Dlaczego nie mam okresu?

0
Dlaczego nie mam okresu

Dlaczego nie mam okresu?

Dlaczego nie mam okresu? Wiele kobiet zadaję sobie to pytanie, niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna ponieważ każdy organizm jest inny. Nie martw się nie napiszę, że jesteś od razu w ciąży!! Jest wiele przyczyn, które mogą rozregulować czy spowolnić cykl miesiączkowy. Zaburzenia są spowodowane przez, któreś z powodów poniżej  lub już ostatecznie przez ciążę. Sprawdź czy dotyczy Cię jakiś powód, jeżeli  nie, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą (nie, tylko z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem).

Oto, niektóre przyczyny opóźnienia lub braku miesiączki:

  • Sam cykl trwa od 26 do 33 dni, więc naturalne jest, że wartości się zmieniają. Weź kalendarz i sprawdź ilość dni jaka minęła od ostatniego okresu. Jeżeli nie zmieścisz się w 33 dniach to też się nic nie dzieje, czasami nasz organizm sam musi sobie ustalić wartość jaka mu odpowiada.
  • Drastyczne odchudzanie, zmiana diety to kolejny powód dla braku miesiączki. Organizm nie otrzymuje odpowiednich ilości składników odżywczych i witamin, które wspomagają prawidłowy rozwój układu rozrodczego. Postaraj nadrobić straty żywieniowe a okres wróci do normalności.
  • Duży stres i zdenerwowanie, nie taki stres, który towarzyszy nam w życiu codziennym ale taki na prawdę duży. Organizm produkuje różne hormony, w tym adrenalinę i kortyzol, które  w skuteczny sposób powodują brak okresu.
  • Duży wysiłek fizyczny, intensywne uprawianie sportu- o tym kiedyś wspominali na lekcjach biologii czy wychowania fizycznego. Dlatego sportsmenki nie mają okresu, lub mają zaburzony cykl. Organizm jest tak skonstruowany, że on potrzebuje spokoju, możliwości regeneracji, odbudowy i dużo składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Każda zmiana tego powoduje anomalie.
  • Jeżeli przyjmujesz dużo leków, lub odstawisz pigułki antykoncepcyjne to organizm znów się buntuje.

Jest wiele powodów, przez które nie ma się okresu. Są bardziej i  mniej inwazyjne więc nie zawsze trzeba panikować, ale warto wiedzieć co się dzieje w naszym ciele. Zawsze jest możliwość skontaktowania się ze specjalistą, więc powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here