Glony w basenie – jak wyczyścić basen z glonów?

glony w basenie

Sezon letni w pełni, wielu z nas w te upalne dni korzysta z basenów na ogrodzie. Przed sezonem letnim ważnym elementem jest sprawdzenie stanu wody niezależenie od wielkości basenu. Należy regularnie wymieniać wodę lub odpowiednią ją oczyszczać, większość osób ze względów ekonomicznych decyduje się na czyszczenie basenu i wody. W wielu zaniedbanych lub nieużywanych basenach pojawiają się glony, które zabarwiają wodę na nieestetyczny zielony kolor, wpływają także negatywnie na obniżenie pH wody basenowej. W tym poradniku podpowiemy jak skutecznie wyczyścić basen z glonów.

Glony w basenie – od czego powstają?

Potocznie nazywane glony w basenie to nic innego jak algi – jednokomórkowe rośliny wodne, za ich powstawanie winne są dwa czynniki światło oraz składniki odżywcze takie jak fosforan i azotan. Rozwój alg następuje w szybkim tempie, w niektórych warunkach wystarczy mniej niż 24 godziny. Pierwsze oznaki powstawania glonów to pojawienie się na dnie basenu oraz ściankach bocznych śliskiej warstwy biofilmu. Sygnałem może być także znaczący wzrost użycia chloru w basenie. Kolejną oznaką rozwijających się alg w basenie jest znaczne zmętnienie wody oraz powstanie i pojawienie się glonów. Woda staja się zielona i wyczuwalny jest nieprzyjemny zapach unoszący się nad basenem.

Jak pozbyć się glonów i zielonej wody z basenu?

Czyszczenie basenu z glonów i alg, które występują w niewielkich ilościach należy rozpocząć od mechanicznego wyczyszczenia szczotką. Wszystkie zazielenione powierzchnie oraz miejsca pokryte przezroczystą warstwą bofilmu, należy mocno wyszczotkować w taki sposób, aby glony odpadły od ścianek i dna basenu. W tym momencie do zadania wkroczą nasze urządzenia filtrujące w basenie, wyłapią większość glonów i alg. W wielu przypadkach konieczne może okazać się skorzystanie z podwodnych odkurzaczy lub siatek do łowienia większych zanieczyszczeń.

Jak wyczyścić basen z glonów w przypadku zaawansowanego pokrycia glonami? Domowe sposoby mogą sobie nie poradzić w przypadku dużej ilości glonów, konieczne może być wsparcie różnego rodzaju chemii przeznaczonej do tego zadania.

Skuteczne środki chemiczne do czyszczenia basenu z glonów.

Każda stojąca woda np. ta w basenie jest idealnym miejscem do rozwoju glonów. W przypadku znacznego pokrycia naszego basenu przez glony koniecznie będzie użycie odpowiednich środków chemicznych. Środki do uzdatniania wody w basenach są chemikaliami, jednak większość z nich możemy aplikować ręcznie do wody lub za pomocą zautomatyzowanych dozowników. W internecie możemy znaleźć wiele opinii na temat skutecznych środków do czyszczenia zazielenionej wody, polecanym środkiem jest Algen Super. Dodatkowo można zakupić tabletki chloru, jest to skuteczny środek, który zabija większość bakterii i skutecznie niszczy substancje organiczne. Tabletki chloru bez trudu kupimy w większości sklepów budowlanych i ogrodniczych, ich cena jest stosunkowo niska. Pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością aplikowanych tabletek, nadmiar chloru może wywoływać u niektórych osób nieprzyjemnie podrażnienia skóry.

Powyższe środki pomogą w otrzymaniu krystalicznie czystej wody oraz pozbyć się  wszystkich niepożądanych mikroorganizmów, takich jak glony i algi w basenie.

Zachowaj szczególną ostrożność podczas stosowania środków chemicznych do czyszczenia basenu.

  • wszystkie środki chemiczne należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu oraz pomieszczeniu, z dala od dzieci,
  • stosuj się do wszystkich instrukcji producenta dostępnych na etykiecie danego produktu,
  • nie należy mieszać dwóch różnych środków, może dojść do niepożądanych reakcji chemicznych.

Jak odpowiednio dbać o basen?

  • najważniejszym elementem, aby w naszym basenie nie dochodziło do rozwoju glonów, jest zadbanie o to, aby woda była w stałym ruchu. Do tego zadania sprawdzą się idealnie pompy, które będą regularnie tłoczyć wodę w basenie. Filtrowanie wody 3-4 razy na dobę jest optymalną ilością do zachowania odpowiedniej czystości.
  • każdą wodę w basenie musimy regularnie i odpowiednio dezynfekować. Odpowiednie pH wody powinno wynosić 7 do 7,4 – taka wartość jest zalecana w przypadku basenów rodzinnych. W przypadku gdy pH jest wyższe niż 7,4 należy dodać do wody chloru lub innego środku, aby podtrzymać bakteriobójczy efekt. Podobnie jest w przypadku rozmnażaniu glonów w basenie, im wyższe pH wody, tym więcej i szybciej rozrastają się glony.
  • ważnym czynnikiem jest także, odpowiednie filtrowanie wody, pomaga to zapobiec gromadzeniu się piasku, liści z drzew czy włosów. Nie kupuj najtańszego filtru, lepiej zainwestować w lepszy sprzęt, który pomoże utrzymać nasz basen w czystości.
5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.