Badanie CRP – Co to jest CRP? Co oznacza podwyższone CRP?

badanie crp

Zdrowie jest tak naprawdę w Twoich rękach. W ostatnim czasie w radiu, telewizji i prasie szczególny nacisk kładziony jest na zdrowy styl życia i dbanie o dobrą kondycję psychiczną i fizyczną. Warto zatem od czasu do czasu przeprowadzić podstawowe badania, aby sprawdzić czy z naszym zdrowiem jest wszystko dobrze. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. A każdy problem wcześnie wykryty można szybciej i łatwiej rozwiązać. Wykonując pakiet podstawowych badań z całą pewnością znajdziesz tam parametr CRP. Jeśli nie wiesz co ten termin oznacza, już spieszymy z wyjaśnieniem.

Co to jest CRP (białko ostrej fazy)? Po co i u kogo wykonuje się badanie CRP?

CRP to białko C-reaktywne, czyli tzw. białko ostrej fazy, które pojawia się we krwi człowieka w wyniku stanu zapalnego w organizmie. W celu zbadania poziomu CRP należy wykonać badanie krwi. Można zatem w skrócie powiedzieć, że białka CRP to markery stanu zapalnego, które wskazują na bezobjawowy stan zapalny. Stężenie CRP we krwi świadczy o infekcji i w niektórych przypadkach może wzrosnąć nawet 1000-krotnie w przeciągu jednego dnia. Warto zatem poznać dopuszczalne normy CRP.

CRP normy – interpretacja wyników!

Wzrost CRP odnotowuje się w momencie, gdy w organizmie pojawia się jakaś infekcja bakteryjna, choroba nowotworowa, a także kiedy doszło do zawału serca, urazu, bądź wystąpił stan zapalny. Białko C-reaktywne stanowi reakcję obronną organizmy. CRP bierze udział w tzw. odpowiedzi immunologicznej, która polega na unieszkodliwieniu czynnika zapalnego, a także ma ono pobudzać ciałka odpornościowe do działania. Na stężenie białka we krwi ma wpływ wiele różnych czynników. Przede wszystkim jest ono uzależnione od płci, masy ciała, rasy, wieku, czy przyjmowanych leków. Wartość CRP może się również zmieniać w zależności od stosowanej diety. Mała zawartość węglowodanów i olei roślinnych może przyczynić się do obniżenia CRP.
U zdrowych osób stężenie CRP najczęściej nie jest wyższe niż 5 mg/l. Przeważnie wynik mieści się w widełkach 0,1 – 3,0 mg/l. W przypadku osób otyłych cierpiących na podwyższone ciśnienie tętnicze, a także u palaczy za normę CRP przyjmuje się wartość do 10 mg/l. Jeśli w wynikach przy CRP pojawi się wartość wyższa niż 10 mg/l to świadczy to o stanie zapalnym w organizmie.

Wysokie CRP! – co oznacza?

Dzięki badaniu stężenia białka C-reaktywnego możliwe jest bardzo wczesne wykrycie zaburzeń w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, zanim jeszcze człowiek zacznie odczuwać jakiekolwiek objawy. Wyżej wspomnieliśmy o normach jakie są przyjmowane w przypadku CRP. Jeśli norma CRP zostanie przekroczona to najprawdopodobniej, jednak nie zawsze świadczy to o stanie zapalnym w organizmie.

  • CRP powyżej 3,1 ale nie przekraczające 10 mg/l wskazuje na występowanie reakcji zapalnej w ludzkim organizmie, bardzo często powstałej w wyniku zakażenia;
  • CRP powyżej 40 mg/l świadczy o łagodnym zapaleniu, infekcji wirusowej, albo ciąży;
  • CRP powyżej 200 mg/l świadczy o infekcji bakteryjnej;
  • CRP powyżej 500 mg/l występuje, gdy w organizmie człowieka pojawiają się ciężkie zakażenia bakteryjne, albo oparzenia.

Bardzo wysokie stężenia CRP spotyka się o osób chorujących na nowotwory złośliwe. Wyniki u takich osób mogą być trzycyfrowe, albo i większe. W takich przypadkach lekarze niezwłocznie zaczynają szukać przyczyny takich wyników. Białko CRP cechuje się niezwykłą plastycznością, co oznacza, że jego norma może ulec ogromnym zmianom nawet w ciągu doby. Szybkie zmiany w stężeniu CRP zachodzą w ostrych zakażeniach bakteryjnych, wirusowych, a także po bardzo poważnych urazach. Poziom CRP świadczy o rozległości i aktywności procesu zapalnego. Monitorowanie zmian w stężeniu (spadek/wzrost) białka C-reaktywnego mówi o etapie zapalenia, o tym czy zapalenie wygasa, czy jednak zastosowana terapia nie powiodła się.

Przeczytaj także: Dlaczego warto bankować krew pępowinową?

Przyczyny podwyższonego CRP

Stężenie CRP uzależnione jest od wielu różnych czynników m.in. od płci, wieku, masy ciała, czy stosowanych leków. Przeważnie o podwyższonym stężeniu CRP mówi się wtedy, gdy pojawia się:

  • zakażenie bakteryjne, wirusowe, grzybiczne, albo pasożytnicze;
  • stan zapalny, który wiąże się z chorobami autoimmunologicznymi oraz zapalnymi;
  • ciężki uraz;
  • zawał serca;
  • nowotwór.

Wpływ leków na CRP!

Należy pamiętać o tym, że stosowanie niektórych środków farmaceutycznych może zafałszować wynik CRP. Część leków obniża poziom białka C-reaktywnego we krwi. Przykładem takich leków są środki, które się stosuje do obniżenia wysokiego poziomu cholesterolu. Niektóre leki mogą obniżyć stężenie CRP nawet o 30%. Stosowanie polopiryny i aspiryny nie ma jednak żadnego wpływu na poziom białka C-reaktywnego.

Jak się przygotować do badania poziomu CRP?

Stężenie CRP badane jest z próbki krwi żylnej. Ważną informacją jest to, że przed badaniem nie trzeba być na czczo. Zjedzenie posiłku i wypicie czegoś przed badaniem nie będzie miało żadnego wpływu na poziom CRP. W związku z czym badanie może być wykonane w każdym momencie.

Koszt badania CRP – cena bez skierowania lekarza

Jeśli posiadasz skierowanie od lekarza posiadającego umowę podpisaną z NFZ badanie będzie wykonane bezpłatnie. Bez skierowanie również można wykonać badanie w dostępnych punktach pobrań, jednak będzie trzeba za nie zapłacić od 5 do 35 zł, w zależności od placówki.

Złe wyniki CRP i co dalej?

Zły wynik CRP nie mówi o tym na co dana osoba jest chora. Uzyskany wynik świadczy jedynie o tym, że w organizmie człowieka występuje stan zapalny. Konieczne jest oczywiście przeprowadzone dokładniejszych badań, aby poznać przyczynę złych wyników.

W przypadku jakichkolwiek odchyleń wyniki badań krwi powinny być zinterpretowane przez lekarza. Z całą pewnością poza wynikami krwi weźmie on pod uwagę przebyte do tej pory choroby, urazy oraz operacje. Niezbędne jest również przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Jedynie kompleksowe podejście umożliwi postawienie odpowiedniej, prawidłowej diagnozy.

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.