Co na kaca? Co jest dobre na kaca? Sprawdzone domowe sposoby!

Co na kaca

Chyba każdy z nas chociaż raz w życiu żałował imprezy, po której cały kolejny dzień spędziliśmy w łóżku w okropnym bólem głowy i mdłościami. To nic innego jak znany wszystkim kac, w tym poradniku postaramy się przybliżyć informacje na temat skąd się bierze kac i jak skutecznie poradzić sobie z nim domowymi sposobami.

Skąd się bierze kac? Jakie są przyczyny kaca?

W każdym drinku, piwie czy wódce, które dostarczamy do naszego organizmu jest alkohol. Wchłania się on w naszym organizmie w różnych etapach, np. cześć alkoholu wchłania się już w jamie ustnej, następnie w żołądku oraz jelitach.

W przypadku etanolu trafia on w szybkim tempie do naszego krwiobiegu, a następnie transportowany jest do wszystkich komórek naszego ciała. Reszta część alkoholu trafia do jelit, gdzie zostaje wchłonięta przez wątrobę. To właśnie wątroba cierpi najbardziej podczas zatrucia alkoholem, to jej zadaniem jest oczyszczenie organizmu z alkoholu.

Co tak naprawdę odpowiada za kaca? Pierwszym czynnikiem jest etanol, który zostaje przekształcony w toksyczny aldehyd octowy. Przez tę substancje odczuwamy najgorsze skutki kaca na drugi dzień po spożyciu alkoholu. Kolejną przyczyną może być fakt, że podczas spożywania alkoholu nasz organizm jest mocno odwadniany co powoduje znaczne utraty elektrolitów. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu.

Jak objawia się kac? Najczęstsze objawy kaca to:

  • ból głowy (najczęściej spotykany),
  • zmęczenie organizmu,
  • problemy z koncentracją,
  • uciążliwa suchość w jamie ustnej,
  • mdłości,
  • duże pragnienie.

Co na kaca? Co pić po spożyciu alkoholu?

Najważniejszym i najskuteczniejszym sposobem na kaca jest przede wszystkim odpowiednie nawodnienie naszego organizmu, dlatego zalecamy picie dużej ilości wody w trakcie spożywania alkoholu oraz następnego dnia. Wiele osób korzysta z dobrodziejstwa, jakie daje jedzenie kiszonych ogórków lub kiszonej kapusty (picie wody po ogórkach lub kapuście) – w znacznym stopniu pomaga pozbyć się toksyn z naszego ciała. Sok pomidorowy także jest rekomendowany przez wiele osób, wpłynie korzystnie na prace zakwaszonego żołądka.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co jest dobre na kaca? Jak skutecznie z nim walczyć? Na kaca jest wiele sposobów, oczywiście dla każdego może okazać się inny sposób pomocny to kwestia bardzo indywidualna. Jeśli jednak nie masz sprawdzonego sposobu na kaca, możesz sprawdzić metody, które przygotowaliśmy w tym artykule, być może któraś okaże się pomocny.

Sprawdzone metody na pozbycie się lub zmniejszenie skutków nieprzyjemnego kaca.

Pierwszym sposobem i najlepszym na kaca jest wstrzemięźliwość wczoraj wieczorem. Jeżeli jednak szukasz pomocy po fakcie oto najczęstsze rozwiązania:

  • wypicie jogurtu lub mlecznego, zimnego shake’a – wydaje Ci się, że Twój żołądek tego nie wytrzyma? jest i tak źle, więc gorzej być nie może. Tylko lepiej! To sprawdzony sposób!
  • czarna, słodka herbata – taka dobra herbatka, uzdrowienie narodów, napój bogów. Twój organizm potrzebuje cukrów. (warto dodać miód do herbaty)
  • witamina C jest niesamowicie korzystna dla organizmu w każdej sytuacji – kiedy masz kaca, przyda Ci się szczególnie. Aby uzyskać najlepszy efekt, przyjmuj witaminę C w postaci tabletek musujących albo płynu. Ponadto popijając witaminę, dostarczysz organizmowi dodatkowych płynów.
  • obfity posiłek– jeżeli już możesz podnieść głowę z łóżka i Twój żołądek nie krzyczy stanowczego NIE, porządny posiłek przynajmniej odrobinę złagodzi konsekwencje picia alkoholu.
  • zażyj tabletkę przeciwbólową taką jak aspirynę czy ibuprofen. Nie zażywaj leków na bazie paracetamolu – zmieszane z alkoholem we krwi mogą być niebezpieczne.
  • zjedz coś, napij się i wróć do łóżka. Organizm najlepiej się leczy i regeneruje podczas snu.

Jak długo trwa kac?

Czas trwania objawów kaca to kwestia bardzo indywidualna, duży wpływ na to ma jak nasz organizm metabolizuje alkohol. Oczywiście kolejnym czynnikiem, który wpływa na długość kaca to ilość oraz rodzaj alkoholu jaki spożyliśmy. Wiele osób twierdzi, że spożywanie posiłku oraz uzupełnianie płynów podczas spożywania alkoholu znacząco wpływa na siłę, oraz czas trwania kaca na drugi dzień. Pamiętaj, że jeśli nawet nie czujesz już objawów kaca nadal możesz mieć w swojej krwi spore ilości alkoholu. Sprawdź nasz artykuł na temat, kiedy można wsiąść do samochodu po spożyciu alkoholu?

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.