Co to jest Halloween? Kiedy i jak obchodzimy święto Halloween?

0
co to jest halloween

Każdego roku dzieci i dorośli na całym świecie przebierają się, organizują różnego rodzaju zabawy oraz konkursy związane ze świętem duchów. Kto z nas nie zna kultowego już powiedzenia – Cukierek albo psikus. Święto Halloween zyskuje z roku na rok coraz większą popularność także w Europie i Polsce. Nadal znajdziemy wielu przeciwników tego obyczaju, jednak młodym osobom podoba się inny sposób obchodzenia święta zmarłych. Postaramy się przybliżyć wszystkie niezbędne informacje na temat Halloween – co to jest, związane z tym dniem obyczaje i tradycje.

Co to jest Halloween?

Halloween to święto duchów popularne w Ameryce, obyczaj ten stał się także popularny w innych krajach na całym świecie. Polacy coraz częściej obchodzą Halloween, przebierają się oraz malują swoje dzieci, aby razem zbierać cukierki i słodkości. Święto Halloween przypada 31 października, tuż przed dniem Wszystkich Świętych. W tym roku Halloween przypadło w czwartek, dlatego większość imprez i atrakcji odbywa się już od weekendu. Nazwa Halloween najprawdopodobniej pochodzi od nazwy All Hallows’ E’en – wigilia Wszystkich Świętych.

Według dostępnych informacji w sieci tradycja Halloween wywodzi się od celtyckich uroczystości ku czci zmarłych. Już wtedy świętujący przebierali się w różnego rodzaju kostiumy, organizowali imprezy przy rozpalonym ognisku oraz ucztowali na cmentarzach.

Święto Halloween najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii.

Jak obchodzone jest Halloween?

Na całym świecie Halloween obchodzone jest w ten sam sposób. W USA większość mieszkańców przystraja swoje domy – przed wejściem znajdują się wydrążone dynie ze świeczką, na drzwiach wieszają czaszki, pająki, pajęczyny, różnego rodzaju szkielety czy czarownice. Po zmroku dzieci mieszkające w okolicy przebierają się za duchy, zombie czy inne postacie z popularnych horrorów, czy opowiadań. Następnie chodzą od domu do domu prosząc o cukierki i słodycze. W tym celu krzyczą głośno – „Trick or treat” czyli popularny w Polsce – „cukierek, albo psikus”. W klubach i barach natomiast organizowane są imprezy Halloween, osoby zaproszone przebierają się, aby uczcić to święto.

dynia na Halloween

Czy Polacy obchodzą Halloween?

Do Polski święto Halloween dotarło w latach 90. Wcześniej tradycja ta była znana tylko dzięki amerykańskim filmom. Każdego roku Halloween zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Wielu Polaków uważa, że obca tradycja zastąpi nasze święto Wszystkich Świętych obchodzone 1 listopada. Wszystkie zabawy i tradycje związane z Halloween są tępione przez Kościół, który bardzo krytycznie wypowiada się na temat tego święta. Dla wielu Polaków święto Halloween to świetna okazja, aby się przebrać i dobrze bawić w gronie znajomych. Dajcie znać w komentarzu, czy obchodzicie Halloween? Jaki jest wasz stosunek do tradycji Halloween?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here