Jak pozbyć się zgagi? Domowe sposoby na zgagę!

sprawdzone sposoby na zgagę

Domowe sposoby na zgagę

Zgaga zastanawiasz się co to takiego, jeśli dopadło Cię kiedykolwiek pieczenie w przełyku, kwaśne odbijanie i ból odczuwany za mostkiem to wiedz że była to właśnie ZGAGA. Musisz sam przyznać, że uczucie to nie należy do najprzyjemniejszych dlatego też po pierwszych objawach chętnie sięgamy do domowej apteczki po jakiś specyfik, aby jak najszybciej się jej pozbyć. Co jeśli okaże się, że apteczka świeci pustkami, a pobliskie apteki są zamknięte…

Bez obaw my Wam pomożemy zwalczyć ZGAGĘ za pomocą domowych sposobów. Jesteście ciekawi jak się jej pozbyć oto kilka patentów.

Najczęstsze przyczyny występowania zgagi.

Nie można jednoznacznie stwierdzić po jakich posiłkach zgaga występuje a po jakich nie.

Można jednak z całą pewnością powiedzieć, że jedną z przyczyn powstawania zgagi jest jedzenie bardzo wysoko przetworzonych, bogatych w barwniki i konserwanty produktów, spożywanie zbyt dużych posiłków, jedzenie bardzo pikantnych potraw, spożywanie w nadmiarze alkoholu oraz palenie papierosów.  Przeważnie zgaga występuje po bardzo obfitych posiłkach. Nadmiar jedzenia zgromadzony w żołądku prowadzi do podniesienia ciśnieni w jamie brzusznej, w efekcie czego dochodzi do cofania się treści pokarmowych do przełyku i zgaga jeszcze bardziej się nasila.

Zgaga bardzo często towarzyszy kobietom w ciąży i osobom otyłym, które systematycznie się objadają.

Objawy zgagi…

Dla zgagi bardzo charakterystyczne jest odczuwanie palenia w przełyku, towarzyszy jej również ból za mostkiem. Spożywanie produktów wzmagających produkcję kwasów żołądkowych może doprowadzić do odczuwania ciężkości, wzdęć i bólu w klatce piersiowej. Osoby, które doświadczyły kiedyś zgagi wskazują również na odczuwanie kwaśnego, albo gorzkiego smaku w ustach, odbijanie, a także kaszel występujący bezpośrednio po spożyciu posiłku.

Jak pozbyć się zgagi? Co na zgagę?

Co zrobić, żeby pozbyć się zgagi i żeby ona już nigdy nie wróciła?

Przede wszystkim należy pamiętać o prawidłowym odżywianiu się, korzystne jest spożywanie małych porcji jedzenia, ale stosunkowo dość często. Nie należy objadać się na noc, najlepiej gdy ostatni posiłek będzie zjedzony około 3 godziny przed snem. Po dużych posiłkach warto pospacerować, wówczas treści żołądkowe lepiej się ułożą, ale nie ma to być jakiś intensywny wysiłek. Po jedzeniu nie jest wskazane wylegiwanie się. Jeżeli zgaga nie ustaje warto wyeliminować ze swojej diety bardzo kwaśne i ostre potrawy, kawę, alkohol i mocną herbatę. Warto również ograniczyć, albo całkowicie zrezygnować z picia napojów gazowanych i jedzenie słodyczy. Powinno się również odstawić surową cebulę, rzodkiewkę oraz czosnek.

Naturalne, domowe sposoby na zgagę!

Całe szczęście ze zgagą można walczyć i to na dodatek za pomocą naturalnych produktów.  Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie ilości kwasów w żołądku i doprowadzenie do tego, aby przewód pokarmowy się uspokoił.

  • Herbata z imbirem

Można zaopatrzyć się w sklepie w herbatę imbirową, albo samodzielnie zrobić napar z imbiru. Korzeń imbiru pomaga w wielu różnych dolegliwościach żołądkowych i trawiennych. Zrobiony napar należy wypić pół godziny przed spożywaniem posiłku, działa on jak kwasowy bufor.

Przepis:

Do szklanki wrzątku wystarczy wrzucić łyżeczkę świeżo startego imbiru i zaparzać przez około 15 minut. Gotowe.

  • Herbata z kminku

Przepis:

Do szklanki wrzątku wystarczy wrzucić 2 łyżeczki kminu rzymskiego i zaparzać przez 10 minut. Po odcedzeniu napar gotowy do spożycia.

  • Inne napary ziołowe

Napary ziołowe również pomagają w zniwelowaniu objawów zgagi. Jeśli inne środki zawodzą spróbuj naparu z kopru włoskiego, lipy, rumianku, dziurawca. To co dla jednej osoby będzie zbawienne, na inna może nie zadziałać. Dlatego też każdy musi znaleźć swój sposób na zgagę.

  • Soki

W walce ze zgagą pomocne okazuje się być picie soku z marchwi, ogórków, rzodkwi, a także buraków, gdyż mają one zasadowy odczyn.

  • Soda oczyszczona

Sposób znany i stosowany już wiele lat temu. W szklance wody wystarczy rozpuścić pół łyżeczki sody oczyszczonej i całą miksturę wypić. Woda z sodą ma działanie neutralizujące kwasy żołądkowe. Ale należy pamiętać o tym, że soda zawiera duże ilości soli, dlatego też nie można nadużywać tej metody bo może to doprowadzić do mdłości, czy puchnięcia.

  • Siemię lniane

Na pieczenie w przełyku – kleik z siemienia lnianego.

Przygotowanie:

Łyżkę siemienia lnianego wystarczy zalać 1 szklanką wody i gotować przez około 15 minut. Po wystudzeniu, odcedzeniu kleik jest gotowy do picia. Miksturę taką powinno się pić nawet 2-3 razy dziennie.

  • Żucie gumy

Z przeprowadzonych badań wynika, że żucie gumy przez pół godziny po posiłku przyczyni się do zniknięcia zgagi. To nie jest żadna magiczna sztuczka, po prostu podczas żucia gumy wydzielają się spore ilości śliny, które neutralizują kwasy w żołądku. Należy jednak pamiętać o wybieraniu gum bez dodatkowego cukru.

  • Aloes

Aloes, a dokładniej sok aloesowy ma działanie przeciwzapalne i łagodzące różne dolegliwości żołądkowe. Na męczącą zgagę najlepiej wypić pół szklanki soku aloesowego.

Przepis na samodzielne przygotowanie soku:

Jeśli posiadasz w domu 2-3 letnią roślinę aloesu, wystarczy ściąć kilka liści, dokładnie je umyć i pozbawić kolców. Następnie rozciąć ją wzdłuż na pół i wydrążyć miąższ (żel). Wszystko przekładamy do miseczki i dodajemy sok z cytryny, dokładnie mieszając.  Tak przygotowaną miksturę można przechowywać przez tydzień. Sok oczywiście trzeba rozcieńczać z wodą. Smacznego.

  • Migdały

Jedzenie po każdym posiłku prażonych migdałów może przynieść niesamowite efekty. Migdały usprawniają proces trawienia i pomagają zwalczyć zgagę. Migdały są bardzo smaczne, ale warto też wiedzieć o tym, że są kaloryczne. Więc wszystko z umiarem.

  • Mleko

Na zgagę najlepiej wypić pół szklanki chudego mleka (1,5% tłuszczu), powinno ono w znacznym stopniu zmniejszyć palenie w przełyku. Nie zaleca się picia mleka o większej zawartości tłuszczu, gdyż może to nasilić objawy.

Jeśli zgaga pojawia się sporadycznie, a zmiana diety albo zaproponowane domowe sposoby walki ze zgagą przynoszą pożądany efekt to wspaniale. Masz problem z głowy 😊

Natomiast jak utrzymuje się ona przez dłuższy okres czasu, czyli jakieś 2-3 tygodnie nie należy tego bagatelizować, tylko udać się do lekarza.

A jakimi sposobami Wy zwalczacie zmorę jaką jest ZGAGA?

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.