Jak załatwić zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu?

zwolnienie lekarskie

Sezon przeziębień w pełni. W autobusie, na przystanku, w sklepie czy na poczcie, nie trzeba zbyt wiele robić, by z dnia na dzień poczuć się fatalnie. Wiedzą o tym szczególnie rodzice dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Choroby wręcz, parafrazując znane przysłowie, 'potrafią chodzić parami’. Niestety nie zawsze odporność jest w stanie stworzyć odpowiednio silną barierę, chroniącą przed chorobą. Z wysoką gorączką i ogólnie słabym samopoczuciem, raczej mało kto zdecyduje się pójść do pracy. A jak wiadomo wizyta w gabinecie lekarskim, potrafi się przeciągnąć. Na szczęście nowoczesne systemy obsługi pacjentów, pozwalają ocenić stan zdrowia pacjenta bez wychodzenia z domu i narażania go na pogorszenie kondycji. Może on bowiem skonsultować swoje dolegliwości przez internet podczas konsultacji online, a także ubiegać się o zwolnienie lekarskie online. Co zrobić, aby uzyskać L4 przez internet?

Jak działają zwolnienia lekarskie online?

Stan chorobowy nie należy do najprzyjemniejszych. Zdarza się, że ogólne rozbicie i brak sił, uniemożliwiają samodzielne dotarcie do przychodni. W takich sytuacjach świetnym rozwiązaniem jest konsultacja lekarska online. Na podstawie wywiadu i zdiagnozowania stanu zdrowia pacjenta internetowo, lekarz decyduje o potrzebie zwolnienia lekarskiego. L4 online traktuje się aktualnie na równi z powszechnie znaną papierową wersją zwolnienia. Jest to dokument, potwierdzający niezdolność do pracy. W celu uzyskania zwolnienia lekarskiego, należy zatem umówić konsultację online. Zaświadczenie lekarskie wystawione przez specjalistę, następnie jest przekazywane za pomocą Platformy Usług Elektronicznych do siedziby pracodawcy oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. A zatem wszystkie formalności odbywają się automatycznie w formie elektronicznej, dzięki czemu chory nie musi martwić się o fizyczne dostarczenie dokumentu do miejsca pracy.

Jak szybko załatwić zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie wystawia lekarz specjalista na podstawie oceny aktualnego stanu zdrowia pacjenta. Na wizytę w gabinecie lekarskim nie trzeba już jednak stawiać się fizycznie, jak to miało miejsce jeszcze kilka lat temu. Obecnie dzięki specjalnym platformom medycznym, można wygodnie umówić konsultacje online bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach w przychodni. Termin spotkania ze specjalistą można zarejestrować nawet w godzinę w formie wideo, czatu lub teleporady. Uzyskanie L4 przez internet, odbywa się więc w trybie ekspresowym. Wówczas zwolnienie online w formie dokumentu elektronicznego, trafia do pracodawcy i ZUS.

Kto może się ubiegać o zwolnienie lekarskie online?

Elektroniczne zwolnienie lekarskie może otrzymać każda osoba zatrudniona o umowę o pracę lub zlecenie, regularnie opłacająca składki na ubezpieczenie zdrowotne. Elektroniczne zwolnienia lekarskie mogą również przyjąć formę opieki nad chorym dzieckiem lub bliskimi z rodziny.

Gdzie się zgłosić w celu uzyskania zwolnienia lekarskiego?

Telemedycyna daje pacjentom ogromny komfort leczenia bez narażania jego stanu zdrowia. Teleporadę można umówić w kilka minut, korzystając z platformy medycznej np. telemedi.com. Równie sprawnie uzyskuje się obecnie e-receptę oraz L4. Konsultacje medyczne dotyczą zarówno diagnostyki pediatry czy internisty, jak i innych specjalistów. Co istotne, platforma funkcjonuje również w weekendy 24/7.

Popularność zwolnień lekarskich online wynika przede wszystkim z wygody pacjenta. Dzięki rozwiniętej funkcjonalności nowoczesnych platform, mogą oni bowiem większość spraw medycznych załatwić przez internet bez wychodzenia z domu. Tego rodzaju komfort przyczynia się do przyspieszenia procesu diagnostyki, jak i samego leczenia.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.