Co to jest sinica? Dlaczego sinice są tak niebezpieczne?

sinice w morzu

Sinice zmora osób wypoczywających nad morzem. Jeśli kiedykolwiek podczas urlopu spotkaliście się z czerwoną flagą i ostrzeżeniem o sinicach, to lepiej tego nie bagatelizujcie. Postaramy się Wam szybko wyjaśnić, czym są sinice, jak bardzo są groźne i jako należy się przed nimi chronić? I oczywiście najważniejsze czy kąpiel w wodzie z sinicami może być niebezpieczna dla zdrowia?

Czym są sinice?

Sinice inaczej nazywane cyjanobakteriami są niezwykle odporne na panujące warunki, dlatego też można na nie natrafić praktycznie wszędzie. Nie jest im straszna ani susza, ani wysokie temperatury, ani nawet kwasowość podłoża. Jednak najbardziej upodobały sobie słoną wodę, dlatego też najczęściej można je spotkać w morskiej wodzie. Słona woda w połączeniu z wysokimi temperaturami i zanieczyszczeniami napływającymi z rzek stanowią doskonale środowisko do namnażania się sinic.
Sinice kwitną głównie latem i wczesną jesienią. Podczas kwitnienia sinic można zauważyć, że woda przybiera zielonkawoniebieski kolor i specyficznie pachnie. Niekiedy sinice mylone są z glonami.

Jak wyglądają sinice?

Jeśli słysząc sinice myślisz o glonach to niestety jesteś w błędzie. Podczas zakwitu wody, zmienia się jej barwa, jednak przy bezwietrznej pogodzie, gdy sinic jest naprawdę dużo można zauważyć pewnego rodzaju kożuch tworzący się na powierzchni wody. Kolor kożucha może być różny, gdyż jest on uzależniony od rodzaju bakterii, wieku zakwitu oraz przenikania światła. Niepokojący powinien być kolor szary, zielony, niebieski i wszystkie ich odcienie. Czasami przy linii brzegowej można zauważyć nadmiar piany. Sinice są nie tylko zauważalne gołym okiem, ale można je również wyczuć, gdyż wiążą się one z zatęchłym, ziemistym i nieprzyjemnym zapachem. Zaufaj swoim zmysłom, wzroku i węchu i jeśli coś się Tobie wyda podejrzanego lepiej nie wchodź do wody, bo to może się naprawdę źle skończyć.

Dlaczego sinice są tak niebezpieczne?

Poza tym, że sinice wyglądają niezbyt estetycznie to co gorsza produkują one bardzo szkodliwe dla zdrowia toksyny. Sam kontakt z wodą, w której wykryto sinice może się skończyć bardzo źle. Każda osoba reaguje inaczej, jednak bardzo często dochodzi do:

  • powstania rumienia skórnego;
  • wymiotów;
  • biegunek;
  • pojawienia się wysypki;
  • odczuwania swędzenia skóry;
  • nudności;
  • bólu brzucha;
  • zapalenia spojówek;
  • zawrotów głowy;
  • duszności;
  • wystąpienia gorączki.

Najczęściej nieprzyjemne objawy dość szybko znikają, ale wszystko zależy od długości kontaktu z wodą, w której wykryto sinice. Jeśli jednak po kąpieli w takiej wodzie objawy wymienione powyżej utrzymują się dłuższy czas, konieczne jest udanie się do lekarza.

Kąpiel w wodzie z sinicami groźna dla zdrowia!

Sinice są naprawdę groźne, dlatego też lepiej nie lekceważyć ostrzeżeń i nie łamać zakazów kąpieli w wodzie. Największe niebezpieczeństwo stanowią one dla dzieci i osób o osłabionej odporności. Toksyny wytwarzane przez sinice podrażniają skórę, błony śluzowe, a nawet mogą uszkodzić nerki, serce, albo wątrobę. Neurotoksyny mogą zaburzać pracę układu nerwowego i mięśni, a niekiedy prowadzą do skurczu mięśni, a nawet śmierci na skutek uduszenia.
Jeśli mimo zakazu postanowiłeś się wykąpać w wodzie, w której są sinice natychmiast po wyjściu z wody weź porządny prysznic, umyj dokładnie włosy i wypierz kostium kąpielowy.

Sinice problem polskich jezior i morza Bałtyckiego

Zakwity sinic w polskich wodach wynikają przede wszystkim z eutrofizacji środowiska. Prościej rzecz ujmując do jezior, rzek oraz morza trafia zbyt dużo składników odżywczych. Najbardziej niebezpieczne są azotany i fosforany. W Morzu Bałtyckim wykryto także mikrocystyny, nodularynę i anatoksynę-a.

Sinice zagrażają w głównej mierze osobom, które rekreacyjnie korzystają z wód objętych zakwitem. Podczas uprawiania sportów wodnych, często dochodzi do przyjmowania dużych dawek toksyn. Podczas pływania, żeglowania, serfowania można niechcący połknąć wodę, w której znajdują się sinice. W okolicy Morza Bałtyckiego występuje bardzo niewielkie zagrożenie zatruciem sinicami. W mięśniach ryb znajdują się znikome ilości cyjanotoksyn. Największe niebezpieczeństwo grozi osobom, które systematycznie i w dużych ilościach spożywają małże.

Sinice nie są przyjemnym tematem, dlatego też lepiej trzymać się od nich z daleka, aby nie nabawić się żadnych problemów zdrowotnych.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.