Jak sprawdzić czy firma istnieje naprawdę?

Poleć nas
jak sprawdzić czy firma istnieje naprawdę

Nowe firmy mnożą się jak grzyby po deszczu. Jedne powstają, a inne upadają, albo są zamykane, bo biznes okazał się niedochodowy. Szukając pracy, albo chcąc podjąć współpracę z jakąś firmą warto zrobić małe rozeznanie. Jak i gdzie sprawdzić czy firma istnieje?

Jak sprawdzić czy firma istnieje naprawdę?

Przede wszystkim należy sprawdzić to czy firma, którą się interesujemy naprawdę istnieje, czy nie trafiliśmy na jakiegoś oszusta, który po sfinalizowaniu transakcji rozpłynie się w powietrzu i przepadnie.
Wszystkie firmy muszą posiadać NIP i REGON, a spółki muszą być wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego.
Każdą jednoosobową działalność gospodarczą oraz Spółkę Cywilną można sprawdzić w CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ( https://prod.ceidg.gov.pl ). W kryteriach wyszukiwania wystarczy wpisać NIP, REGON, KRS albo samą nazwę spółki. Jednakże ta opcja jest dostępna tylko w przypadku firm, które zostały zarejestrowane po roku 2011.

Bardzo przydatna w takich sytuacjach okazuje się również strona Głównego Urzędu Statystycznego ( http://www.stat.gov.pl/regon/ ), tam w Bazie internetowej REGON można sprawdzić czy dana firma naprawdę istnieje. Sprawdzenia tego można dokonać poprzez wpisanie nr REGON, NIP lub KRS.
Warto zaznaczyć, że mało tego, iż wyszukiwarki te są bardzo łatwe w obsłudze to są one również całkowicie darmowe.

Jak sprawdzić Spółkę z.o.o?

W przypadku firm, które są stowarzyszeniami, fundacjami, spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością ich wyszukanie i sprawdzenie jest możliwe dzięki stronie ministerstwa sprawiedliwości. Służy do tego Krajowy Rejestr Sądowy (https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu ). Dzięki temu rejestrowi możemy dowiedzieć się nie tylko tego, że dana firma istnieje, ale również możemy zdobyć informacje na temat rodzaju prowadzonej przez nią działalności, okresie przez jaki prowadzi działalność. Ponadto dostępne tam są dane teleadresowe oraz informacja na temat wielkości kapitału Również i w tym przypadku wyszukanie podmiotu zajmuje kilka sekund i jest bezpłatne. Natomiast jeśli chcemy sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego to odsyłam do wcześniejszego artykułu, który możecie przeczytać – jak sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego?
Dzięki takiemu sprawdzeniu będziemy mieć pewność, że firma z którą się kontaktujemy na prawdę istnieje. A to pozwoli nam spać spokojnie.

Jeżeli jednak przedsiębiorstwo nie chce udostępnić numeru REGON, NIP i wpisu do KRS to znak, że coś jest nie tak. Wówczas powinna nam się w głowie zapalić czerwona lampka, ostrzegająca, że najprawdopodobniej trafiliśmy na firmę, która względem nas nie ma dobrych intencji.


Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *