Domowe sposoby na odciski – jak się pozbyć odcisków?

Domowe sposoby na odciski

Odciski są nie tylko problemem estetycznym. Jeśli nie podejmie się odpowiednich kroków w tej kwestii to mogą one być bardzo bolesne i prowadzić nawet do stanów zapalnych. Do powstawania odcisków dochodzi w wyniku noszenia nieodpowiednio dobranego obuwia. Jeśli masz tendencję do kupowania butów zbyt małych, albo zbyt luźnych to musisz wiedzieć, że prędzej czy później problem odcisków dopadnie i Ciebie. Aby łatwiej było zrozumieć problem odcisków postaramy się Wam wyjaśnić czym są odciski, skąd się one biorą i jak za pomocą domowych sposobów można się ich pozbyć.

Odciski – co to takiego?

Najprościej można powiedzieć, że odciski są warstwą zrogowaciałego naskórka. Do ich powstania dochodzi wówczas, gdy na skórę wywierany jest duży nacisk, albo tarcie. Odciski najczęściej lokują się na stopach, jednak niekiedy mogą również pojawiać się na palcach dłoni. Odciski nie są zmianami niebezpiecznymi, jednak mogą sprawiać ból, a poza tym wyglądają bardzo nieestetycznie. Pod odciskami może jednak dochodzić do stanów zapalnych.

Jak uniknąć odcisków?

Odciski nie są niczym przyjemnym. Szybko można się ich nabawić, jednak znacznie trudniej się ich pozbyć. Jeśli jest taka możliwość to warto dowiedzieć się co można robić, aby uniknąć odcisków. Wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Trzy najważniejsze zalecenia:

  1. Noś tylko wygodne buty, nigdy nie kieruj się impulsem, tylko dobrze dobieraj buty do swojej stopy. Buty nie mogą być za małe, ani za duże. Wysokie obcasy też nie są korzystne.
  2. Nawilżaj stopy, dzięki codziennemu stosowaniu kremów nawilżających unikniesz narastania stwardniałej skóry.
  3. Złuszczaj zrogowaciały naskórek, w celu usunięcia zrogowaciałego naskórka warto stosować specjalne tarki i pilniki do stóp. Przed zabiegiem należy dobrze wymoczyć stopy. Warto również od czasu do czasu stosować gruboziarnisty peeling.

Jak się pozbyć odcisków? Sprawdzone porady.

Osoby borykające się z odciskami pewnie wypróbowały wiele sposobów, zarówno tych domowych, jak i stosowały preparaty dostępne w aptekach. Jedne są bardziej a inne mniej skuteczne. Nie ma złotego środka i jednego sposobu, który pomoże każdemu pozbyć się odcisków. Niekiedy jednak domowe i apteczne sposoby okazują się niewystarczające i konieczne jest udanie się do podologa, albo chirurga. Specjaliści najczęściej usuwają odciski przy użyciu skalpela, frezarki, albo lasera. Spokojnie może brzmi to dość poważnie i groźnie, jednak warto poddać się tym zabiegom, aby poprawić wygląd swoich stóp i komfort chodzenia.

Domowe sposoby na odciski!

Jeśli dopiero co zauważyłaś odciski i są one niewielkich rozmiarów, warto skorzystać z domowych sposobów ich usunięcia. Może się okazać, że będą one na tyle skuteczne w Twoim przypadku, że wizyta u lekarza nie będzie konieczna. Do najpopularniejszych domowych sposobów usuwania odcisków można wykorzystać:

  • Ocet jabłkowy, ocet posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Ponadto zapobiega on infekcjom i minimalizuje ból. Wystarczy płatek kosmetyczny zamoczyć w occie i przyłożyć go na odcisk. Najlepiej pozostawić okład do wyschnięcia, zabieg ten można powtarzać dwa razy dziennie przez kilka dni. Jeżeli po przyłożeniu płatka odczuwasz pieczenie, możesz ocet jabłkowy rozcieńczyć wodą.
  • Zielona herbata, może przyczynić się do zmniejszenia bólu i swędzenia. W herbacie zawarte są różne witaminy i antyoksydanty w związku z czym pozwoli ona na szybsze wysuszenie pęcherza. Wystarczy zalać torebkę zielonej herbaty gorącą wodą i pozostawić na 5 minut. Wyjmujemy torebkę, odczekujemy aż wystygnie i przykładamy na odcisk na kilka minut. Okłady można powtarzać 3-4 razy dziennie przez kilka dni. Nie wylewaj zaparzonej herbaty, nadaje się ona do picia, a ponadto picie zielonej herbaty może przyspieszyć proces gojenia.
  • Kurkuma ma działanie antyseptyczne i zapobiega rozwojowi infekcji. Pół łyżeczki kurkumy mieszamy z odrobiną wody i powstałą papkom smarujemy odcisk, pozostawiamy na kilkanaście minut, a następnie spłukujemy. Kuracja może być powtarzana 3-4 razy dziennie najlepiej przez kilka dni.
  • Czosnek, cebula, liść laurowy, cytryna – okłady z tych produktów pomogą w pozbyciu się odcisków. Wybrany produkt przykładamy na odcisk i owijamy całość bandażem, albo oklejamy plastrem. Opatrunki powinno się zmieniać dwa razy dziennie, aż odcisk całkowicie zniknie.
  • Aspiryna, rozgniatamy aspirynę i dodajemy niewielką ilość wody, powstałą maść nakładamy na odcisk i całość owijamy folią i pozostawiamy na około 15 minut. Pozwoli to na zmiękczenie skóry, dzięki czemu odcisk będzie można usunąć przy pomocy np. tarki do stóp.
  • Płatki owsiane, niektórzy zalecają moczenie stóp w wodzie z płatkami owsianymi. Czy to działa, nie wiemy sprawdźcie sami.

Warto jak najszybciej rozpocząć walkę z odciskami, im szybciej zaczniesz działać, tym szybciej się ich pozbędziesz. Jeśli wymienione powyżej domowe sposoby usunięcia odcisków w Twoim przypadku się nie sprawdzą, warto udać się do apteki i skorzystać ze środków tam dostępnych. Udanie się do specjalisty możesz potraktować, jako ostateczność. Jeśli jednak inne sposoby nie pomagają nie zwlekaj z tym zbyt długo. Po co masz się męczyć i cierpieć. Pamiętaj jednak, aby pod żadnym pozorem nigdy samemu nie wycinać odcisków, gdyż możesz w ten sposób sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.