Co to jest alert RCB? Jak działa i jak aktywować komunikaty SMS?

alert rcb

Jeśli kiedykolwiek, gdziekolwiek usłyszałeś sformułowanie „alert RCB” i zastanawiałeś się co to takiego to doskonale, że do nas trafiłeś. W bardzo łatwy sposób postaramy się wyjaśnić, czym jest alert RCB, czy można go włączyć/aktywować, albo czy można wyłączyć alert RCB. Jeśli wybierasz się na wycieczkę, albo na wakacje w miejsce, gdzie niestety nie będziesz miał dostępu do Internetu to warto mieć na uwadze alert RCB, spytasz po co? Już wyjaśniamy.

Alert RCB – co to jest?

Najprościej i najszybciej można powiedzieć, że alert RCB jest komunikatem SMS od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, ostrzegającym przed zagrożeniami. System ten został uruchomiony w połowie 2018 roku. W wiadomości takiej pojawiają się informacje na temat gwałtownych zmian warunków pogodowych, wystąpienia silnego wiatru, burz, nawałnic, które mogłyby zagrażać Twojemu życiu. Sam skrót RCB oznacza Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W chwili, gdy trafi do nich informacja o tym, że do jakiegoś regionu zbliża się zagrożenie pogodowe bezzwłocznie wysyła ono te informacje do operatorów telekomunikacyjnych. Operatorzy natomiast wysyłają te komunikaty do każdego klienta, który ma zasięg. Nie jest konieczne łączenie się z Internetem. Użytkownicy telefonów otrzymują wiadomość SMS z informacją o możliwości wystąpienia w obszarze, w którym się znajdują nawałnic, gwałtownych burz, albo silnego wiatru.

Jak się tworzy alert RCB?

Alert RCB tworzony jest w oparciu o informacje o zagrożeniach, które napływają z ministerstw, służb takich jak: policja, straż pożarna, z urzędów i instytucji centralnych, czy urzędów wojewódzkich. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa spełnia funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego, które nieustannie monitoruje sytuację pod kątem pojawienia się różnych zagrożeń. RCB sprawdza wszystko 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Alert RCB – jak brzmi komunikat? Kto dostanie komunikat SMS z ostrzeżeniem?

To jak będzie brzmiała treść alertu RCB będzie zależało od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Najistotniejsza będzie jednak to, aby komunikaty były zwięzłe, czytelne i zrozumiałe dla wszystkich osób. Główną funkcją alertu RCB jest ostrzeganie ludzi przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

Alert RCB trafia do każdej osoby, która w danej chwili przebywa na obszarze, na którym mogą wystąpić sytuacje zagrażające życiu np. silny wiatr, gwałtowne burze itp. Nie jest konieczne instalowanie żadnych aplikacji. Nie ma również obowiązku rejestrowania się, ani też zapisywania w jakieś bazie. Alert RCB trafi do każdej osoby znajdującej się w zasięgu zagrożenia. Użytkownicy telefonów otrzymają wiadomość SMS, w której zostanie zaznaczone jaki rodzaj zagrożenia i w jakiej lokalizacji ma wystąpić. Ponadto w wiadomości mogą pojawić się informacje na temat tego jak należy postępować w tej sytuacji. Warto zastosować się do wskazówek zawartych w alercie RCB, bo może to uratować wasze życie.

Bez znaczenia pozostaje to z usług jakiego operatora korzystasz i tak otrzymasz alert RCB. Wysłanie alertu RCB nie narusza w żaden sposób bezpieczeństwa danych osób, a to dlatego, że numery nie są gromadzone w żadnych bazach danych i nie są w żaden sposób przechowywane.

Jak włączyć/aktywować alert RCB?

Jeśli nigdy nie dostałeś alertu RCB oznacza to tylko tyle, że nie znajdowałeś się na obszarze wystąpienia potencjalnego zagrożenia. Alertu RCB nie można w żaden sposób włączyć, ani też aktywować. Nie musisz się nigdzie zapisywać, ani rejestrować. Alert RCB wysyłany jest automatycznie do osób znajdujących się w lokalizacji potencjalnego zagrożenia. Wszyscy operatorzy działający na terenie Polski zobowiązani są do natychmiastowego wysłania komunikatu do użytkowników znajdujących się na wskazanym przez dyrektora RCB obszarze.

W Polsce bardzo często pojawiają się burze, albo inne anomalia pogodowe. Bez obaw nie każda burza będzie wiązała się z wysyłaniem alertu RCB. Decyzję o tym, czy alert będzie wysłany czy też nie, podejmuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w porozumieniu z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak wyłączyć komunikaty alertu RCB?

Alertu RCB nie można samodzielnie włączyć w związku z czym nie da się go w żaden sposób wyłączyć. Jednak Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zapewnia, że wiadomości będą trafiały do użytkowników tylko w wyjątkowych i naprawdę poważnych sytuacjach. Dlatego też nie trzeba się bać, że będziemy zasypywani tego typu wiadomościami.

Ile kosztuje alert RCB?

Alert RCB jest całkowicie bezpłatny. Alerty RCB mogą być wysyłane przez cały rok i to o różnych porach, uzależnione jest to wyłącznie od sytuacji pogodowej i powstania zagrożenia życia bądź zdrowia.

Jak widzicie alert RCB nie jest niczym strasznym, a wręcz przeciwnie jest bardzo przydatnym komunikatem. Pogoda potrafi się zmieniać bardzo gwałtownie, dlatego też warto zwracać uwagę na alerty RCB wysyłane na nasz telefon, bo mogę one uchronić nas przed prawdziwym niebezpieczeństwem.

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarzy (1)

  1. Alerty RCB byc moze w kilku procentach spelniaja swoja role ale w moim przypadku na 10 otrzymanych ostrzezen , 10 bylo bledna informacja. Strata czasu na odczytywanie wrozenia z fusow. Dla mnie jest to propagandowy pokaz troski o obywatela.