Jak wybrać tablet? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jak wybrać tablet

Potrzebujesz czegoś mniejszego niż laptop, ale większego niż telefon? Chcesz oglądać ulubione filmy w wygodny sposób, a może potrzebujesz komfortowego sprzętu do pracy, który zawsze będzie pod ręką? Tablet może być odpowiednim wyborem – warto dowiedzieć się, jak kupić idealnie dobrane urządzenie.

Przede wszystkim – odpowiedni rozmiar ekranu

Wybierając tablet, warto zacząć od określenia idealnych wymiarów urządzenia. Ze względu na fakt, że jest to sprzęt mobilny, należy zwrócić uwagę na odpowiednie połączenie poręczności z funkcjonalnością. Najmniejsze tablety charakteryzują się wymiarami niewiele większymi od smartfonów – takie urządzenia będą świetnym wyborem dla osób, które są ciągle w ruchu. Modele o przekątnej ekranu na poziomie 7–8 cali bez problemu zmieszczą się do plecaka, torebki, a nawet do większej kieszeni. Nieco większe tablety zapewniają z kolei lepsze wsparcie dla wykonywania wielu czynności jednocześnie, dzięki czemu mogą być lepszą opcją, gdy zależy nam na możliwości pracy w trasie. Aby zapewnić sobie pełną efektywność przy wykonywaniu obowiązków zawodowych, warto zainwestować w urządzenia o przekątnej w okolicach 10 cali.

Największe tablety będą z kolei odpowiednie przede wszystkim do użytku domowego, gdy nieszczególnie zależy nam na pełnej mobilności. Mogą świetnie sprawdzić się zarówno do obsługi aplikacji związanych z pracą, jak i komfortowego oglądania filmów czy przeglądania sieci. Co więcej, z użyciem tego typu tabletów można także bardzo wygodnie edytować zdjęcia i tworzyć różnego rodzaju treści wizualne – zwłaszcza wtedy, gdy wyposażymy się dodatkowo w rysik.

Żywotność baterii

Tablet to urządzenie mobilne z dość dużym ekranem, co przekłada się na stosunkowo spory pobór energii. Aby zapewnić sobie większy komfort użytkowania, warto zatem zwrócić uwagę na pojemność baterii, by jak najbardziej wydłużyć czas między ładowaniami. Wartość tego parametru zależy między innymi od przekątnej ekranu, jednak w większości przypadków pewnym minimum dla wygodnej obsługi będzie ok. 4 000 mAh. Spore baterie oferują między innymi niektóre tablety Huawei, które bez problemu wytrzymają nawet cały dzień pracy. Co więcej, niejeden produkowany przez Huawei tablet wspiera funkcję szybkiego ładowania, dzięki czemu wystarczy podłączenie do prądu na kilkanaście minut, by korzystać z urządzenia przez kilka godzin.

Ilość pamięci na dane

Szukając idealnego sprzętu dla siebie, warto zwrócić uwagę między innymi na ilość dostępnej pamięci. Jeśli tablet ma służyć na przykład do oglądania filmów offline czy grania w gry, najlepszym wyborem będą modele o większej pojemności – na przykład 256 GB. Niektórzy producenci oferują propozycje, które pozwolą na zapisanie nawet 1 TB danych. W przypadku, gdy urządzenie ma służyć głównie do przeglądania sieci czy korzystania z mediów online, można postawić na mniejsze warianty, choć zawsze warto zaopatrzyć się w minimum 64 GB.

Rozdzielczość ekranu – kluczowy czynnik dla komfortu użytkowania

Im wyższa rozdzielczość ekranu, tym lepsza jakość podczas oglądania filmów, grania w gry czy nawet przeglądania z sieci. Warto jednak pamiętać, że większa liczba pikseli oznacza dodatkowe obciążenie dla procesora urządzenia, co przekłada się na szybsze rozładowywanie baterii. Należy zatem skupić się na tym, by dobrać urządzenie oferujące pewien kompromis pomiędzy tymi dwoma czynnikami. Aktualnie wielu producentów ma w swoich zestawieniach tablety o rozdzielczości wyższej niż Full HD – jednym z przykładów jest tablet Huawei MatePad 11, który zapewnia aż 2 560 na 1 600 pikseli.

Pamięć RAM i łączność bezprzewodowa

Ilość pamięci operacyjnej to kolejny ważny element specyfikacji tabletów. Zasada jest w tym przypadku prosta: im więcej, tym lepiej – dodatkowe gigabajty RAM-u pozwolą sprawnie obsłużyć kolejne aplikacje. Wysoka wartość tego parametru umożliwia bezproblemowe korzystanie z wielu programów jednocześnie, co będzie szczególnie istotne dla osób, które chcą korzystać z tabletu w pracy. W większości przypadków wystarczającą ilością będzie 4 GB, jednak można postawić także na urządzenia oferujące 6 GB lub jeszcze więcej RAM-u.

Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę, są wspierane metody łączności. Nie wszystkie tablety obsługują karty SIM – nie brakuje sprzętów, które pozwalają na korzystanie z sieci tylko przez wi-fi. Jeśli chcemy kupić sprzęt poza domem, niezbędne będzie sprawdzenie, czy dany model wspiera technologię LTE lub 5G.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.