Brak okresu – dlaczego nie mam okresu? Przyczyny braku miesiączki.

Dlaczego nie mam okresu

Dlaczego nie mam okresu? Wiele kobiet zadaję sobie to pytanie, niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna ponieważ każdy organizm jest inny. Nie martw się nie napiszę, że jesteś od razu w ciąży!! Jest wiele przyczyn, które mogą rozregulować czy spowolnić cykl miesiączkowy. Zaburzenia są spowodowane przez, któreś z powodów poniżej  lub już ostatecznie przez ciążę. Sprawdź czy dotyczy Cię jakiś powód, jeżeli  nie, skonsultuj się z lekarzem.

Nie ma okresu 10 dni i więcej. Przyczyny braku miesiączki.

Zacznijmy od tego, że cykl miesiączkowy trwa od 26 do 33 dni. Jednak rzadko zdarza się to , że jest on zawsze taki sam. Warto zwrócić uwagę na to w którym dniu się znajdujemy i brać poprawkę na wydłużenie o kilka dni. Warto prowadzić sobie kalendarz i sprawdzać, czy z Twoimi miesiączkami jest wszystko w porządku. Możesz to robić na zwykłym kalendarzu, w pamiętniku czy pobrać specjalną aplikację na smartfona. Kiedy już wiadomo, że okres się spóźnia, warto przemyśleć to w jaki sposób żyjemy, jaki jest nasz styl bycia. Jest wiele powodów z wiązanych z codziennością, które opóźniają okres lub nawet go zatrzymują. Po pierwsze zła dieta. Kiedy jesteśmy wychudzeni, podczas anoreksji, czy bulimii brakuje pewnych składników odżywczych i witamin potrzebnych do prawidłowego rozwoju układu rozrodczego.

Podobnie możemy zaobserwować sytuację, kiedy osoba jest otyła. Wysoka produkcja hormonów w tym insuliny, blokuje hormony odpowiedzialne za prawidłowy cykl miesiączkowy. Kolejnym przykładem jest nadmierny wysiłek fizyczny, czy uprawianie sportów w dużej częstotliwości. Hamuje poprawną pracę naszego organizmu. Jeżeli jesteśmy przy sporcie, możemy zaobserwować takie zjawisko również kiedy się denerwujemy. Jeżeli w naszym życiu obecny jest stres, okres może się opóźnić. Spowodowane jest to wytwarzaniem dużej ilości adrenaliny oraz kortyzolu.

Zaburzenia okresu. Skrócony lub wydłużony cykl miesiączkowy.

Niestety, kiedy nasz okres się spóźnia, lub kolejny miesiąc go brak warto skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub ginekologiem. Jeżeli jesteś pewna, że nie jesteś w ciąży poprzez negatywny test ciążowy, a jednak okresu nie ma to oznacza, że coś niedobrego dzieje się w Twoim organizmie. Często powodem braku miesiączki lub zaburzeniem cyklów jest nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Coraz częściej pojawiająca się choroba Hashimoto również źle wpływa na działanie cyklu menstruacyjnego.

Poza tarczycą, kolejnym powodem mogą być guzki na jajnikach czy menopauza, pojawiająca się u kobiet po 45 roku życia. Najczęstszym problemem są jednak hormony. Kiedy bierzesz za dużo leków, one również mogą źle wpływać nie tylko na samopoczucie ale również układ rozrodczy. Warto zapytać lekarza, czy Twoje tabletki antykoncepcyjne są dobrze dobrane do Twojego stanu zdrowia, jeżeli zauważysz opóźnienie okresu czy inne niepokojące objawy z tym związane.

Przeczytaj także: Zapalenie układu moczowego!

Wywołanie okresu. Jak przyśpieszyć miesiączkę?

Pamiętaj, że jeżeli czujesz, że dzieje się coś niepokojącego z Twoim organizmem od razu udaj się do lekarza. Jest jednak kilka bezpiecznych propozycji, aby wywołać lub przyśpieszyć okres. Kiedy czujesz, że okres się zbliża, jednak nie jest on jeszcze obecny, warto wziąć dosyć ciepłą kąpiel. Jednak uważaj na gorącą wodę, może spowodować omdlenie lub poparzenie ciała. Ciepła woda rozluźnia organizm, jest idealnym pomysłem na stres, poza tym rozrzedza krew, co przyśpiesza okres. Podobne działanie ma alkohol, jednak musisz sprawdzić i być pewna, że nie jesteś w ciąży, oraz, że nie zagraża to Twojemu zdrowiu.

Odrobina alkoholu również rozluźnia mięśnie i rozrzedza krew. Niektóre zioła i herbatki ziołowe mają podobne działania. Jeżeli chodzi o farmakologiczne sposoby, to najbardziej znanym środkiem jest Aspiryna, która działa rozkurczowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Organizm oczyszcza się. Trzeba uważać i nie przesadzić z dawkowaniem. Stosuj się do zaleceń lekarza lub środków ostrożności podanych na recepcie. Środkiem zapisanym przez lekarza jest Luteina. Kupisz ją tylko na receptę, jednak jest to sprawdzony sposób na wywołanie spóźnionego okresu.

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.