Co to jest Escape Room?

Co to jest Escape Room?

Pokój zagadek lub inaczej nazywany Escape Room to dość nowa forma spędzania wolnego czasu w Polsce. Ostatnich kilka lat to szybki rozwój escape roomów w wielu większych miastach, znajdziemy nawet kilka lub kilkanaście różnych tematycznych pokojów zagadek. Artykuł ten przygotowaliśmy z myślą o osobach, które nie były jeszcze w Escape Roomie, a chcą sprawdzić, czy to dobry czas na spędzenie weekendu, czy urodzin. Przedstawimy najważniejsze informacje, co to jest escape room, jakie są zasady gry, koszt i inne istotne informacje na temat bezpieczeństwa i rozgrywki.

Co to jest Escape Room? Historia Escape Roomów

Escape Room co to właściwie jest? To coraz bardziej znana gra przeniesiona z popularnej zabawy online do świata rzeczywistego. Zapoczątkowała w świecie wirtualnych gier, gdzie w roku 1988 powstała pierwsza tego typu gra oparta wyłącznie na tekście, który pojawiał się na ekranie monitora. Kolejne lata to ewolucja znakomitej zabawy z gatunku Escape the room. Zagadki przed komputerem były coraz bardziej wymagające i intrygujące, a to pozwoliło na zdobycie dużego zainteresowania wśród graczy posiadających komputery, smartfony czy tablety. Kolejnym krokiem było przeniesienie pokoju do świata rzeczywistego. Aktualnie spotykamy coraz ciekawsze pomysły na tematykę gry, bardziej zmechanizowane i bardziej realistyczne.

Jakie są zasady gry escape room?

W rozgrywce chodzi o to, by wydostać się z pokoju w jak najkrótszym czasie. Czy to takie trudne? I tak i nie. W pokoju jest pełno zagadek, łamigłówek i zadań zręcznościowych, które trzeba przejść, aby ukazał się klucz do wyjścia. W zabawie bierze udział najczęściej od 2 do 5 osób, w ograniczonym czasie kilkudziesięciu minut.

Pokoje są tematyczne i o różnym poziomie trudności. Chodzi o to, aby za każdym razem gracze odkrywali coś zupełnie nowego. Jeśli nie czujecie się na siłach, możecie wybrać pokój o odpowiednim dla Was poziomie trudności: niskim, średnim i wysokim. Zatem zarówno nowy gracz, jak i ten zaprawiony w bojach mogą równie wyśmienicie się bawić. W każdym większym mieście pojawiają się kolejne miejsca idealne na spędzenie wieczoru z przyjaciółmi, spotkania integracyjnego, a nawet ciekawą randkę.

Escape room – ile kosztuje?

Zabawa na pewno nie należy do tanich atrakcji, jednak nie hamuje to rozwoju i poszerzenia ofert pokojów zagadek. W Polsce znajdziemy ponad tysiąc różnych escape roomów – różnią się one wielkością, wystrojem oraz tematem przewodnim. Cena wynajmu pokoju, czyli escape roomu podzielona jest na liczbę osób biorących udział w zabawie. W dużych miastach koszt wynajęcia escape roomu na 1h to koszt około 100-200 zł. Cena również często zależna jest od pory i dnia, w jakim chcemy wynająć pokój – w tygodniu do godziny 15.00 możemy uzyskać spore rabaty, najdrożej jest zdecydowanie wieczorem w weekend.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.