Jak wybrać nazwę domeny? Co to jest domena?

jak wybrać nazwę domeny

Przed każdym, kto myśli o rozpoczęciu projektu internetowego (strony) pojawia się pytanie: jak wybrać nazwę domeny dla swojej witryny w przyszłości? Zacznijmy od początku.

Co to jest domena?

Domena internetowa to unikalny adres w siec, który ma postać cyfr i liter, np. ktosiek.pl czy google.pl. Taki właśnie adres internetowy może wskazywać na Twoją stronę internetową oraz adres poczty elektronicznej (kontakt@nazwadomeny.pl), dzięki prostej formie domeny użytkownicy łatwiej zapamiętują Twój adres.

Domeny składają się z dwóch członów:

  • pierwszy człon domeny może składać się ze znaków alfanumerycznych oraz myślnika (oddzielającego dwa wyrazy nazwy). Nie może natomiast zawierać znaków specjalnych, takich jak kropka czy przecinek,
  • drugi człon, czyli rozszerzenie, zależy od rodzaju rejestrowanej domeny.

Możesz zarejestrować domeny w rozszerzeniu:

– narodowym np.: .pl, .ru, .de, .us,

– ogólnoświatowym-funkcjonalnym np.: .com, .org, .eu, .info lub inne

Jak wybrać domenę?Wybór odpowiedniej nazwy.

„Życie” każdej strony zaczyna się od wyboru i rejestracji swojej unikalnej nazwy (domeny).
Wybór domeny dla Twojej przyszłej strony nie jest zatem łatwe, musisz się trzymać dość oczywistych i prostych zasad aby odnieść sukces:

  1. Nazwa domeny powinna być (jeśli to możliwe), krótka i łatwa do zapamiętania
    Domena musi być logicznie połączona z tematyką firmy, asortymentem towarów (usług), lub taki sam, jak jego nazwa lub skrót
  2. Adres URL zawierający wybraną nazwę domeny powinien być łatwy do wymówienia
    Domeny muszą być jednoznaczne i zrozumiałe dla wszystkich, nawet dla użytkowników, którzy nie mówią po polsku czy angielsku, dlatego nie zaleca się używania w nazwie polskich znaków np. ą, ć, ł.
  3. Wybierz „słowo kluczowe„, które jest związane ze sferą działalności firmy w języku polskim bądź angielskim. Słowo musi być na tyle krótkie, aby nie powodować trudności w wymowie i piśmie

Jedną z oczywistych zalet rejestracji nowej domeny jest to, że od momentu rejestracji domeny jej los przestaje zależeć od organizacji, która obsługuje serwer – gdzie twoja strona będzie się znajdować decyduje właściciel domeny. Jeśli to konieczne, można zmienić dostawcę usług hostingowych, a nazwa domeny nie ulegnie zmianie, a użytkownicy witryny nawet nie zauważą tych zmian. Przed rejestracją domeny, należy sprawdzić, czy wybrana domena nie jest już zajęta oraz czy nie została zbanowana przez google. Warto również sprawdzić historię domeny za pomocą strony archive.org

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarzy (1)