Jak prać kurtkę puchową?

0
Pranie kurtki puchowej

Kurtka puchowa jest wybawieniem w mroźne dni. Gdy temperatury spadają poniżej zera jest ona bardzo przydatna. Jednak przychodzi w końcu czas, kiedy to trzeba odświeżyć kurtkę puchową. Jeśli nie wiesz jak należy prać kurtkę puchową, to postaram się wyjaśnić jak ten proces powinien wyglądać, aby kurtka po praniu była jak nowa i służyła przez kolejną zimę.

Kurtki puchowe raczej nie należą do tanich, dlatego też warto o nie odpowiednio zadbać, aby móc sią nią cieszyć przez kilka sezonów.

Jak prać kurtkę puchową? Instrukcja krok po kroku

Kurtka puchowa może być prana ręcznie, ale pewnie nie każdemu będzie się chciało to robić. Zdecydowanie szybszym rozwiązaniem jest wypranie kurtki w pralce.

Przed praniem przeczytaj metkę

Zanim zabierzesz się za pranie kurtki puchowej warto przeczytać metkę, mamy nadzieję, że nie została ona wycięta i jest jeszcze czytelna. Odszukaj metkę i sprawdź przede wszystkim czy kurtka może być prana w pralce, czy nie. Jeżeli na metce Twojej kurtki znajdziesz przekreśloną pralkę, to mamy dla Ciebie złą wiadomość – kurtka musi być prana ręcznie. Jeżeli jednak nie odnalazłeś takiego symbolu to będziesz miał mniej pracy. W kolejnym kroku trzeba odczytać w jakiej temperaturze powinna być prana kurtka. Do prania najlepiej jest użyć specjalnego płynu przeznaczonego do prania puchu.

Przygotowanie kurtki puchowej do prania

Przed wrzuceniem kurtki do pralki przeszukaj kieszenie i wyjmij z nich wszystko. Nie zapomnij tego zrobić, gdyż pozostawienie w kieszeni chusteczki higienicznej zrobi potworny bałagan. Jeżeli kurtka ma jakieś rozdarcia, napraw wszystko przed praniem, gdyż w trakcie prania mogą się one powiększyć. Pozapinaj wszystkie zamki, odwróć kurtkę na lewą stronę i namocz delikatnie w wodzie. Wilgotną kurtkę puchową możesz umieścić w bębnie.

Najlepiej ustawić program przeznaczony do delikatnych tkanin, temperaturę nie większą niż 40 stopni i włączyć pranie. Pozostaje poczekać aż zakończy się program prania kurtki puchowej. Nie wyjmuj kurtki z pralki! Warto byłoby również ją zaimpregnować, do tego celu można użyć płynu do impregnacji odzieży puchowej.
Jeżeli po wyjęciu kurtka jest bardzo mokra i cieknie z niej woda, warto ponownie ją odwirować na niskich obrotach, nie większych niż 400 obrotów/minutę.
Kurtki puchowej nie powinno się prać z innymi rzeczami.

Piłki tenisowe do prania

W celu uniknięcia zbicia się pierza w kurtce puchowej podczas prania warto do pralki dodać 3 piłeczki tenisowe. Nie musisz się już martwić, że wyjmując kurtkę pierze będzie skupione w jednym miejscu. Dzięki piłeczkom nic się z nim nie stanie, w trakcie prania będą one rozbijały puch i kurtka nie straci kształtu.

Ręczne pranie kurtki puchowej

Do dużej miski musisz wlać wodę i płyn do prania odzieży. Następnie zanurzasz w niej kurtkę i pozostawiasz na około 5 minut. Po tym czasie możesz zabrać się za pranie ręczne, pamiętaj, że najbardziej będą zabrudzone rękawy i kołnierzyk. Najlepiej jest ugniatać kurtkę, trochę tak jak ciasto. W nowej misce przygotuj wodę z płynem do impregnacji i zanurz w niej kurtkę puchową na około 15 minut. W ostatnim etapie należy wypłukać kurtę w letniej wodzie, najlepiej powtórzyć to kilka razy, aby na kurtce nie powstały zacieki. Nie wykręcaj kurtki! Możesz ją delikatne wycisnąć, albo odwirować.

Prawidłowe suszenie kurtki puchowej

Kurtkę puchową najszybciej suszy się w suszarce elektrycznej, jednak temperatura nie może być wyższa niż 40 stopni, wyższa mogłaby przypalić pierze.
Nigdy nie należy wieszać mokrej kurtki na wieszaku, czy na lince. W ten sposób sprawisz, że cały mokry puch ze względu na swój ciężar opadnie na dół kurtki. Kurtka zostanie zniszczona i nie będzie się już nadawała do noszenia.
Jeżeli nie posiadasz suszarki pamiętaj, aby kurtkę puchową suszyć na płasko. Co jakiś czas warto obrócić kurtkę i roztrzepać puch w rękach. Suszenie kurtki puchowej może potrwać nawet kilka dni.

W gruncie rzeczy pranie kurtki puchowej nie jest jakieś skomplikowane, warto jednak przed przystąpieniem do prania przeczytać jak to zrobić. Z całą pewnością pranie kurtki puchowej w pralce wymaga mniej pracy i wysiłku, a poza tym daje lepsze efekty niż pranie ręczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here