentowana;
  • całość musi odnosić się do aktualnych wydarzeń;
  • w przypadku recenzowania książki, czy filmu nie należy zdradzać czytelnikowi żadnych istotnych zwrotów akcji, a tym bardziej zakończenia;
  • recenzji warto nadać tytuł, co podnosi jej wartość; tytuł może odzwierciedlać rzeczywisty temat recenzji, albo być metaforą nawiązująca do części recenzji.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu powyższych wskazówek łatwiej przyjdzie Tobie napisanie recenzji. Nie taki diabeł straszny jak go malują…
A więc zasiadaj do komputera, albo jak wolisz kartki papieru i do dzieła.

4.8/5 - (głosów: 271)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.