Przewlekła chrypka i zaburzenia głosu u nauczycieli

chrypka u nauczycieli

Długoletnia praca w zawodzie nauczyciela ma niewątpliwy wpływ na kondycję narządu głosu u osób, które wykonują tę profesję. Przewlekła chrypka, nerwowe chrząkanie, uczucie suchości w gardle, okresowe zaniki głosu – to tylko niektóre z dolegliwości, charakterystycznych dla nauczycieli aktywnych zawodowo. Długotrwałe ignorowanie początkowych, na pozór błahych, objawów, może przerodzić się w dużo poważniejsze schorzenia.

Przewlekła chrypka u nauczycieli – skąd się bierze?

Przewlekła chrypka u nauczycieli to efekt przede wszystkim środowiska, w którym pracują. Jakie czynniki przyczyniają się do powstawania zaburzeń głosu u pedagogów?

  • Wszechobecny hałas
  • Nieodpowiednie warunki akustyczne sal lekcyjnych
  • Brak właściwego wyposażenia
  • Suche lub przegrzane powietrze
  • Praca po godzinach
  • Nieodpowiednia postawa osoby mówiącej
  • Obniżona sprawność psychofizyczna
  • Problemy emocjonalne (stres)
  • Nieprawidłowa technika emisji głosu.

Warto dodać, że zawodowe zaburzenia głosu to dolegliwości charakterystyczne jedynie dla nauczycieli. U przedstawicieli innych profesji, w których główną rolę odgrywa głos, takich jak chociażby zawodowi śpiewacy, występują niezwykle rzadko. Wiąże się to przede wszystkim z długoletnim doskonaleniem technik emisji głosu oraz niewątpliwymi walorami narządu głosu.

W codziennej pracy, warto wspomagać się pastylkami do ssania: http://fiorda.pl/fiorda-vocal, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie krtani i strun głosowych.

Pastylki do ssania nawilżają i chronią gardło, dzięki zawartości składników t.j:

  • porost islandzki, który tworzy warstwę ochronną na błonie śluzowej gardła, krtani i strun głosowych oraz ma właściwości kojące i łagodzące;
  • prawoślaz, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie górnych dróg oddechowych, głównie dzięki właściwościom powlekającym oraz osłaniającym błonę śluzową gardła i krtani;
  • kwas hialuronowy, którego główną cechą jest zdolność wiązania i zatrzymywania cząsteczek wody.

Działanie tych składników uzupełnia się wzajemnie i dzięki temu stopień nawilżenia gardła jest wyższy.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.