Gdzie odebrać akt urodzenia dziecka?

Poleć nas
akt urodzenia gdzie odebrać

Europejski, wielojęzyczny lub skrócony akt urodzenia. Sprawdź ile się czeka i gdzie odebrać. Akt urodzenia jest to dokument potwierdzający, jak sama nazwa wskazuje narodziny dziecka. Jest to akt Urzędu Stanu Cywilnego, jedyny dokument potwierdzający to zdarzenie w formie prawnej. Kiedy rodzi się dziecko, jego rodzice mają obowiązek zgłosić to do Urzędu Stanu Cywilnego. Dziecko wtedy otrzymuje numer PESEL oraz zostaje zameldowane pod dany adres. Od tamtej pory akt urodzenia przechowywany jest właśnie w tym urzędzie. Ten dokument jest potrzebny w wielu życiowych sytuacjach. Jeżeli bierzemy ślub, wyrabiamy dowód osobisty lub jedziemy do pracy za granicę. Jakie są formy dokumentu, gdzie go odbierzemy i ile się czeka, znajdziecie w tym artykule.

Skrócony akt urodzenia. Gdzie odebrać odpis aktu urodzenia dziecka?

Nasze państwo dosyć szybko i energicznie zmienia się w państwo cyfrowe, więc po akt urodzenia możemy się zgłosić przez internet. Jeżeli jesteśmy pewni, jakiego dokumentu dokładnie potrzebujemy, można go otrzymać w kilku prostych krokach. Przede wszystkim aby to zrobić należy mieć profil zaufany na portalu gov.pl. Są tam informacje takie jak nasz imię i nazwisko, PESEL i data urodzenia. Po założeniu Profilu Zaufanego, na portalu należy wejść w zakładkę „Obywatel”, następnie „Zaświadczenia i odpisy”. Kolejnym krokiem jest przejście do sekcji „Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego” oraz „Wyślij wniosek”. Należy wybrać odpowiedni akt oraz wypełnić formularz, kogo dotyczy pobierany dokument. Wniosek można otrzymać w najbliższym, wybranym Urzędzie Stanu Cywilnego, listownie lub pobrać dokument w formie elektronicznej z platformy ePUAP. Za dokument należy uiścić opłatę poprzez płatność elektroniczną.

Odbiór aktu urodzenia w dowolnym urzędzie. Rodzaje odpisów.

Kolejnym sposobem uzyskania aktu urodzenia, jest udanie się do najbliższego Urzędu Stanu Cywilnego. Możemy wybrać swój akt, swojego małżonka, dziecka lub osoby najbliższej: rodzica, dziadków, rodzeństwa. Akt należy opłacić w kasie. Otrzymujemy dokument w formie fizycznej w Urzędzie lub listownie.
Za akt skrócony, w tym wielojęzyczny zapłacimy 22 zł, za to za pełny odpis zapłacimy 33 zł. W niektórych przypadkach jesteśmy zwolnieni z opłaty.

Odpis aktu można otrzymać za darmo, kiedy potrzebujemy go na przykład w sprawie:

  • uzyskania dowodu osobistego lub paszportu, paszport – gdzie wyrobić?
  • świadczenia socjalnego, pomocy społecznej,
  • ZUS,
  • alimentów,
  • przyznania opieki, kurateli, adopcji,
  • zatrudnienia, wynagrodzenia za pracę.

Ile się czeka na wielojęzyczny odpis aktu urodzenia?

Odpis aktu urodzenia dostajemy w trybie natychmiastowym, jeżeli jesteśmy w elektronicznym centralnym rejestrze stanu cywilnego. Od 2015 roku wszystkie akty wprowadzane są automatycznie, zaś pozostałe, wcześniejsze muszą zostać wprowadzone przez osobę pracującą w Urzędzie. Jeżeli nie jesteśmy wpisani do rejestru, na akt urodzenia czekamy do 7 dni roboczych. Dzieje się tak, jeżeli nasz akt jest w formie papierowej w danym urzędzie. Pobierając w innym urzędzie, niż ten, w którym został złożony przy naszym porodzie, na akt wielojęzyczny, skrócony lub pełny czekamy do 10 dni roboczych.


Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *