Jak i kiedy sadzić tuje?

Kiedy sadzić tuje

Tuja jest bardzo popularnym iglakiem, który bardzo często można spotkać w naszych ogrodach i na działkach. Tuje są doskonałą rośliną do zakładania żywopłotów. Poza tym tuja nie ma zbyt wygórowanych wymagań. Jeśli jednak chcesz cieszyć oko pięknymi okazami, należałoby je posadzić w żyznej glebie i dobrze nasłonecznionym miejscu. Niezwykle istotne jest także sadzenie tui w odpowiednim czasie. Jeśli nie wiesz jak się za to zabrać, to doskonale trafiłeś. Podpowiemy Wam kiedy najlepiej sadzić tuje i na co zwrócić uwagę, aby mieć w ogrodzie piękne okazy, których pozazdroszczą Wam sąsiedzi.

Kiedy najlepiej sadzić tuje?

Tuje czyli żywotniki są bardzo popularnymi iglakami. Większość roślin sprzedawana jest w pojemnikach. Dzięki temu możliwe jest sadzenie tui przez cały sezon, poczynając od wiosny, a kończąc jesienią. Niekiedy jednak można spotkać się z opiniami, że tuje najlepiej jest sadzić do kwietnia do czerwca i później od połowy sierpnia do września. Wynika to z tego, że rośliny sadzone w środku lata wymagają bardzo obfitego podlewania. Nieregularne nawadnianie rośliny kończy się tym, że zaczyna ona przesychać i marnieć. Szczególną uwagę podczas podlewania tui należy zwrócić na młode rośliny. Tuje potrzebują trochę czasu, aby mogły się odpowiednio ukorzenić w glebie. Dlatego też tui nie powinno się sadzić później niż do pierwszej połowy października. Tuje posadzone zbyt późno mogą nie przetrwać srogiej zimy, z powodu słabego ukorzenienia.

Najlepsze miejsce na posadzenie tui?

Decydując się na posadzenie tui musisz wybrać jej miejsce słoneczne, albo pół cieniste. W takich warunkach roślina będzie się najlepiej rozwijała. Tuje bardzo nie lubią przesadzania, dlatego też zastanów się nad wyborem miejsca. Roślina może nie przetrwać kolejnego przesadzenia. Tujom powinno się wybierać miejsce na całe ich życie.

Jaka gleba pod tuje?

Tuje najlepiej czują się na podłożu próchnicznym, żyznym, przepuszczalnym i umiarkowanie wilgotnym. Jeśli w Twoim ogrodzie dominują suche i jałowe gleby, to musisz wiedzieć, że tuje na takim podłożu będą rosły niebyt dobrze, a poza tym bardzo szybko zrzucą zbrązowiałe łuski. Oczywiście istnieje kilka odmian tui i nie jest powiedziane, że wszystkie mają takie same upodobania. Przykładowo tuja zachodnia bardzo dobrze się czuje na glebach wapiennych, zaś tuja wschodnia na glebach lekko kwaśnych. Zawsze możesz wymienić ziemię w ogrodzie, na taką, która będzie odpowiadała wybranym przez ciebie roślinom. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowego podłoża stworzonego specjalnie dla iglaków, albo substratu torfowego. Można również wymieszać ziemię z przekompostowaną korą sosnową, albo dobrze rozłożonym kompostem. Decyzja należy do Ciebie.

Jak sadzić tuje?

Wiesz już kiedy należy sadzić tuje, wiesz również jakie wybrać dla niej miejsce i jakie przygotować podłoże. Pozostaje już tylko posadzić tuję w ogrodzie. Wybrane miejsce należy oczyścić z chwastów. Wyznacz promień około 40 cm od miejsca, w którym chcesz posadzić tuję i zerwij całą darń. Jeżeli sadzisz tuje z myślą o tym, aby stworzyły one żywopłot i odgrodziły Cię od spojrzeń wścibskich sąsiadów to musisz przygotować długi i szeroki na minimum 60 cm pas. Na obrzeżach wyznaczonego miejsca należy zamontować plastikowy roll border, dzięki czemu trawa nie będzie podchodziła pod tuje. Ponadto możliwe jest zastosowanie czarnej folii ogrodniczej, albo agrowłókniny, aby uniknąć w przyszłości chwastów.

Miejsce przygotowane i odpowiednio zabezpieczone. Pozostaje wykopać dołek, jego wielkość musi być 3-krotnie większa niż doniczka, w której znajduje się Twoja tuja. Na samym dnie należy wysypać żyzne podłoże i je bardzo intensywnie podlać. W błoto, które powstało sadzimy tuję, zwróć uwagę na to, aby tuja znajdowała się na takiej samej wysokości jak w doniczce. Pozostało lekko udeptać, podsypać ziemi i podleć roślinę. Zaraz po zasadzeniu rośliny warto zaaplikować szczepionkę mikoryzową dla roślin iglastych. Wokół rośliny należy wyłożyć nawet kilkucentymetrową warstwę kory sosnowej, dzięki czemu ograniczone zostanie parowanie wody i zahamuje się rozwój chwastów.

Gratulujemy, udało się Tobie posadzić tuję. Możesz być z siebie dumny. Teraz trzeba tylko pamiętać o podlewaniu i można patrzeć i podziwiać jak roślinka pięknie rośnie.

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.