Gdzie jest burza? Mapa burzowa Polski – Radar Burz Online

Gdzie jest Burza

Coraz częściej słyszymy o globalnym ociepleniu, o jego skutkach, szczególnie tych niekorzystnych dla naszego państwa i nas samych. Ocieplenie klimatu powoduje nagrzewanie się oceanów, rozmarzanie lodowców, co za tym idzie podnoszenie się poziomu wód, zmiany w ekosystemie oceanów. Powstają różne zjawiska, między innymi powodzie, tsunami, trzęsienia ziemi czy gwałtowne i silne burze. W Polsce przez ostatnie 5 lat wzrosła temperatura powietrza, zmienił się klimat na bardziej tropikalny. Z nad Europy nadciągają fale gorącego powietrza, które mieszają się z chłodniejszymi wpływami z nad Azji. W taki sposób doświadczamy coraz częściej gigantycznych burz i nawałnic.

Burze w Polsce – gdzie jest burza?

Włączamy telewizor – widzimy informacje o burzach, włączamy radio – słyszymy również podobne informacje. W Polsce jest coraz cieplej i zachodzi mieszanie powietrza, więc powstają gwałtowne burze. Wyładowania atmosferyczne są bardzo niebezpieczne szczególnie jeżeli nie wiemy gdzie są w danym momencie. Uderzenie pioruna jest bardzo silne. W kontakcie z człowiekiem dochodzi do porażenia prądem i często kończy się to śmiercią. Dlatego warto wiedzieć jak zachować się podczas burzy. Musimy pamiętać o tym, że jeżeli słyszymy lub widzimy uderzenie pioruna trzeba trzymać nogi złączone ze sobą. Warto również znaleźć bezpieczne schronienie, aby nie zostać na otwartej przestrzeni. Grupa ludzi powinna się rozdzielić i unikać pojedynczych drzew oraz wysokich metalowych konstrukcji. Jeżeli nasz dom znajduje się na mapie burzowej Polski, warto schować wszystkie przedmioty z balkonów, podwórek, ogrodów. które może porwać wiatr.

Burze online. Radar burz – Mapa burzowa Polski

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaczęło wysyłać wiadomości SMS na telefony komórkowe osób z danych województw, które są bezpośrednio zagrożone wyładowaniami atmosferycznymi, ulewami, powodziami czy gradem i silnym wiatrem. RCB zaleca śledzić burze online, które znajdziemy na radarze burz w Polsce. Coraz więcej stron nam to oferuje. Nie tylko zwykła prognoza pogody ale nawet dokładne miejsca nawałnic. Mapa burzowa Polski ostrzega przed uderzeniem ogromnej formacji burzowej. Nawałnice potrafią uszkodzić często nawet kilka tysięcy domów i budynków gospodarczych. W roku 2017 roku, takie wydarzenie zniszczyło miejscowość Rytel w Borach Tucholskich, kładąc do ziemi kila tysięcy drzew, niszcząc las a nawet zabijając kilka osób.

Mapa Burzowa Polski

Burze dziś. Gdzie jest burza?

Warto sprawdzać gdzie zejdzie się masa zimnego powietrza z ciepłym. Powstaje wtedy bardzo silny wiatr, który często osiąga prędkość nawet powyżej 100 km/h. Powstają wtedy tornada i orkany niszcząc wszystko po drodze. Nadchodzą wielkie burze i ulewy, które zostawiają nawet do 70 l wody na metr kwadratowy. Ze względu na bardzo wyschniętą ziemię, nie wchłania ona tak szybko wody dlatego mogą nastąpić podtopienia a nawet powodzie w miejscach na to narażonych. Aktualnie narażone są wschodnie i centralne rejony Polski. Największa formacja burzowa powstała we Francji. Miała 350 km szerokości. Całe to zjawisko przechodzi przez Niemcy do Polski. Na szczęście wiadomo, że delikatnie osłabła przez drogę, jednak warto być przygotowanym na każde wydarzenie. Trzeba sprawdzać burze online na bieżąco. Niektóre radary burz w Polsce mają opcję wysyłania wiadomości z ostrzeżeniami, na przykład, że dziś będzie burza w Twojej lokalizacji.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarzy (2)

  1. W okresie letnim często korzystam z radarów burzowych czy map deszczu i opadów przy planowaniu dłuższych wycieczek w górach czy mazurach. Sprawdza się to znakomite, plusem jest to, że radary burz działają online i na żywo przekazują informacje.