Jak otrzymać odszkodowanie za opóźniony bagaż?

Poleć nas
opóźniony bagaż

Jak to jest? Coraz częściej Polacy wyjeżdżają za granicę, coraz częściej wybieramy się w kraje gdzie potrzebujemy paszportu. Coraz częściej również nasze bagaże wędrują do innych samolotów, ktoś o nich zapomina lub w ogóle nie opuszczają lotniska. Dlaczego tak się dzieje? Tego jeszcze nie wiemy. Mamy jednak dobrą wiadomość dla osób, którym przytrafiła się taka niedogodność jak niedotarcie bagażu. Można, a nawet trzeba starać się o odszkodowanie za opóźniony bagaż. Jak to zrobić i kiedy możemy starać się o rekompensatę? Zobaczcie sami.

Opóźniony lub zagubiony bagaż – prawa pasażera

Wszystkie prawa związane z lotami opisuje Konwencja Montrealska z 1999 roku. Kwestie związane z bagażami reguluje art.17 pkt 2. Prawo informuje, że przewoźnik bierze odpowiedzialność za bagaż, za jego zgubienie lub uszkodzenie, jeżeli zdarzenie nastąpiło na pokładzie samolotu lub w czasie dowozu, w którym przyjęty bagaż był pod opieką przewoźnika.

Jeżeli po otrzymaniu bagażu stwierdzamy, że jest on uszkodzony lub niekompletny, a co najgorsze w ogóle nie dotarł należy upomnieć się o odszkodowanie. Mamy 7 dni na zgłoszenie uszkodzenia bagażu, a w przypadku opóźnienia, mamy 21 dni. Wysokość odszkodowania za opóźniony bagaż lub uszkodzony bagaż wynosi nawet 1000 SDR czyli wg aktualnego kursu ok. 1130 euro.

Reklamacja za opóźniony lub zniszczony bagaż – wzór

Po przylocie pierwszym punktem jest otrzymanie walizki i sprawdzenie jej stanu technicznego. Jeżeli nasz bagaż jest zniszczony lub wybrakowany udajemy się do punktu informacyjnego, i tam zgłaszamy sytuację. Wypełniamy protokół nieprawidłowości bagażowej (PIR), zachowujemy kopię dokumentu, który będzie nam potrzebny do głównej reklamacji. Ważne, aby zapoznać się z regulaminem danego przewoźnika, który może wymagać dodatkowych dokumentów. Następnie składamy reklamację do przewoźnika w wyznaczonych terminach.
Większość europejskich przewoźników wymaga podobnych dokumentów potrzebnych do złożenia reklamacji.

Musimy jednak zwrócić uwagę na to jaki mamy bagaż. W przypadku bagażu nierejestrowanego przewoźnik jest odpowiedzialny tylko wówczas, gdy szkoda wystąpiła z jego winy. Naszym zadaniem jest dowiedzenie, że doszło do zniszczeń z powodu przewoźnika. Bywają sytuacje, kiedy nasz bagaż jest opóźniony, ale po dostarczeniu okazuje się, że jest również zniszczony. Staramy się od razu zgłosić to do punktu bagażowego lub osoby dostarczającej bagaż, kuriera. Jeżeli nie mamy możliwości dołączyć paragonów za wybrakowane rzeczy, szkoda zostanie wyceniona na podstawie wagi danego bagażu.

Jakie dokumenty potrzebujemy do uzyskania odszkodowania za opóźniony bagaż?

Aby starać się o odszkodowanie za opóźniony bagaż w Air France czy Lot lub u innych europejskich przewoźników potrzebujemy:

  • Formularza nieprawidłowości bagażowej, który wypełniamy od razu po otrzymaniu uszkodzonego bagażu lub nie otrzymaniu w ogóle walizek lub torby,
  • Potwierdzenie odbioru bagażu, jeżeli dostarczony jest on nam w czasie późniejszym,
  • Przywieszka bagażowa,
  • Lista przedmiotów, których brakuje w bagażu wraz z ich wyceną popartą paragonami zakupowymi,
  • Bilet lotniczy lub kopia rezerwacji rejsu.

Jeżeli dokument kierowany jest do zagranicznego przewoźnika, należy napisać je w języku zrozumiałym, czyli angielskim. Gotowy wzór reklamacji można pobrać ze strony Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Obecnie nie ma regulacji, które stwierdzają jaki termin mają przewoźnicy na odpowiedź.

Gdzie możemy jechać bez paszportu? Do jakich krajów europy potrzebny jest paszport?

Co przysługuje nam za opóźnienie dostarczenia bagażu?

Jeżeli nasz bagaż jest opóźniony mamy prawo starać się o dzienną dietę, czyli bony zakupowe na produkty do higieny osobistej, podstawowe ubrania. Można wszystkie potrzebne rzeczy kupić na własny koszt, następnie przedstawić rachunki przewoźnikowi i starać się o zwrot kosztów. Nie należy jednak sądzić, że przewoźnik oddaje pieniądze za dobra luksusowe, lub produkty, które uznawane są za niekonieczne do podstawowego funkcjonowania.


Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *