Jak zostać instruktorem fitness? Ile zarabia instruktor fitness?

Jak zostać instruktorem fitness

Instruktor fitness to aktualnie z jednej najbardziej obleganych zawodów na całym świecie. Wielu młodych wysportowanych ludzi chce swoją karierę związać, ze sportem oraz zostać instruktorem fitness czy kulturystki na siłowni. Czy to tylko chwilowa moda, które przeminie? Tego nie wiemy, ale podpowiemy wam jak zostać instruktorem fitness. W tym poradniku przedstawiamy najważniejsze fakty i mity o pracy instruktora na siłowni, jak wygląda jego praca, jakie kursy trzeba odbyć, aby zostać instruktorem fitness. Odpowiemy także, na pytanie ile zarabia instruktor fitness w Polsce.

Co trzeba zrobić, by zostać instruktorem fitness?

Wiele osób zastanawia się jak wygląda droga do zostania instruktorem fitness. Odpowiedź jest banalnie prosta wiele firm oraz klubów fitness specjalizuje się w szkoleniu przyszłych instruktorów i trenerów personalnych. Uczelnie o profilu sportowym np. AWF także dają możliwość swoim studentom odbycie kursu na instruktora fitness w ramach zajęć na uczelni. Decydują się na kurs, sprawdź wszystkiego jego aspekty, cenę, certyfikaty i dokumenty, które otrzymasz po ukończeniu kursu oraz uprawnianie do wykonywania pracy jako instruktor fitness w klubie, oraz na siłowni. Ważnym czynnikiem jest także, kto przeprowadza kurs, aktualnie wiele szkoleń przeprowadzają osoby związane kilkanaście lat z kulturystyką i fitnessem. Dobrym przykładem może być kurs organizowany przez Radka Słodkiewicza w Poznaniu.

Dla kogo skierowany jest kurs na instruktora fitness?

Kursy na instruktorów fitness oraz trenerów personalnych skierowane są praktycznie do każdej osoby. Oczywiście, decydując się na ten zawód warto zadbać o swoją kondycję oraz ciało – w końcu jesteśmy swoją wizytówką. Istotne mogą okazać się także umiejętności interpersonalne, praca instruktora fitness to głównie praca z klientem (podopiecznymi), dlatego istotne jest, aby instruktor potrafił przekazać swoją wiedzę oraz potrafił doradzić przyszłym klientom. Jeśli cechuje Cię otwartość do ludzi, spokojnie i miłe usposobienie oraz posiadasz wrodzoną charyzmę to z pewnością kurs na instruktora fitness jest dla Ciebie.

Jak zostać instruktorem fitness – wymagania

Jeszcze kilka lat temu, aby zostać instruktorem fitness lub trenerem personalnym, każdy kandydat musiał mieć ukończone studia wyższe na kierunku wychowanie fizyczne ze specjalizacją instruktorską w danym sporcie. Dodatkowo musiał ukończyć kurs, który zakończony był egzaminem. Aktualnie sytuacja na rynku pracy zmieniła się diametralnie, aby zostać instruktorem fitness i móc prowadzić treningi z podopiecznymi wystarczy kurs instruktora fitness oraz spełnienie kilku podstawowych wymagań.

Aby móc wykonywać pracę instruktora fitness, należy:

  • ukończyć 18 rok życia,
  • mieć przynajmniej wykształcenie średnie,
  • wykazać się niekaralnością,
  • posiadać kursy oraz wiedzę za zakresu wykonywania zawodu jakim jest instruktor fitness.

Jak wygląda kurs na instruktora fitness?

Kurs na instruktora fitness w zależności od szkoły, uczelni oraz planu kursu może trwać kilka dni (weekendowo) lub nawet kilka miesięcy. Aby zapisać się na kurs instruktora fitness, zaleca się wybranie terminu z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem, pamiętaj, także o zaświadczeniu lekarskim, które umożliwiać Ci będzie wykonywanie tego zawodu.

Kurs podzielony jest na kilka sekcji i zajęć:

  • planowanie układu choreograficznego,
  • umiejetność dopasowania ćwiczeń do podkładu muzycznego,
  • układanie ćwiczeń oraz dobieranie ich do odpowiedniej grupy wiekowej.

Praca trenera fitness wymaga przede wszystkim stałego szkolenia i zdobywania nowej wiedzy. Jeśli planujesz rozwój i karierę w tym zawodzie to wiedz, że jeden kurs nie zrobi z Ciebie prawdziwego specjalisty. Możesz dodatkowo zrobić kursy pokrewne takie jak np. instruktor aerobiku, siłowni czy trenera personalnego oraz dietetyka.

Ile kosztuje kurs na instruktora fitness?

Cena kursu na instruktora fitness zależy od wielu czynników. Cenę ustala organizator na podstawie czasu trwania szkolenia, osób, które prowadzą kurs oraz miasta gdzie się odbywa. Za kurs instruktora fitness zapłacimy średnio od 350 zł do nawet 2000 zł.

Ile zarabia instruktor fitness?

Osoby decydujące się na prace w zawodzie instruktora fitness, kuszone są wysokimi zarobkami. Czy to prawda, że instruktor fitness dużo zarabia? Sprawdźmy to!

Na zarobki instruktora fitness wpływa wiele czynników, trudno jednoznacznie określić przedział od ile do ile może zarobić instruktor. Na całkowite wynagrodzenia instruktora wpływa między innymi miejsce pracy, jego doświadczenie oraz ilość zajęć, a także liczba przepracowanych godzin w miesiącu.

Średnie zarobki osoby pracującej na stanowisku instruktora fitness w Polsce to około 2000 zł netto. Z raportów i danych znalezionych w sieci na portalach typu pracuj.pl, na temat ile zarabia instruktor fitness. Dowiadujemy się, że średnie zarobki to około 2300-2500 zł netto.

Oceń ten post!

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.