
Spis treści
Wiatraki domowe
Najlepszym i najpopularniejszym sposobem na szybkie obniżenie temperatury w mieszkaniu jest zakup wiatraków domowych. Koszt wiatraka na pewno nie zrujnuje naszego budżetu, ceny w sezonie za duży wiatrak to około kilkudziesięciu złotych. Wiatrak najlepiej umieścić w pomieszczeniu gdzie najwięcej przebywamy – np. salon z kuchnią. Do minusów korzystania z wiatraków jest ich duży pobór prądu, a nadmierna ekspozycja naszego ciała na zimny strumień wiatru może spowodować bóle głowy, zatok lub przeziębienie. Pamiętaj, aby ustawić wiatrak w takim miejscu, aby strumień wiatru nie był skierowany bezpośrednio na miejsce, w którym siedzimy lub odpoczywamy.
Wietrzenie mieszkania
Wiele osób popełnia błąd i otwiera wszystkie okna na oścież w swoim mieszkaniu, nie jest to dobrym pomysłem w upalny dzień. W ten sposób niestety gorące powietrze zostaje wpuszczone do domu. Wietrzenie mieszkania należy zostawić na wieczór, kiedy temperatura powietrza jest znacznie niższa niż w dzień. Różnica temperatur między wieczorem a dniem to nawet kilka lub kilkanaście stopni. Jeśli chcesz skutecznie ochłodzić mieszkanie, otwieraj okna po zmroku, w nocy lub nad ranem. Ciekawym rozwiązaniem jest również namoczenie firanki w zimnej wodzie, spotęguje ona poczucie chłodniejszego powietrza. Czynność te możemy powtórzyć kilka razy w ciągu dnia.
Nawilżacze powietrza
W upalne i duszne dni oddychanie jest znacznie utrudnione. Odpowiednie nawilżenie w mieszkaniu pomoże nam znacznie lepiej przetrwać upalne dni. Domowym sposobem na nawilżenie powietrza w domu może okazać się położenie mokrego ręcznika lub koca na kaloryfer. Wiele osób stosuje także sposób z miską lub kubkiem wody z dodatkiem olejku eukaliptusowego, lub soku z cytryny ustawionym przy otwartym oknie. Oczywiście, możemy także zainwestować w profesjonalne nawilżacze powietrze, jednak w przypadku wyboru dobrego nawilżacza cena może przekroczyć nawet kilkaset złotych.
Dużo cienia, czyli zacienienie mieszkania
Dobrym sposobem na schłodzenie mieszkania w ciągu dni jest zadbanie o to, aby ograniczyć dopływ promieni słonecznych do pomieszczeń znajdujących się w naszym mieszkaniu. To przyczyni się do mniejszego nagrzewania wnętrza mieszkania. Szczególnie warto zadbać o ten element przypadku okien położonych od strony południowej, to one są najbardziej narażone na silną ekspozycję słoneczną w ciągu dnia. Skutecznym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne lub zasłony z nieprześwitującego materiału np. zasłony termoizolacyjne na lato.
Ogranicz gotowanie i smażenie potraw
Jeśli tylko możemy, ograniczmy długie gotowanie, smażenie oraz pieczenie w czasie trwania upalnych dni. Podczas gotowania unosząca się para wodna w powietrzu powoduje spotęgowanie uczucie gorąca. W upalnie dni zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z lekkich potraw lub sałatek oraz różnego rodzaju chłodników. Pomoże to naszemu organizmowi znieść lepiej skwar, a nasze mieszkanie nie będzie dodatkowo narażone na kolejny skok temperatury.
Wyłączanie niepotrzebnych sprzętów elektronicznych
Długie ładowanie telefonu oraz komputera powoduje znaczne nagrzewanie się ładowarki. Pamiętaj, aby po skończonym ładowaniu wyciągnąć ładowarkę z gniazdka, pozostawiona może emitować ciepło. Ograniczmy ładowanie i użycie sprzętów elektronicznych takich jak np. telewizor, czajnik elektryczny do minimum podczas upałów.
Postaw na dużo zielonych roślin w mieszkaniu
Nie od dziś wiadomo, że drzewa i rośliny wchłaniają nadmiaru dwutlenku węgla oraz oczyszczają powietrze. Mieszkając w bloku nie mamy dostępu do ogrodu, aby schować się w upalny dzień w cieniu pod drzewem. Wiele mieszkań nie posiada nawet balkonu, dlatego w miarę możliwość zadbaj o to, aby w Twoim mieszkaniu pojawiło się wiele żywych kwiatów i roślin doniczkowych.
Przedstawiliśmy Wam 7 sprawdzonych i skutecznych sposób na walkę z upałami. Podzielcie się w komentarzu, z jakich wy sposobów korzystacie w celu ochłodzenia mieszkania w upalne dni. 🙂
Masz pytania?
Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!