Jak napisać wypowiedzenie z pracy? Wzór wypowiedzenia umowy o pracę.

Poleć nas
wypowiedzenie umowy o prace

W pracy spędza się wiele godzin dziennie, dlatego też powinna ona przynosić człowiekowi satysfakcję, aby poranne wstawanie było przyjemnością, a nie uciążliwym obowiązkiem. Jeśli nie możesz się w pracy spełniać i rozwijać może czas pomyśleć o zmianie pracy.

W takim momencie przyda się Tobie umiejętność napisania wypowiedzenia, co na tym etapie jest bardzo ważne. Wszystko zależy od tego jaką masz podpisaną z pracodawcą umowę, bo to właśnie do tego należy dobrać odpowiedni rodzaj wypowiedzenia.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Najlepiej spojrzeć na umowę i doczytać jaki obowiązuje Cię okres wypowiedzenia. Pamiętaj, że w przypadku umów zawartych na czas określony i nieokreślony okresy wypowiedzenia wyglądają następująco:

 • jeśli pracujesz w danej firmie krócej niż 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie,
 • jeśli pracujesz w danej firmie minimum 6 miesięcy okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc,
 • jeśli pracujesz w danej firmie minimum 3 lata okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.

Okresy wypowiedzenia umów zawartych na okres próbny:

 • zatrudnienie do 2 tygodni okres wypowiedzenia 3 dni robocze;
 • zatrudnienie dłuższe niż 2 tygodnie okres wypowiedzenia  1 tydzień;
 • zatrudnienie na 3 miesiące okres wypowiedzenia 2 tygodnie.

Ustalenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

W tym przypadku najważniejszą kwestią jest to jak jest liczony okres wypowiedzenia, czy liczony jest on w dniach, tygodniach czy może miesiącach.

 • Okres wypowiedzenia liczony w dniach, ma on zastosowanie wyłącznie do umów zawartych na okres próbny trwających nie dłużej niż 2 tygodnie.

Przy ustalaniu tego okresu pod uwagę brane są wszystkie dni z wyjątkiem niedziel i dni świątecznych. Soboty również zaliczane są do dni roboczych, chyba że wypada wtedy ustawowe święto. Pierwszym dniem wypowiedzenie jest dzień roboczy przypadający po dniu, w którym wypowiedzenie zostało dostarczone.

 • Okres wypowiedzenia liczony w tygodniach, wypowiedzenie liczone od pierwszej niedzieli przypadającej po dniu, w którym zostało złożone wypowiedzenie (nie ma znaczenie, czy wypowiedzenie zostało złożone w poniedziałek, czy piętek). Okres wypowiedzenia w takim wypadku zawsze kończy się w sobotę. W tym przypadku tydzień to 7 dni.
 • Okres wypowiedzenia liczony w miesiącach, wypowiedzenie liczone jest od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu złożenia wypowiedzenia. Oznacza to, że okres wypowiedzenia kończy się wraz z ostatnim dniem tego miesiąca. Warto o tym pamiętać podczas składania wypowiedzenia, bo nawet jeśli pracownik złoży wypowiedzenie 3 lutego to  swój bieg rozpocznie ono z pierwszym dniem kalendarzowym marca i będzie trwało do końca tego miesiąca.

Jak napisać wypowiedzenie z pracy?

Istnieje wiele wzorów wypowiedzeń, ale w każdym z nich muszą pojawić się następujące elementy:

 • w prawym górnym rogu należy wpisać datę i miejscowość;
 • w lewym górnym rogu wpisujemy swoje imię i nazwisko oraz adres (dane osoby wypowiadającej umowę);
 • trochę niżej po prawej stronie, należy wpisać dane firmy do której kierowane jest pismo (pełna nazwa firmy wraz z adresem);
 • na środku pisma należy wpisać nagłówek: „Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem”, „Wypowiedzenie umowy o pracę”, albo „Wypowiedzenie”;
 • treść pisma: należy w niej pamiętać o umieszczeniu daty zawarcia umowy, danych firmy, daty rozwiązania umowy oraz okresu wypowiedzenia;
 • na końcu pisma należy umieścić zwrot: „z poważaniem”, albo „z wyrazami szacunku”, nie można też zapomnieć o własnoręcznym podpisie;
 • bardzo ważne, aby na wypowiedzeniu otrzymać potwierdzenie, że pracodawca je otrzymał. Można samemu w lewym dolnym rogu dopisać sformułowanie: „Potwierdzam odbiór pisma i wykropkować miejsce na datę i podpis pracodawcy”.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika wzór .pdf

wypowiedzenie umowy o prace przez pracownika

Pobierz wzór wypowiedzenia umowy o prace przez pracownika.

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron wzór .pdf

wypowiedzenie umowy o prace za porozumieniem stron

Pobierz wzór wypowiedzenia umowy o prace za porozumieniem stron.

Do pobrania także w formacie .docx 
Wypowiedzenie za porozumieniem stron – WZÓR
Wypowiedzenie umowy o prace pracownik – WZÓR

Jeśli uwzględnisz wszystkie powyższe punkty to wypowiedzenie będzie sporządzone poprawnie. W razie problemów można skorzystać z poniższych wzorów.

Wiesz już wszystko w takim razie do dzieła, nie ma na co czekać.

Powodzenia w poszukiwaniu nowej, lepszej pracy 😊


Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *