Jak wybrać imię dla psa? Najpopularniejsze imiona dla psa i suczki

jak wybrać imię dla psa

Pojawienie się szczeniaka w domu wiąże się z wielką radością, ekscytacją i zmianą codziennego życia. Niezwykle ważną kwestią jest odpowiedź na pytanie jak wybrać imię dla psa? Wybranie odpowiedniego imienia dla naszego przyjaciela na czterech łapach nie należy do łatwych zadań. Należy pamiętać, że imię to będzie mu i nam towarzyszyć przez kolejnych kilka, a nawet kilkanaście lat.

W internecie można natrafić na mnóstwo propozycji, na ich przeglądanie można zmarnować nawet kilkanaście godzin. A i tak na końcu się okazuje, że żadne z nich nam nie odpowiada, a co najważniejsze nie pasuje do nowego członka rodziny.

Nadanie imienia szczeniakowi jest bardzo ważne.

Nadanie imienia naszemu małemu przyjacielowi w znacznym stopniu ułatwia komunikację, a także umożliwia nawiązanie bliskich więzi emocjonalnych między nami a psiakiem. Dzięki niemu nasz pies otrzymuje sygnał, że to on w danej chwili znajduje się w centrum uwagi. Przede wszystkim łatwiejsze staje się egzekwowanie posłuszeństwa. Nadanie niepowtarzalnego imienia naszemu pupilowi sprawia, że wzrasta w nim poczucie własnej wartości i odrębności, a co za tym idzie łatwiej dochodzi do kształtowania pozytywnych wzorców zachowań.

śpiący owczarek niemiecki

Podczas wybierania imienia należy kierować się kilkoma zasadami

Po pierwsze ważne jest, aby imię psa nie przypominało swoim dźwiękiem innych popularnych komend, słów jak np. Niemiec, Kapsel gdzie duży akcent kładziony jest na „nie”, a kapsel może być używane, nawet gdy nie chcemy zwrócić uwago psa . Wówczas pies może nie rozpoznać w prawidłowy sposób wydanego polecenia słownego, a poza tym, że wykona je niepoprawnie to na dodatek będzie czuł się skołowany i zagubiony.

Po drugie imię psa nie powinno być zbyt długie i skomplikowane z wielu badań wynika, że zwierzętom dużo łatwiej jest rozpoznać i zapamiętać imiona, które się składają tylko z jednej albo dwóch sylab. Poza tym takie imię jest również dużo łatwiej użyć w różnych niespodziewanych sytuacjach, czy chociażby wykrzyczeć, gdy pies się od nas oddali. Jeśli już jednak inwencja i wyobraźnia człowieka zadziała i nie będzie odwrotu, postarajmy się od długie imienia wymyślić jakiś skrót, zdrobnienie, które będzie używane zamiennie np. Santiago – Santi.

Po trzecie – czasami można napotkać również na taką sugestię, aby w imieniu psa pojawiły się litery takie jak: „sz”, „s”, czy „r”, gdyż wówczas jest ono lepiej słyszalne i rozumiane dla psa. Litery te są bardzo dobrze wychwytywane przez psie ucho. Oczywiście można to wziąć pod uwagę, ale nawet bez tych liter jeśli imię psa zostanie odpowiednio uwarunkowane, to będzie on na nie doskonale reagował. Na początku warto nagradzać szczeniaka, za każdą reakcję na wypowiedziane imię.

Imię psa a jego rasa i wielkość. Czyli jak wybrać odpowiednie imię dla psa?

Podczas wyboru imienia dla psa powinniśmy też wziąć pod uwagę to jakiej rasy jest nasz pupil, jak dużym psem będzie w dorosłym życiu, bo wiadomo, że ta puchata kuleczka którą dopiero co przynieśliśmy do domu bardzo szybko urośnie. A nazwanie psa Pchełka, Kuleczka, czy Pikuś, który za kilka miesięcy będzie ważył ponad 30 kg może nie do końca być trafione. Z całą pewnością będzie zabawne, gdy zawołamy Pikusia, a z krzaków wybiegnie duży Dog niemiecki, ale chyba nie do końca o to chodzi.

Najpopularniejsze imiona dla psa i suczek – nasze propozycje…

Popularnych imion dla psów jest cała masa, my chcemy przedstawić wam najbardziej oryginalne i fajne imiona dla waszych przyszłych pupili, kto wie może któreś z nich otrzyma imię właśnie z naszej listy:

IMIĘ DLA PSA IMIĘ DLA SUCZKI
NESTOR LUNA
HACHIKO AJRA
RAMZES LARA
DEMON LILI
MARLEY NEGRA
BAJLEY COCO
DRAKO DEJRA
DEMON ABLA
FADO CLEO
ARON BELLA

 

Dlatego też kwestię jak wybrać imię dla psa należy bardzo dobrze przemyśleć. Warto wypisać na kartce wszystkie propozycje i drogą eliminacji poprzez np. głośne wypowiadanie, dojść do tego, które będzie najlepsze. Wiem, że decyzja jest trudna, też stałam przed takim wyborem, ale w końcu znajdzie się takie, które okaże się idealne dla waszego pupila. Życzę powodzenia 🙂

5/5 - (głosów: 1)

Luna

Patrycja to główny redaktor na portalu Ktosiek, jej mocną stroną są porady z domowymi sposobami. Miłośniczka psów i właścicielka psa rasy Golden Retriever, dlatego też nieobce są jej zagadnienia związane z czworonogami. Z wykształcenia dziennikarka, więc nic dziwnego, że zajmuje się profesjonalnym tworzeniem tekstów i artykułów na różne portale tematyczne.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarzy (3)