Dlaczego warto inwestować w rozwój osobisty?

Dlaczego warto inwestować w rozwój osobisty

W ostatnich latach zauważyć można zainteresowanie związane z większym poziomem świadomości i zainteresowania tematyką zdrowia psychicznego, dbania o sobie (praktyk tzw. ‘self care”) oraz kwestii rozwoju osobistego. Zmianie tej towarzyszy zwrot ku indywidualizacji życia. Warto zatem rozważyć, czy stosowanie tych właśnie praktyk być może nie okazałoby się również wartościowe w naszym życiu.

Na czym polegają wspomniane praktyki?

Rozwój osobisty wcale, wbrew powszechnym odczuciom, nie musi się wiązać wyłącznie z formą uduchownienia, spirytualności, w którym motorem napędowym jest silne przekonanie ideologiczne.  W jego założenia wchodzi wszelka praca, podejmowane przez nas działania, które służą szeroko pojętemu rozwojowi. Może być to rozwój umiejętności językowych poprzez naukę języka obcego, obycie szkolenia biznesowe online i poprawa swoich umiejętności wykorzystywanych w środowisku w pracy, czy nawet takie praktyki jak czytanie, przyswajanie nowych informacji i pogłębianie swoich zainteresowań.

Co zapewnia nam rozwój osobisty?

Rozwijanie się jest dla nas procesem naturalnym, jak i nauka. Podczas naszego życia spotykamy się stale z nowymi sytuacjami, wyzwaniami i osobami, które w jakiś sposób nas rozwijają. Jest to przede wszystkim proces adaptacyjny, który ułatwia nam przystosowanie do panujących warunków – jego źródeł można szukać w ewolucyjnej naturze naszego organizmu. Czy występuję on zatem niezależnie od nas?

Rozwój osobisty, czy dla każdego wygląda identycznie?

Mimo tego, iż rozwój jest sprawą powszechną, uniwersalną dla wielu, to jednak jest on także różny. Różna bywa jego intensywność, ciągłość czy także obszary, których dotyczy. Myśląc o swoim rozwoju wybrać możemy w jaki sposób i w jakim pożądanych kierunków pragniemy się rozwijać!

Dlaczego warto?

Przedstawiamy powody, które pokażą Ci, iż warto podjął działania związane z planowaniem i rozumieniem kierunku swojego rozwoju osobistego, są to jednak tylko jedne z wielu, które mamy nadzieję, zachęcą do podjęcia rozważań nad własnym rozwojem.

Zwiększanie umiejętności, nauka = nowe możliwości

Zdobywanie umiejętności w interesujących nas dziedzinach to świetna okazja na podbudzenie i rozwój naszych pasji, ale także wykorzystanie obecnej motywacji w korzystny dla nas sposób. Można na to spojrzeć jak na zyskiwanie kompetencji, które nie tylko rozwijają nas przez samą ich naukę, ale także mają potencjał przyszłego wykorzystania w sprzyjającej okazji. Czynią nas gotowymi na przyszłe wyzwania oraz poszerzają możliwości jakimi dysponujemy.

Inwestycja w przyszłość

Kierując obszar naszego rozwoju ku nauce praktycznych umiejętności pomoże nam w odblokowaniu nowych możliwości, niekiedy naszego ciała, jak i również umiejętności mogących posłużyć m.in. w celach zawodowych. Wprawa, którą osiągamy kształtuje nas w sposób ułatwiający i usprawniający nasze przyszłe działania, co za tym idzie, rozwijając się, będziemy mogli wykonać konkretne zadania lepiej niż inni. Jest to atrakcyjna perspektywa dla przyszłych pracodawców, świadczy ona nie tylko o naszym poziomie zaradczości np. łączenia nauki i pracy, ale także o ambicjach jakie posiadamy. Warto wziąć przyszłość w swoje ręce.

Pewność siebie

Wzrost umiejętności wpływa niekiedy na nasze poczucie własnej wartości. Postrzegamy siebie jako osoby bardziej wykwalifikowane, kompetentne. Wraz z tym idzie pewność siebie i przekonanie co do tego, iż wiele przyszłych wyzwań, także nie sprawi nam problemy. Przecież skoro udało nam się rozwinąć w danej dziedzinie, czemu nie mogłoby się tak stać i w innej? Ta perspektywa może napawać ekscytacją, co do niezliczonych możliwości, które stoją przed nami otworem. Wystarczy postawić pierwszy krok na ścieżce ku nim, reszta, staje się łatwiejsza.

Uczucie spełnienia

Wraz z dążeniem do rozwoju i zauważalnymi jego efektami możemy odczuć poczucie zadowolenia. Włożony przez nas wysiłek był czegoś wart. Postawiliśmy przed sobą wyzwanie, któremu sprostaliśmy. Niekiedy, bez nabytych w trakcie tego procesu umiejętności, ciężko wyobrazić sobie życie sprzed czasu, kiedy je posiadaliśmy. Stają się one integralną częścią naszego życia jak i nas samych. Przewartościowują nieraz one nasz system wartości oraz sposób w jaki postrzegamy rzeczywistość. Oddziałują także na to, jak postrzegamy naszą przeszłość. Będziemy z niej dumni, gdy po jakimś czasie będziemy mogli powiedzieć sobie: „Tak! Udało mi się to osiągnąć!”.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.