
Jeśli zauważyłeś na swojej skórze dziwnie wyglądające, małe brodawki, których wcześniej nie miałeś to najprawdopodobniej są to kurzajki. Najczęściej pojawiają się one na dłoniach i stopach. Za powstawanie kurzajek odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Spokojnie kurzajki nie są złośliwe, jednak wyglądają dość nieestetycznie. Wspomniane zmiany skórne są bardzo zaraźliwe. Wystarczy niewielki spadek odporności i uścisk dłoni osoby zarażonej. Wirus HPV przenoszony jest przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Dlatego też pamiętaj, aby zawsze idąc na basen zakładać klapki, w innym przypadku możesz wyjść z dodatkowym balastem – kurzajkami. Postaramy się Wam wyjaśnić, jak rozpoznać czy to co się pojawiło na dłoni jest kurzajką i jak domowymi sposobami pozbyć się kurzajek raz na zawsze. Sprawdź także nasz poradnik i domowe sposoby na odciski.
Spis treści
Kurzajka – co to jest? Jak rozpoznać kurzajkę?
Kurzajki najczęściej pojawiają się na dłoniach i stopach, nie jest jednak powiedziane, że w innych miejscach nie mogą się pojawić. Jeśli zauważyłeś guzek, który jest gładki bądź chropowaty o kolorze brunatnym lub w kolorze skóry, to możliwe, że dopadły Cię kurzajki. Niekiedy pojawia się tylko jedna kurzajka, a niekiedy cała grupa. Warto jak najszybciej pozbyć się kurzajek, gdyż sam będziesz mógł dotykając innych miejsc roznieść je po ciele. Kurzajki pojawiające się na stopach często bywają mylone z odciskami, zastosowanie nieodpowiedniego leczenia sprawia, że utrzymują się one przez dłuższy okres czasu.
Jak się pozbyć kurzajki? Preparat na usuwanie kurzajek.
W gruncie rzeczy kurzajki nie są groźne, ale są bardzo zaraźliwe. Ponadto wcale nie dodają one uroku kobiecym dłoniom, a wręcz przeciwnie. Dlatego też warto się z nimi rozprawić jak najszybciej.
W celu pozbycia się kurzajek można skorzystać z pomocy specjalisty i udać się do gabinetu dermatologicznego. Jednak w tym przypadku trzeba się liczyć z niemałymi kosztami. Lekarz może zaproponować nam kilka zabiegów m.in.: łyżeczkowanie kurzajek (mechaniczne usunięcie brodawki); laserowe usuwanie kurzajek; krioterapię (zamrożenie kurzajek); elektrokoagulację (usunięcie kurzajki przy użyciu prądu).
Mniej kosztowe może być jednak udanie się do apteki i skorzystanie ze specjalnych preparatów na kurzajki. W aptece jest cała gama tego typu produktów, są one dostępne w płynie, kremie, aerozolu, żelu, sztyfcie, czy w formie plastrów. Podczas nakładania aptecznych specyfików należy zachować szczególną ostrożność i precyzję.
Domowe sposoby na pozbycie się kurzajek!
Zanim jednak udacie się do apteki, albo do gabinetu dermatologiczne proponujemy, abyście skorzystali z domowych sposobów. Z całą pewnością będą one najtańszym rozwiązaniem, a niekiedy może się okazać, że najbardziej skutecznym. Poniżej przedstawiamy kilka domowych sposobów na usunięcie kurzajek. Jeśli jeden sposób nie zadziałał warto wypróbować kolejny, gdyż na każdego działa coś innego. Poza tym walka z kurzajkami wcale nie jest taka prosta, dlatego też ich całkowite pozbycie się może troszkę potrwać.
- Czosnek – jak powszechnie wiadomo czosnek jest pomocny w wielu przypadkach. Poza tym, że pomoże zwalczyć przeziębieni, czy grypę doskonale się sprawdzi także w walce z brodawkami. W celu pozbycia się kurzajek należy codziennie robić okłady ze świeżego czosnku w chorym miejscu. Dzięki temu zabiegowi kurzajki szybciej się złuszczą i odpadną.
- Witamina C, nie chodzi o połykanie tabletek witaminy C, tylko jej rozgniecenie dodanie odrobiny wody i smarowanie tym specyfikiem brodawki. Zabieg ten sprawi, że brodawka będzie szybciej wysychała i miejsce chorobowe szybciej się zagoi.
- Ocet, robienie okładów z octu również jest bardzo pomocne. Wystarczy płatek kosmetyczny nasączyć octem, przyłożyć go do kurzajki i owinąć bandażem, albo zakleić plastrem. Zaleca się stosowanie takiego okładu przez około 1 do 2 godzin dziennie.
- Skórka z cytryny, może nie pomoże w całkowitym usunięciu kurzajki, ale przynajmniej zahamuje jej wzrost.
- Cytryna z octem, wystarczy pokroić cytrynę na mniejsze kawałki i zalać je octem. Nasączone octem kawałki cytryny przykłada się do kurzajki i całość zabezpiecza plastrem. Okład powinno się zmieniać kilka razy dziennie.
- Jaskółcze ziele, nazwa obco brzmiąca, ale jest to pomarańczowy sok wyciekający z łodygi ziela. W jego składzie znajdują się alkaloidy, flawonoidy, aminy biogenne, a także sole mineralne. Niekiedy wystarczy kilka dni smarowania, aby kurzajki zniknęły.
- Mlecz (mniszek pospolity), jeśli jest akurat sezon na mlecze, to dlaczego by nie skorzystać również z tej metody. Wystarczy udać się na łąkę, albo przydomowy trawnik, zerwać mlecz i sokiem wydzielającym się z łodygi posmarować brodawkę. W ten sposób kurzajka zostanie podrażniona przez co układ immunologiczny pobudzi się do walki z wirusem.
- Olejek z drzewa herbacianego, olejkiem należy smarować kurzajki nawet kilka razy dziennie.
- Mocz, dla niektórych wyda się to dziwne, jednak posmarowanie własnym moczem kurzajki przynosi naprawdę dobre efekty. Metoda ta potwierdzana jest przez osoby, które stosują urynoterapię.
Zajady – co to takiego, jakie są przyczyny powstawania i jak je leczyć?
Jak widzicie istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się kurzajek. Jeśli borykacie się z tym problemem to zanim udacie się do apteki, walkę z kurzajkami warto rozpocząć od domowych sposobów. Trzeba jednak być świadomym tego, że domowe sposoby na kurzajki nie działają tak szybko jak preparaty dostępne w aptece, czy zabiegi realizowane w gabinetach dermatologicznych. Jeśli jednak będziecie cierpliwi, to niewielkim kosztem pozbędziecie się kurzajek raz na zawsze.
Czy mieliście do czynienia kiedyś z kurzajkami? Jeśli tak, dajcie znać jak się ich pozbyliście.
Masz pytania?
Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!