Dlaczego warto bankować krew pępowinową?

krew pępowinowa

Jeśli planujesz powiększenie rodziny, albo już jesteś w ciąży to z całą pewnością temat bankowania krwi pępowinowej obił się Tobie o uszy. Jeśli jednak jeszcze nie zagłębiałaś się co to takiego, to świetnie trafiłaś. Na różnych portalach celebrytki chwalą się tym, że podjęły decyzję o tym, aby przechowywać krew pępowinową swojego dziecka. Natłok informacji sprawia, że kobiety same nie wiedzą co mają robić. Czy zdecydować się na bankowanie krwi pępowinowej, czy też nie… Decyzja nie jest łatwa i będzie wiązała się ze sporymi wydatkami.

Postaramy się wyjaśnić na czym polega tak naprawdę bankowanie krwi pępowinowej i po co się to robi.

Dlaczego krew pępowinowa jest taka cenna? Lekarstwo na wiele chorób

Krew pępowinowa jest tak cenna z jednego powodu znajdują się w niej krwiotwórcze komórki macierzyste, które cechują się zdolnością ciągłego odnawiania. Dzięki temu możliwe staje się odtworzenie układu krwiotwórczego. Komórki zawarte w krwi pępowinowej mają dokładnie takie same właściwości jak komórki, które znajdują się w szpiku i krwi obwodowej dorosłej osoby. Główną zaletą komórek pochodzących z krwi pępowinowej jest to, że mogą być one przeszczepiane pomiędzy osobami ze zdecydowanie większą tolerancją niż ma to miejsce w przypadku komórek pobranych od osób dorosłych. Pomimo tego, iż na świecie zarejestrowanych jest przeszło 27 milionów potencjalnych dawców szpiku, a w Polsce milion to dobranie dawcy dorosłego w dalszym ciągu jest bardzo trudne. Krew pępowinowa może być przeszczepiana z dużo większą tolerancją. Poza tym krew pępowinowa wykorzystywana jest również w medycynie regeneracyjnej.

Wykorzystanie krwi pępowinowej

Komórki macierzyste pochodzące z krwi pępowinowej wykorzystywane są do przeszczepów już od roku 1988. Z danych pochodzących z roku 2016 wynika, że wykonanych zostało w ten sposób ponad 40 tys. przeszczepów na całym świecie. W Polsce wykonanych zostało 100 przeszczepów z wykorzystaniem komórek macierzystych pochodzących z krwi pępowinowej. Trzeba jednak zaznaczyć, że w większości preparaty pochodziły z zagranicznych banków publicznych.

Komórki z krwi pępowinowej mogą być wykorzystane do przeszczepu własnego, dla spokrewnionych biorców, albo dla biorców niespokrewnionych, co ma miejsce coraz częściej. Największa liczba udanych przeszczepów miała miejsce u rodzeństwa. Niekiedy rodzice decydują się na kolejne dziecko, aby móc pobrać krew pępowinową i w ten sposób wspomóc leczenie chorego dziecka.

Komórki macierzyste wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób, lista ta cały czas się wydłuża. Znaleźć na niej można nowotwory krwi, białaczkę, chłoniaka, ciężki rodzaj niedokrwistości, guzy mózgu, kości, nerek, czy też dziedziczne zaburzenia odporności. W wielu przeszczepach i terapiach komórki pobrane z krwi pępowinowej przyniosły bardzo dobre efekty.

Pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej – czy to ma sens?

Pobranie krwi pępowinowej jest dla noworodka całkowicie obojętne, gdyż wykorzystywany jest do tego tak naprawdę materiał odpadowy. Po narodzinach noworodka na pępowinę zakładane są dwa klemy, pomiędzy którymi jest odcinana. Część po stronie dziecka jest związywana. Natomiast do części, która prowadzi do łożyska może zostać podłączony specjalny sprzęt pozyskujący z niej krew. Procedura ta może być przeprowadzona od razu zanim jeszcze łożysko zostanie urodzone, albo można pobrać krew po urodzeniu łożyska. Dla dziecka jest to całkowicie obojętne.

Pobraną krew przechowuje się w ciekłym azocie w specjalnych warunkach. Okres przechowywania może być bardzo długi, jak na razie komórki macierzyste w dobrym stanie były bankowane ponad 24 lata. Problem jednak nie dotyczy czasu przechowywania, a raczej objętości przechowywanej próbki. Porcja krwi pobranej z pępowiny nie jest większa niż 100 ml, niekiedy jest to dużo mniej. Taka wielkość próbki wystarczy dla osoby ważącej około 40-50 kg.

Pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej jest dość kosztowne. Pobranie krwi w celu bankowania rodzinnego wiąże się z wydatkiem około 2 – 3 tys. złotych. Bankowanie krwi musi być opłacane co roku, koszt rocznego przechowywania krwi wynosi kolejne kilkaset złotych. Pobranie krwi pępowinowej jest darmowe tylko wtedy, gdy krew jest przekazywana do banku publicznego. Jednak w takiej sytuacji rodzice nigdy nie mogą się upomnieć o krew swojego dziecka. Właścicielem takiej krwi staje się Ministerstwo Zdrowia.

Krew pępowinowa nie zawsze może być pobrana!

Warto być świadomym tego, że nie zawsze możliwe jest pobranie krwi pępowinowej. Do przeciwskazań zaliczają się nowotwory, zakażenia i choroby matki oraz płodu, które mają negatywny wpływ na jakość krwi. Zbyt krótka pępowina może sprawić, że pojawią się problemy z pobraniem odpowiedniej ilości krwi.

Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić czym jest bankowanie krwi pępowinowej i do czego może ona posłużyć. Decyzja o pobraniu i bankowaniu krwi należy oczywiście do Was. Zastanówcie się nad tym bardzo dobrze i rozważcie wszystkie scenariusze. Decyzja musi być podjęta pod koniec ciąży. Krew pępowinowa może być pobrana zarówno podczas porodu naturalnego, jak i przez cesarskie cięcie.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.