Gdzie występuje witamina B? Rodzaje witaminy B i występowanie w żywności

gdzie występuje witamina B

Ogranizm ludzki potrzebuje wielu witamin do prawidłowego działania wszystkich procesów w organizmie. Witaminy naturalnie występujące w żywności potrzebne są w bardzo małych ilościach dla różnych funkcji ciała, takich jak produkcja energii czy krwinek czerwonych. Nasz organizm potrzebuje 13 niezbędnych witamin, z czego aż osiem stanowią witaminy z grupy B. Jednak, gdzie występuje witamina B?

Witaminy te pomagają organizmowi w wykorzystaniu energii ze składników odżywczych takich jak białko, węglowodany i tłuszcze. Pozostałe odgrywają niezbędne funkcje w rozmnażaniu komórek, tworząc nowe DNA.

 Rodzaje witaminy B:

  • 1 (tiaminy)
  • 2 ( ryboflawina )
  • 3 ( niacyna )
  • 5 ( kwas pantotenowy )
  • 6 ( pirydoksyna )
  • 7 ( biotyna )
  • 9 ( kwas foliowy )
  • 12 (kobalamina)

Gdzie występuje witamina B w żywności? W jakich produktach znajdziemy witaminy z grupy B (B12) ? Źródła witaminy B:

Witamina B w dużej ilości występuje naturalnie w produktach pochodzenia zwierzęcego: wołowina, małże, indyk, ostrygi, kurczaki, pstrągi, łosoś, jaja i produkty mleczne.  Dobrymi źródłami występowania witaminy B12 są wątroba, mięso, mleko, sery i jaja, prawie wszystko pochodzenia zwierzęcego.

 

Co powoduje niedobór witaminy B?

Niedobór witamin z grupy B jest najczęściej spotykany u osób starszych oraz wegan, których dieta w dużej mierze składa się z roślinnych produktów spożywczych, takich jak owoce, warzywa, fasola czy soja.
Najczęstsze objawy niedoboru witaminy B (B12) to zmęczenie, brak apetytu, utrata masy ciała, palpitacje serca, duszność, pogorszenie wzroku, blada skóra, gładki język i problemy psychiczne, takie jak depresja a także problemy z pamięcią.

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.