Gdzie założyć bloga?

1
gdzie założyć bloga

 

Prowadzenie profili w mediach społecznościowych a także bloga staję bardzo popularne, czy to chwilowa moda czy dłuższy trend? Blogowanie daje nam możliwość przedstawienia swoich poglądów, doświadczeń czy większych przemyśleń w internecie. Portale społecznościowe również daje nam taką możliwość, jednak prowadzenie bloga daje znacznie więcej satysfakcji i korzyści na przyszłość. Gdzie założyć bloga, aby był funkcjonalny i prosty w obsłudze?

 

Gdzie założyć bloga za darmo? WordPress czy Blogspot?

Możliwości aby założyć bloga mamy naprawdę wiele. W Polsce każdy z portali ogólnotematycznych w pewnym momencie umożliwiał prowadzenie własnego bloga za darmo. Niestety kilka z nich w tym roku zakończy swoją działalność, między innymi należący do grupy Onet serwis blog.pl zostanie zamknięty z dniem 28 lutego 2018 roku, także bloog.pl działający od 1995 roku, którego właścicielem jest Grupa Wirtualna Polska zostanie zamknięty z dniem 31.03.2018 r. To z pewnością przyczyna znacząco rosnącej popularności mediów społecznościowych.

Jednak istnieje nadal kilka platform blogowych na których warto założyć swojego pierwszego bloga, jest to WordPress.com oraz należący do Google – Blogger.com. Obie platformy mają swoje plus i minusy, jednak ja ze swojej strony polecam WordPress.com, który jest znacznie bardziej funkcjonalny.

Jeżeli znasz się na prowadzeniu bloga i masz zamiar zarabiać na blogu, to najlepszym rozwiązaniem będzie założenie własnego bloga opartego o znany CMS – WordPress, na swoim serwerze aby mieć pełną kontrolę i dostęp, co z pewnością okaże się przydatne jeśli Twój blog zyska na popularności. Z bardziej znanych serwisów opartych o system zarządzania treścią WordPress są z pewnością AntyWeb czy SpidersWeb, strony te odwiedza kilka milionów użytkowników miesięcznie.

 

Czy lepiej mieć bloga na swoim serwerze, czy skorzystać z gotowej darmowej platformy?

Dla osób początkujących, znacznie łatwiejsze i szybsze będzie założenie bloga na jednej z platform blogowych, jest to darmowe oraz nie musimy martwić się o koszty związane z hostingiem czy przedłużeniem domeny na kolejny rok. Zazwyczaj mamy też wiele szablonów graficznych do wyboru. Niemniej jednak platformy blogowe ograniczają nas w kwestii rozwijania własnego bloga pod względem technicznym, np. poprzez użycie sliderów, integrację z systemami społecznościowymi, założenie własnego forum dyskusyjnego czy sklepu internetowego itp.

Blog na własnym serwerze…

Blog na własnym serwerze, oparty na popularnych systemie WordPress, pozwala nam na znacznie większe pole do popisu. Można zarówno zrobić sobie Slider, zintegrować blog z Facebookiem czy innym portalem społecznościowym, założyć forum, księgę gości, sklep internetowy a nawet własny miniportal społecznościowy.

Założenie bloga na własnym serwerze, wiąże się z koniecznością znajomości wielu zagadnień technicznych, zostają nam wtedy dwie możliwości albo próbujemy sami okiełznać wszystkie napotkane w przyszłości problemy lub zatrudniamy specjalistę/administratora strony, który będzie naprawiał błędy czy wprowadzał zmiany. Zatrudnienie specjalisty jednak kosztuje w granicach od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych, w zależności od tego, co chcemy zrobić ze swoim blogiem.

Krótko podsumowując – jeśli chcemy mieć skromnego bloga, nie posiadamy dużego kapitału lub umiejętności technicznych – nie ma nic lepszego niż platforma blogowa. Jeżeli zaś posiadamy kapitał bądź umiejętności techniczne i chcemy swojego bloga rozwijać bez narzuconych ograniczeń, nie ma na co czekać – wystarczy zakupić domenę, hosting, pobrać darmowy skrypt WordPress i brać się do działania.

1 KOMENTARZ

  1. Jeśli blog to tylko na wordpress 🙂 Co prawda dla mnie na początku to była czarna magia, ale po kursie damianslimak.pl/kurs-wordpress/ daję radę 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here