Dlaczego samoloty startują z opóźnieniem, ale i tak przylatują na czas?

Opóźniony start samolotu

Jeśli często latasz samolotami, to z całą pewnością nie raz zdarzyło się Tobie czekać na samolot. Opóźnienia samolotów spowodowane są wieloma różnymi przyczynami. A co najgorsze czasami mogą one wynosić nawet kilkadziesiąt minut. Oczekiwanie na samolot nie należy do najprzyjemniejszych czynności, w takich sytuacjach czas dłuży się w nieskończoność. Jak już uda się wsiąść na pokład samolotu i wystartować, od razu każdy oblicza z jak dużym opóźnieniem wyląduje w miejscu docelowym i np. rozpocznie swój upragniony urlop. Niekiedy można się bardzo mile zdziwić, gdyż po wylądowaniu na lotnisku okazuje się, że samolot wylądował na czas. Jeśli zastanawialiście się jak to możliwe, to już spieszymy z wytłumaczeniem.

Opóźniony start samolotu – punktualne lądowanie, czy to możliwe?

Wyjaśnienie zjawiska, w którym samolot startujący z opóźnieniem ląduje na czas nie jest takie proste. Związane jest to z obsługą lotu, na którą składają się różne czynniki i wiele powiązanych systemów, dzięki którym możliwe jest obsługiwanie całego ruchu lotniczego. Opóźnienie lotu może być spowodowane wieloma przyczynami. Najczęściej samoloty startują z opóźnieniem z powodu bardzo dużego ruchu na danym lotnisku, złych warunków atmosferycznych taki jak: silny wiatr, opady, mgła itp., albo usterek technicznych. Niekiedy wsiadasz na pokład samolotu i myślisz, że już wystartujesz a tu niestety minuty lecą, a samolot cały czas stoi. Samolot nie może wystartować jeśli nie będzie posiadał wszystkich pozwoleń, potwierdzeń oraz wyliczeń. Ilość pasażerów i bagaży ma wpływ m.in. na zmianę danych dotyczących paliwa. Chyba nikt nie chce, aby maszyna wystartowała ze zbyt małą ilością paliwa. Czasami kolejne cenne minuty upływają na dostawienie schodów do maszyny i ich usunięcie. Duży ruch na lotnisku sprawia, że obsługa naziemna ma naprawdę dużo pracy i czasami trzeba na nią poczekać kilka minut. Niekiedy to MY pasażerowie przyczyniamy się do opóźnienia startu samolotu, czego nie bierzemy pod uwagę.

Planowanie lotu to bardzo skomplikowana sprawa!

W momencie planowania rozkładu lotów linie lotnicze muszą skupić swoją uwagę na wielu, różnych zmiennych. Przygotowują się oni na to, że może dojść do wystąpienia opóźnień wynikających ze złej pogody, albo innych przyczyn, dlatego też już na etapie planowania rozkładu lotów linii lotnicze zapewniają sobie tzw. dodatkowy bufor czasowy. Rezerwa czasowa zapewniana jest przede wszystkim na trasach, gdzie bardzo często dochodzi do występowania opóźnień, albo jeśli z uwagi na porę roku częściej pojawiają się problemy w ruchu lotniczym. Linie lotniczy muszą być przygotowane na każdą ewentualność, gdyż tylko wtedy będą one mogły podjąć natychmiastową reakcję i uniknąć opóźnień, albo ograniczyć je do niezbędnego minimum. Dlatego też linie lotnicze muszą również uwzględnić to, że niespodziewanie pojawi się usterka maszyny, którą będzie trzeba zastąpić inną niekiedy wolniejszą.

Linie lotnicze podczas planowania rozkładu lotów uwzględniają wszystkie powyżej wymienione czynności, jak również inne problemy, które występują duża rzadziej, jednak które również mogą się pojawić. W efekcie czego lot, który w normalnych warunkach trwa 5 godzin, przez linie lotnicze zaplanowany jest na 6. W ten sposób przewoźnicy zabezpieczają się przed koniecznością wypłacania podróżującym odszkodowań za opóźnione loty. Dodatkowy bufor czasowy minimalizuje ryzyko wystąpienia opóźnień lotów i wypłacania odszkodowań. Odnosi się to w głównej mierze do lotów po Unii Europejskiej i z UE, gdyż tam przepisy są bardzo rygorystyczne i dużo korzystniejsze dla pasażerów niż przewoźników.

Opóźnienie startu to nie zawsze opóźnienie lądowania

W obecnych czasach każdy się gdzieś spieszy. Powiedzenie „czas to pieniądz” jest niezwykle popularne i prawdziwe. Dlatego też ludzie bardzo się denerwują, gdy na tablicy odlotów pojawia się informacja o opóźnieniu lotu. Każdy chce dotrzeć na miejsce na czas. Grafiki lotów są bardzo ściśle zapełniane. Dlatego też piloci już od samego początku, jak tylko wzbiją się w powietrze i znajdą się na odpowiednim pułapie starają się lecieć jak najszybciej, mimo że spala się przy tym więcej paliwa, to robią wszystko, aby dolecieć wszędzie na czas. Statystyki dotyczące punktualności linii lotniczych monitorowane są przez organizacje rządowe i każda osoba może spokojnie do nich zajrzeć. Dlatego też linie lotnicze dbają o to, aby osiągać jak najlepsze wyniki.

Nawet jeśli wystartujesz z opóźnieniem, to na koniec możesz być mile zaskoczony, bo wylądujesz na czas. Nie ma co się stresować, panikować i przekładać transport z lotniska, albo informować znajomych, że wylądujesz później, bo na końcu to Ty będziesz na nich czekał. Opóźnienie startu samolotu nie zawsze musi oznaczać opóźnienia lądowania w punkcie docelowym.

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarzy (1)

  1. Ciekawa notka 🙂 Ja miałam odwołany lot, ale zgłosilam sprawę do Givtu i oni mi załatwili odszkodowanie.