Dlaczego nie ma kobiet na banknotach?

pieniądze w kieszeni

Pewnie nie jedna z Was spotkała się z reklamą, w której pada pytanie: „Dlaczego nie ma kobiet na banknotach?”. W sumie to nigdy się nad tym nie zastanawiałyśmy, ale oglądając tę reklamę same pewnie się zastanawiacie – w sumie dlaczego? Postaramy się odpowiedzieć na trapiące Was pytanie. Może Was zaskoczymy, ale musimy zacząć od tego, że wizerunki kobiet można znaleźć na polskich banknotach. Zaraz… skoro tak to gdzie ono są, zostały one umieszczone jedynie na banknotach kolekcjonerskich, dlatego też w codziennym obrocie pieniędzmi się z nimi nie spotkacie.

Co może pojawić się na banknocie?

Wzory pojawiające się na banknotach nie są przypadkowe. Przeważnie odnoszą się one do historii danego narodu, jakichś znanych miejsc, symboli które kojarzone są z konkretnym krajem, albo znanych postaci i ich wybitnych osiągnięć. Szczególna dbałość o wzory pojawiające się na banknotach wynika z tego, że stanowią one niejako wizytówkę państwa i wszystkich obywateli. Dlatego to jak będzie wyglądał banknot i jaki się na nim pojawi symbol ma ogromne znaczenie.

Przeważnie kraje na banknotach umieszczają przedstawicieli klasy rządzącej (prezydent, monarcha, albo zasłużony polityk). Bardzo często wybór pada na królów, gdyż najczęściej kojarzą się oni wszystkim z bardzo bogatą i co najważniejsze nieprzerwaną historią państwowości określonego państwa. Kolejnym wzorem często pojawiającym się na banknotach są sportowcy, obiekty sportowe i ważne osiągnięcia techniczne. W niektórych krajach na banknotach pojawiają się nawet charakterystyczne dla danego regionu zwierzęta i rośliny.

Twarze na polskich banknotach – kto może figurować?

Każdego dnia obracamy banknotami, czy to płacąc za zakupy w sklepie, czy wypłacając pieniądze z bankomatu. Dlatego też większość osób spotkała się i zna twarze obecne na polskich banknotach, można tam znaleźć m.in. Mieszka I, czy Bolesława Chrobrego, jednak nigdzie nie pojawiają się znane kobiety, takie jak: Dobrawa, czy św. Jadwiga. Ponownie pytamy, dlaczego? To, że na banknotach pojawiły się wizerunki władców Polski wynika z ustaleń z roku 1995, NBP opierało się na wyborze, którego dokonał Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk. Dlatego też w naszych portfelach znajdują się banknoty z wizerunkami mężczyzn, a nie kobiet. Zgodnie z tymi założeniami, na banknocie o wartości 500 złotych również pojawił się polski władca i jest nim Jan III Sobieski. Dyrektor biura prasowego NBP podkreślał, że na nowym banknocie pojawił się wspomniany wizerunek, gdyż spełniał one wszelkie wymogi projektowe i założenia serii. Ponadto postać Jana III Sobieskiego jest rozpoznawalna i posiada duże zasługi historyczne. Pierwsze polskie banknoty, mowa o biletach skarbowych weszły do obiegu 16 sierpnia 1794 roku w trakcie insurekcji kościuszkowskiej. Od tamtej pory wyemitowanych zostało wiele banknotów, na których pojawiały się różne motywy. Uwaga! Na banknotach pojawiły się podobizny 29 mężczyzn i jedynie 4 kobiet! Liczby mówią same za siebie.

Polskie banknoty

Kobiety na banknotach!

Wiele osób zastanawia się nad tym dlaczego na polskich banknotach nie ma wizerunków kobiet. Przecież wiele z nich podobnie jak i mężczyźni może pochwalić się dużymi zasługami w polskiej historii, wzbogacały one światową naukę, sztukę, kulturę i co ważne zawsze walczyły o równouprawnienie. Dyskusje na ten temat podejmowane są bardzo często i za każdym razem wzbudzają one wiele emocji.

Jak już wspomnieliśmy, jeśli chcecie ujrzeć kobietę na banknocie musicie szukać kolekcjonerskich serii. W roku 2011 na banknocie kolekcjonerskim pojawiła się Maria Skłodowska Curie. Natomiast w roku 2014 przez Narodowy Bank Polskie w ramach serii „Skarby Stanisława Augusta” wyemitowane zostały monety kolekcjonerskie z wizerunkiem Jadwigi Andegaweńskiej. Co jakieś czas kolekcjonerzy mogą cieszyć się nowymi monetami, albo banknotami z wizerunkami kobiet, w roku 2013 na monecie pojawiła się Agnieszka Osiecka, w 2016 Olga Boznańska. Warto również wspomnieć o tym, że w roku 2016 z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski został wyemitowany banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł, na którym poza Mieszkiem I widniała także jego małżonka Dobrawa.

Nie wiadomo ile będziemy musiały jeszcze czekać, aż w końcu na jakimś banknocie w naszym portfelu znajdzie się podobizna kobiety. Pozostaje nam być cierpliwymi i czekać, kto wie może w końcu się doczekamy.

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.