Jak sprawdzić prędkość internetu? Speed Test.

jak sprawdzić prędkość internetu

Internet chodzi zbyt wolno? Oglądanie filmów z Netflixa wiążę się z ciągłym buforowaniem? Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi TAK, warto sprawdzić szybkość internetu, jaki posiadasz. Nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy ani dodatkowego oprogramowania – wystarczy komputer z przeglądarką internetową np. Chrome. Należy tylko zwrócić uwagę aby podczas takiego testu twoje połączenie internetowe nie było zbyt mocno obciążone wtedy pomiar będzie bardziej wiarygodny. Jak sprawdzić prędkość internetu i co należy zrobić aby przyspieszyć swoje łącze?

Jak sprawdzić prędkość internetu?

SpeedTestOnline.pl jest często używaną witryną do testowania połączenia internetowego; aby przetestować prędkość internetu potrzebujesz przeglądarki internetowej, która obsługuję JavaScript (domyślnie każda przeglądarka ma włączoną tę funkcje). Do aktualnych pomiarów nie jest wymagania wtyczka Adobe Flash jak bywało to jeszcze kilka lat temu. Speed Test Online oferuje pomiar szybkości łącza szerokopasmowego w wersji HTML 5, dlatego możesz wykonać test na wielu urządzeniach np. komputerze, tablecie laptopie czy smartphonie z system Android lub iOS.

Speed Test Orange, Vectra, UPC, Inea czy Netia – sprawdź swój internet…

Testy prędkości internetu sprawdzają się znakomicie do sprawdzenia średniej prędkości pobierania i wysyłania danych w Mbps oraz ping w ms – opóźnienia w transmisji. Czas trwania testu to zaledwie kilkanaście sekund, po tym czasie otrzymamy wyniki. Warto powtórzyć taki test w różnych godzinach aby wynik był jak najbardziej wiarygodny.

Pomiar ten pozwala nam zweryfikować prawdziwą szybkość internetu UPC, Orange, Vectra, Netia, Play oraz wielu innych dostawców, z deklarowaną przepustowością w umowie przez usługodawcę internetu. Może także pomóc w ustaleniu, czy ograniczanie przepustowości jest spowodowane problemami z naszym sprzętem np. routerem, czy słaba jakość połączenia jest winą dostawcy usług internetowych. W przypadku usług takich jak internet mamy możliwość wypowiedzenia umowy z UPC po złożeniu pisemnego oświadczenia.Co zrobić aby zwiększyć prędkość internetu?

Jeśli wynik Speed Test – testu prędkości znacznie odbiega od zadeklarowanego w umowie z dostawcą , spróbuj wykonać następujące czynności:

  • Użyj połączenia przewodowego Ethernet zamiast połączenia bezprzewodowego, powinno to znacznie poprawić jakość połączenia i zmniejszyć zakłócenia w transmisji.
  • Zamknij programy lub pliki do pobrania, które korzystają z połączenia internetowego, znaczącą obciążają łącze.
  • Zresetuj modem internetowy lub router i ponownie uruchom test prędkości.
5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarzy (1)

  1. Warto robić te testy łącza gdy jestesmy podpieci pod kabel. Wyniki diametralnie sie różnią. generalnie różnice są tak znaczace nie raz ze trudno uwierzyć.