Co to jest B2B?

co to jest b2b

Co to jest B2B? Co oznacza ten skrót?

Coraz częściej  pojawia się ten skrót, szczególnie w ogłoszeniach pracodawców? Popularne zagadnienie ale ile ludzi dokładnie wie o co chodzi? Czy taki diabeł straszny jak go malują?

Co to jest B2B?

B2B to skrót z angielskiego Business to Business, który oznacza relacje między firmami. Dokładnie mówiąc, jedna firma sprzedaje towar lub usługi drugiej. B2B obecnie to głównie internetowy model prowadzenia biznesu i transakcji między przedsiębiorstwami. Wydaje się to banalnie proste jednak przy bliższym poznaniu, zmienia się zdanie.  B2B obejmuje między innymi przygotowanie ofert danego produktu, przygotowanie zamówień, potwierdzania zamówień, płatności, realizację transakcji, która nie należy do najprostszych. Trzeba zauważyć, że ten łańcuch może być jeszcze dłuższy, np. prognozowanie, planowanie, zaopatrzenie, produkcja, magazynowanie, realizacja umów i kontraktów, sprzedaż, serwis itp. Im więcej procesów, tym większe możliwości ich usprawnienia poprzez zastosowanie technologii internetowych.

W dzisiejszych czasach aby klient coś kupił, musi uwierzyć, że przedstawiony produkt czy usługa jest warta swojej ceny. Przy teraźniejszych możliwościach przewertowania internetów, porównywarek cenowych przedstawiciele handlowi mają pełne ręce roboty. Niestety tylko około 2% ludzi kupi produkt od razu bez jego znajomości, reszta osób musi zapoznać się z nim parokrotnie. Dlatego przyjmuje się, że transakcje zawierane są w okresie około 3 miesięcy.

B2C a co to takiego ?

B2C to z angielskiego Business to Consumer, który oznacza relację miedzy sprzedawcą, firmą a bezpośrednio klientem.

Kilka narzędzi wspomagających sprzedaż:

W sprzedaży najważniejsze są relacje czy to z firmą czy już z klientem końcowym. Trzeba budować je z wyczuciem i systematycznie. Nie poganiamy klienta, ludzie lubią uczucie, że to oni sami o sobie decydują. Jednak trzeba się postarać o zapamiętanie.

  • Telefon, jako przyjaciel człowieka. Nie dyktujmy wyuczonych regułek, niestety nikt nie chce rozmawiać z robotami a tym bardziej nic kupić
  • E-mail marketing
  • Oczywiście Social Media, bez których dzisiejszy świat nie istnieje. Ten sposób jest bardziej do promowania się i marketingu, niekoniecznie bezpośrednia sprzedaż, ale zawsze działa!
  • Bezpośrednie spotkania – strzał w dziesiątkę!
5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.