Jak zabezpieczyć treść na stronie lub blogu?

zabezpieczenie treści na blogu

Każdy twórca internetowy – bloger, który tworzy teksty na potrzeby swojej strony czy bloga, nie chce, aby ktoś kopiował od niego artykuły. Ciężko ochronić swoją własność przed niechcianym kopiowaniem na podejrzane strony, jednak istnieje kilka łatwych tricków, które troszkę utrudnią to zadanie. W wyszukiwarce w bardzo szybki sposób możesz odszukać strony, na których pojawia się cześć twojego tekstu lub cały artykuł, jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest to naruszenie praw autorskich.

Jak zabezpieczyć treść strony przed kradzieżą?

Istnieje wiele prawnych sposobów na zabezpieczenie swoich treści na stronie, w tym artykule przedstawimy 5 najbardziej popularnych technicznych metod na zabezpieczenie treści przed kopiowaniem. W przypadku plików graficznych umieszczony na naszym blogu skutecznym sposobem ochrony może okazać się umieszczenie cyfrowego znaku wodnego. To pozwoli na identyfikacje autora lub źródła pochodzenia obrazka, na którym znajduje się znak wodny.

1. Pierwszą metodą jest blokada korzystania z prawego przycisku myszki (PPM).
Aby uzyskać taki efekt musimy w strukturę body wstukać taki kod:

<body oncontextmenu=”return false”> </body>

2. Drugi sposób to zablokowanie przycisku do robienia zrzutów ekranu (print screen).

<html> <head> <script type=”text/javascript”> var browser = navigator.userAgent; var ie = 0; if (browser.indexOf(„MSIE”) != -1 && browser.indexOf(„) „) == -1) ie = parseFloat(browser.substring(browser.indexOf(„MSIE”)+4)); var id_status_blink = 0; function status_blink(txt) { window.status = txt; if (!txt) id_status_blink = setTimeout(’status_blink(„Kliknij wewnątrz okienka przeglądarki.”)’, 250); else id_status_blink = setTimeout(’status_blink(„”)’, 1500); return true; } function blur_ie() { document.all[„body”].style.visibility = „hidden”; clipboardData.clearData(); status_blink(„”); } function focus_ie() { document.all[„body”].style.visibility = „visible”; if (id_status_blink) clearTimeout(id_status_blink); window.status = ”; return true; } if (ie >= 5) { window.onblur = blur_ie; window.onfocus = focus_ie; } </script> </head> <body> <div id=”body”> Zawartość strony. </div> </body> </html>

3. Możemy też zablokować możliwość zapisywania zdjęć.
Tym kodem zablokujemy wskazany obrazek.

<img src=”obrazek.png” alt=”Opis” onmousedown=”return false” oncontextmenu=”return false” onselectstart=”return false” onselect=”return false” oncopy=”return false” ondragstart=”return false” ondrag=”return false” />

4. Blokada możliwości wydrukowania naszej strony może być bardzo przydatna.

<body onbeforeprint=”document.body.style.visibility = 'hidden’; alert(’Administrator nie zezwolił na drukowanie tej strony.’)” onafterprint=”document.body.style.visibility = 'visible'”> </body>

5. Kolejnym przykładem jest blokada kopiowania i zaznaczania tekstu.

<body onselectstart=”return false” onselect=”return false” oncopy=”return false”> </body>
W sieci znajdziesz wiele skutecznych sposobów i metod na uniknięcie kopiowania treści z twojego bloga. Pamiętaj, że żadna metoda nie jest idealna i może spowodować utrudnienia dla właściciela witryny. Każda metoda może utrudnić kopiowanie zawartości strony, jednak osoba bardziej zaawansowana bez trudu poradzi sobie z tymi sposobami przed kradzieżą treści. Sprawdź nas poprzedni artykuł, w którym wybraliśmy najlepsze edytory tekstu.
Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.