Jak nakleić naklejkę rejestracyjną na szybę samochodu?

mercedes benz 280s naklejka rejestracyjna

Odbierasz nowe, upragnione i długo wyczekiwane auto. Kluczyki masz już w dłoni tylko wsiąść i jechać, ale STOP.  Nie możesz zapomnieć o założeniu tablic rejestracyjnych i naklejeniu naklejki rejestracyjnej. Jazda bez takiej naklejki może być powodem Twojego pierwszego mandatu – niepotrzebny wydatek i nerwy. Sprawdź nasz poprzedni wpis w jakich sytuacjach policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny.

Jeśli nie wiesz jak nakleić naklejkę rejestracyjną, przeczytaj nasze wskazówki. Dzięki nim szybko i trwale przykleisz naklejkę i zrobisz to tak, że będzie się dobrze trzymała.

Czym jest naklejka rejestracyjna – nalepka kontrolna?

Naklejka rejestracyjna (nalepka kontrolna) jest niczym innym jak numerem rejestracyjnym Twojego samochodu tylko, że w formie naklejki i z dodatkowymi hologramami, które potwierdzają jej autentyczność. Naklejkę tą otrzymasz razem z tablicami rejestracyjnymi auta i tymczasowym dowodem rejestracyjnym. Właściciel samochodu ma obowiązek zamontowania tablic rejestracyjnych i naklejenia naklejki rejestracyjnej na przedniej szybie. Sposobów na naklejenie naklejki rejestracyjnej jest z pewnością mnóstwo, ale my Wam powiemy jak to zrobić skutecznie i bardzo szybko.

Naklejanie naklejki rejestracyjnej na szybę samochodu – instrukcja krok po kroku

Jeśli chcesz nakleić naklejkę rejestracyjną to postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • musisz zacząć od wyczyszczenia szyby samochodu w miejscu, w którym będzie przyklejona naklejka; nie ograniczaj się do małego pola, bezpieczniej będzie wyczyścić większą powierzchnię;

Gdzie nakleić? PRZEDNIA SZYBA, PRAWY DOLNY RÓG – naklejkę naklejasz OD ŚRODKA!

  • niezbędne jest odłuszczenie szyby, aby naklejka się dobrze przykleiła i nie odpadła; do odtłuszczenia możesz użyć m.in. płynu do szyb, albo czystego alkoholu;
  • po dokładnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu przedniej szyby musisz ją dokładnie osuszyć np. ręcznikiem papierowym;
  • teraz musisz wziąć do ręki naklejkę rejestracyjną, którą otrzymałeś razem z tablicami, delikatnie odklej przednią warstwę folii chroniącą klej; chodzi o folię znajdującą się na stronie gdzie widoczny jest numer rejestracyjny; numer musi być skierowany na zewnątrz pojazdu;
  • powoli i bardzo dokładnie trzeba przyłożyć do szyby naklejkę rejestracyjną w tym miejscu, w którym chcemy ją umieścić;
  • naklejkę trzeba mocno docisnąć na całej jej powierzchni i pozostawić na minimum 2 minuty;
  • po odczekaniu kilku minut można już odkleić z naklejki folię ochronną z jej tylnej części; mowa o części widocznej z Twojej strony;

UWAGA!

Niekiedy zdarza się, że podczas usuwania tylnej części naklejki, naklejka rejestracyjna delikatnie odklei się od szyby, SPOKOJNIE to nie koniec świata, wystarczy ją ponownie docisnąć i GOTOWE!

Musicie przyznać, że po przeczytaniu powyższej instrukcji naklejenie naklejki rejestracyjnej wydaje się już banalnie proste. Postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, a na pewno nie sprawi Ci to żadnego problemu.

Przeczytaj także: Wypowiedzenie umowy OC.

Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z szyby?

Kto z nas nie doświadczył tego przykrego procesu usuwania i ściągania naklejki z szyby. Problem ten najczęściej dotyka nas podczas przerejestrowania samochodu, tak jak w przypadku zmiany tablic rejestracyjnych nie sprawia to żadnej trudności, tak zdrapanie naklejki może być uciążliwe. Postaram się przedstawić wam sposób na skutecznie usunięcie naklejki z szyby bez pozostawiania śladu.

Najczęściej stosowaną metodą pozbycia się uciążliwej naklejki rejestracyjnej jest jej odpowiednie podgrzanie do wysokiej temperatury. Do tego celu możemy np. wykorzystać ciepłe powietrze z suszarki. Pamiętaj, aby ogrzewać większą część szyby, nie samą naklejkę. Punktowe rozgrzanie szyby do wysokiej temperatury może spowodować jej pęknięcie.

Jeżeli już odpowiednio podgrzejesz szybę, należy ostrożnie podważyć róg naklejki. Następnie powoli ciągnąć za podważony narożnik, jednocześnie podgrzewając suszarką naklejkę, w ten sposób naklejka powinna w całości zostać ściągnięta z szyby. Jeśli pozostaną jakieś ślady, kleju lub resztek naklejki najlepszym sposobem jest przetarcie ich ręcznikiem nasączonym benzyną ekstrakcyjną. W przypadku jej braku sprawdzi się dobrze także zmywacz do paznokci.

Co grozi za brak naklejki rejestracyjnej na przedniej szybie?

Wielu początkujących kierowców, a także tych doświadczonych bagatelizuje fakt odpowiedniego naklejenia nalepki kontrolnej na szybę swojego auta. To bardzo złe podejście, tak jak w przypadku tablic rejestracyjnych, każdy samochodów powinien posiadać oznaczenie w formie naklejki rejestracyjnej – to dopuszcza pojazd do ruchu, za ich brak grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policję w czasie kontroli. Jeżeli nasz samochód nie jest odpowiednio oznaczony – brak naklejki, naklejenie jej w złym miejscu, w którym nie jest dobrze widoczna grozi nam mandat karny w kwocie do 500 zł bez punktów karnych. Policjant ma także obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny za pokwitowaniem na okres nieprzekraczający 7 dni.

Mamy nadzieję, że pomogliśmy. Teraz już nie masz na co czekać – w drogę! Życzymy szerokości 🙂

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.