Jak robić lepsze zdjęcia smartfonem?

jak robić zdjęcia smartfonem

Materiał zewnętrzny

Smartfony mogą robić niesamowite zdjęcia, ale dobre ujęcie wymaga również umiejętności. Nie ma sposobu, aby nauczyć się fotografii w jeden dzień, ale możesz postępować zgodnie z prostymi wskazówkami, aby natychmiast znacznie poprawić swoje wyniki. Poniżej przedstawimy kilka porad, które z pewnością pomogą Ci robić lepsze zdjęcia. 

Pamiętaj o kompozycji fotografii.

Dobra kompozycja może zmienić każdą fotografię w arcydzieło. Ta część kreowania ujęcia jest kluczowa, dlatego biegły fotograf może zrobić oszałamiające zdjęcie nawet smartfonem z najtańszym  aparatem.

Nauczenie się zasad kompozycji warto zacząć od nauki zasady trójpodziału. Jest to najbardziej podstawowa i popularna zasada kompozycji, która jeśli zostanie poprawnie zastosowana, sprawi, że uchwycony kadr będzie się znacznie lepiej prezentował.

Zasada tercji jest prosta: wyobraź sobie dwie równo oddalone od siebie linie w poziomie, a następnie zrób to samo w pionie. W ten sposób powstanie siatka 3 x 3. Wszystko, co musisz zrobić, to upewnić się, że główny obiekt lub punkt ostrości znajduje się na jednym z punktów przecięć.

Z pewnością ułatwieniem będzie to, że prawdopodobnie w ustawieniach aparatu będzie opcja włączenia opisanej siatki. 

fotografia smartfonem

Nie używaj lampy błyskowej

Zrezygnowanie z lampy błyskowej jest jedną z najlepszych wskazówek dotyczących fotografii smartfonem. Z reguły tworzy ona ostre rozjaśnienia,zbyt głębokie czernie i zmrużone oczy, sprawiając, że ludzie wyglądają jak jelenie w świetle reflektorów. Zdecydowanie warto unikać używania lampy błyskowej np doświetlając ujęcie zewnętrznym źródłem światła. 

Używaj trybu nocnego i HDR

Tryb nocny

Skoro już jesteśmy przy temacie porad dotyczących fotografowania w słabym świetle, na rynku smartfonów pojawiła się nowinka techniczna. Nazwa różni się w zależności od producenta. Google nazywa tą funkcję Night Sight, Samsung nazywa to Bright Night, Huawei określa ją jako Night Mode, a OnePlus tytułuje Nightscape.

Jeśli twój telefon ma jedną z tych opcji lub podobną alternatywę, możesz użyć ją do poprawy zdjęć wykonanych przy bardzo słabym oświetleniu. Działa to podobnie do funkcji HDR, wykonując serię zdjęć przy różnych poziomach ekspozycji. Następnie łączy je i wyciąga szczegóły z wszystkich ujęć, aby stworzyć ulepszony obraz końcowy.

HDR

HDR to skrót od „high dynamic range”. Jest to technika używana przez fotografów w celu zrównoważenia poziomów światła w fotografowanej scenie Jest ona powszechnie stosowana w sytuacjach, w których występują znaczne różnice w ekspozycji w obrębie jednego ujęcia. Prawdopodobnie widziałeś już tryb HDR na swoim smartfonie. Powinieneś go włączyć, gdy chcesz uchwycić więcej szczegółów w cieniach i światłach.

Edytuj swoje zdjęcia

Aparat rzadko kiedy uchwyci obraz tak, jakbyś sobie tego życzył. To zaskakujące, jak bardzo prosta edycja może poprawić zdjęcie. Często wystarczy skorygować balans bieli, poprawić ekspozycję, kadrowanie, i ewentualnie lekko edytować kolory. Można to zrobić za pomocą wielu aplikacji mobilnych, albo możemy użyć w tym celu popularnego Lightrooma.

Kiedy już wykonamy idealne zdjęcia warto rozważyć ich utrwalenie w formie papierowych fotografii. W tym celu warto skorzystać z ofert jednego z internetowych fotolabów. Wywoływanie zdjęć online jest szybkim, wygodnym a przede wszystkim najtańszym sposobem na zamówienie większej ilości odbitek. 

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.