Jak czyścić buty zamszowe? Jak dbać i zabezpieczyć?

JAK CZYŚCIĆ BUTY ZAMSZOWE?

W gruncie rzeczy czyszczenie butów zamszowych nie jest tak bardzo skomplikowane i kłopotliwe jakby mogło się wydawać. Panuje jednak powszechna opinia, że buty wykonane ze skóry licowej są łatwiejsze w utrzymaniu, bo wystarczy je wypastować i gotowe. Ale jak czyścić buty zamszowe aby dobrze wyglądały?

Buty z zamszu mogą równie długo wyglądać jak nowe, wystarczy pamiętać tylko o ich odpowiedniej konserwacji.

Jak odpowiednio dbać o buty zamszowe?

W przypadku butów z zamszu bardzo istotne jest, aby zastosować w ich czyszczeniu odpowiedniego impregnatu. Preparaty tego typu głównie mają zabezpieczać buty przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Butom zamszowym to się przyda.

Tak jak i większość butów, tak i zamsz nie lubi wilgoci, dlatego też tak ważne jest w ich przypadku stosowanie wodoodpornych impregnatów.

Ponadto impregnaty sprawiają, że buty są dużo bardziej odporne na różnego rodzaju zabrudzenia i plamy. Poza tym zabezpieczają one kolor butów przed wyblaknięciem. Istnieją również impregnaty, które odnawiają kolor zamszu. Jeśli na butach pojawiają się przebarwienia można je wyrównać przy użyciu odpowiedniego preparatu.

Impregnat należy zastosować przed pierwszy założeniem butów. Ale warto również o nim pamiętać po każdym dokładnym czyszczeniu butów.  Jeśli nie wiesz jaki impregnat kupić, najlepiej udaj się do sklepu obuwniczego i poproś sprzedawcę o pomoc.

Jak czyścić buty zamszowe?

Kurz, pył i zaschnięte błoto z butów zamszowych można usunąć przy pomocy gąbki, albo specjalnie do tego celu przeznaczonej szczotki o średnio twardym włosiu. Tłuste plamy powstałe na butach też nie są tragedią, można się ich pozbyć tworząc papkę z mleka i sody. Taką konsystencję nakładamy na zabrudzone miejsce i czekamy aż wyschnie, później kruszymy powstałą warstwę, a resztek pozbywamy się za pomocą gąbki lub gumki specjalnie przeznaczonej do skór zamszowych. Jeśli nie posiadasz żadnej z tych rzeczy, może wykorzystać do tego skórkę starego chleba, da ona bardzo podobny efekt. 

W sklepach dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych specjalnie do czyszczenia butów zamszowych, warto o tym pamiętać i w razie konieczności udać się do sklepu po takie specyfiki.

Jak wyczyścić przemoknięte buty zamszowe?

Pamiętaj, bo to bardzo ważne!! Jeśli przemoczyłeś zamszowe buty to z ich czyszczeniem musisz poczekać do chwili aż będą całkowicie suche.

Proces czyszczenia zaczynamy od zastosowania metod na sucho, a dopiero później jeśli jest to konieczne przechodzimy do zastosowania metod na mokro, które opisano poniżej.Stanowczo nie polecamy prania butów zamszowych w PRALCE. Jeśli się na to zdecydujesz, pamiętaj że robisz to na własną odpowiedzialność!!

Nawet jeśli czyszczenie na sucho nie pomogło i konieczne jest czyszczenie butów na mokro, to należy pamiętać o tym,  aby ich nie moczyć zbyt mocno. Najlepiej wykorzystać do tego wodę z szarym mydłem i gąbkę, albo szczotkę z miękkim włosiem.

Przed czyszczeniem na mokro, należy najpierw wyczyścić buty na sucho, tak jak zostało to opisane wyżej.

Zamszowe buty trzeba myć bardzo delikatnymi i okrężnymi ruchami. Obuwie trzeba suszyć w przewiewnych pomieszczeniach, nie należy ich wystawiać bezpośrednio na słońce, ani na kaloryfer. Pozwoli to na zachowanie jednolitego koloru. Niektórzy przytrzymują przez kilka sekund buty nad par ą z czajnika, to podobno też wpływa pozytywnie na utrwalenie koloru.

Nierówności jakie powstaną po wyschnięciu można usunąć przeczesując je miękką szczotką, albo specjalną gumką do zamszu.

Aby buty zamszowe przez długi czas wyglądały jak nowe, należy o nie codziennie dbać. Przede wszystkim należy unikać zdejmowania obuwia, przy pomocy drugiego buta. W przypadku butów zamszowych mogą pojawić się wytarcia. Kobiety powinny pamiętać o częstszym zabezpieczaniu impregnatów obcasów, które są powlekane zamszem. Te miejsca są szczególnie narażone na wycieranie.

Przechowywanie butów zamszowych..

Na koniec sezonu trzeba dokładnie wyczyścić buty, włożyć w nie prawidła, albo wypchać papierem, żeby nie uległy odkształceniu. Każdy but osobno owinąć pergaminem i dopiero wtedy umieścić je w pudełku. Wskazane jest, aby do pudełka włożyć również saszetkę, która będzie pochłaniała wilgoć. Zawsze można ją znaleźć w oryginalnym opakowaniu.

A więc jeśli spodobały się Tobie jakieś buty z zamszu, ale obawiałeś się ich czyszczenia to już wiesz, że nie jest to takie trudno.

Wystarczy poświęcić chwilę czasu, a buty będą Tobie służyła przez długi okres czasu 🙂

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.