Jak odetkać ucho? Przyczyny, sposoby na zatkane ucho.

zatkane ucho

Pewnie nie raz mieliście wrażenie, że macie zatkanego ucho/uszy. Przypadłość ta jest bardzo nieprzyjemna i może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Sami kiedyś borykaliśmy się z zatkanym uchem, więc możemy powiedzieć z własnego doświadczenia co u nas się sprawdziło i jak w szybki sposób odetkać ucho.

Pewnie zastanawiacie się jakie są przyczyny zatkanych uszu, jest ich wiele, ale większość z nich jest niegroźna i spokojnie można zastosować domowe patenty na odetkanie ucha.
Poniżej przedstawimy kilka sposobów, abyście mogli się szybko pozbyć wspomnianego problemu.

Przyczyny zatykania się ucha

Istnieje naprawdę dość duża grupa sytuacji, w których może dojść do wystąpienia nieszczęsnego zatkania ucha/uszu. Bardzo częstą z tą dolegliwością można się spotkać podczas lotu samolotem, jazdy windą, po kąpieli, wizycie na basenie, ale również podczas kataru. Niekiedy uczucie zatkanego ucha pojawia się, gdy zgromadzi się w nim nadmiar woskowiny. Niektóre z przyczyn są niegroźne, ale są również i bardziej poważne. Zatkanie ucha często towarzyszy przeziębieniu, alergii, zakażeniu wirusowemu, albo bakteryjnemu. Jednak najbardziej poważnymi przyczynami zatkania ucha jest zapalenie zatok, wysokie ciśnienie krwi, albo pęknięcie błony bębenkowej. Ciężkie przypadki występują stosunkowo rzadko, a do pozbycia się problemu zatkanego ucha wystarczą domowe sposoby. Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze i najskuteczniejsze.

Jak odetkać ucho domowymi sposobami?

Udrożnienie dróg oddechowych (Infekcja – pozbądź się jej przyczyn)

Bardzo często zatkane ucho towarzyszy infekcji. W takiej sytuacji walka z zatkanym uchem jest bardzo prosta. Jedyne co można i trzeba zrobić to wyleczyć przyczynę infekcji. W kuracji warto zastosować leki przeciwzapalne i leki umożliwiające udrożnienie dróg oddechowych. Najlepiej sprawdzą się w tej sytuacji obkurczające krople do nosa. Bardzo skuteczne jest także wdychanie oparów ciepłego naparu, przygotowanego z rumianku, albo innych olejków eterycznych. Sposoby te powinny zadziałać na pozbycie się obrzęku śluzówki, a razem z nim pozbędziemy się uczucia zatkanego ucha.

Usunięcie nadmiaru woskowiny

Jednym z częstych powodów zatykania się ucha jest zaleganie w nim nadmiernej ilości woskowiny. Wydzielina ta jest jak najbardziej naturalna i znajduje się ona w uchu, jednak kiedy pojawia się jej zbyt dużo to przestaje ona działać nawilżając i oczyszczająco i może prowadzić do zatkania przewodu słuchowego. Nie należy usuwać woskowiny przy użyciu popularnych patyczków do ucha, gdyż sprawiają one, że woskowina przesuwa się jedynie w głąb ucha, a nie jest z niego całkowicie usuwana, co może w znacznym stopniu pogorszyć całą sytuację. Woskowinę najlepiej usunąć używając do tego specjalnie przeznaczonych kropli do rozpuszczania woskowiny. Specyfiki takie można dostać w każdej aptece i to bez recepty.

Odtykanie przewodu słuchowego – przełykanie

Do zatkania uszu dochodzi bardzo często w samolocie, podczas jazdy windą, a także jazdy samochodem pod górę wówczas pomocne może okazać się żucie gumy, albo ssanie cukierków, które pomogą wyrównać ciśnienie. Wtedy dochodzi do nadmiernej produkcji śliny a jej przełykanie sprawia, że uszy się odtykają.

Odtykanie przewodu słuchowego – ziewanie

Podobnie efekt jak w przypadku przełykania śliny można osiągnąć ziewając, gdyż wtedy też dochodzi do odpływu powietrza z ucha co je odtyka. Nawet jeśli nie chce się Tobie spać, ziewanie jest bardzo łatwo wywołać wystarczy, że będziesz o nim czytał, albo zobaczysz jak ktoś ziewa. Ziewanie jest naprawdę bardzo „zaraźliwe”.

Przemycie ucha wodą utlenioną

Wykorzystanie wody utlenionej to naprawdę skuteczny domowy sposób na zatkane ucho. Wystarczy w takich samych proporcjach zmieszać ze sobą wodę utlenioną i ciepłą wodę. Całość nabieramy do strzykawki, albo przelewamy do starego pojemniczka po kroplach do uszu, dzięki temu łatwiej będzie zaaplikować miksturę. Trzeba położyć się na boku, aby zatkane ucho było do góry i wlać do niego sporządzony roztwór. W takiej pozycji należy wytrzymać około 10-15 minut. Jedno wstrzyknięcie roztworu może nie przynieść pożądanego efektu, kurację można powtórzyć nawet 2-3 razy w ciągu jednego dnia, warto zrobić to przed samym snem. Rano po przebudzeniu ucho powinno być odetkane. Problem z głowy.

Oliwa z oliwek

Bardzo skuteczne jest również zakropienie do ucha kilku ciepłych kropli oliwy z oliwek. Oliwa nie może być zbyt gorąca i podczas zakrapiania należy być bardzo ostrożnym.

Zatkane ucho po kąpieli

Wychodzisz z pod prysznica, albo z jeziora i wiesz już, że coś jest nie tak. Zapewne do ucha dostała się woda, która sprawia, ze odczuwasz dyskomfort. W takiej sytuacji możesz położyć się na boku, na to ucho, które jest zatkane i odczekać chwilę, może część wody sama wyleci. Możesz przechylić głowę na bok i delikatnie nią potrząsać. Można również użyć suszarki, aby pomoc wodzie zgromadzonej w uchu odparować. Strumień ciepła nie może być z byt duży i zbyt gorący bo się poparzysz, zachowaj odległość 25-30 cm i skieruj suszarkę w stronę ucha. Nawet jeśli ten sposób wydaje się Tobie dziwny, warto spróbować może akurat u Ciebie się sprawdzi i pomoże odetkać ucho.

Domowe sposoby, domowymi sposobami, ale pamiętaj, że jeśli po 3 dniach stosowania różnych patentów, ucho nadal jest zatkane, albo odczuwasz jeszcze bardziej dokuczliwe objawy nie zwlekaj dłużej tylko udaj się do lekarza. Zatkane ucho niestety może też zwiastować dość poważne problem zdrowotne, dlatego nie można tego bagatelizować. Im szybciej udasz się do lekarza, tym szybciej pozbędziesz się problemu.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarzy (1)

  1. moim sposobem jest spray do uszu. używam sprayu Fonix, tego w zielonym opakowaniu. jest bardzo fajny bo po prostu pomaga dbać o higienę uszu. usuwa woskowinę i na zatkane ucho też mi ostatnio pomógł.