Jak zrobić farbę kredową? Domowe sposoby za 20 zł

jak zrobić farbę kredową

Jak często oglądacie pięknie, inspirujące zdjęcia, które przedstawiają różnokolorowe meble? A może zachwycacie się, różowymi, białymi lub niebieskimi mebelkami dziecięcymi? Następnie spoglądacie na swoje i już nie ma takiego efektu. Chcecie je przemalować? Marzycie o świetnym, klimatycznym wnętrzu w sowim domu? Idealnym środkiem do zmiany koloru mebli, dodatków jest farba kredowa. Niestety gotowe produkty często są drogie i przede wszystkim producenci nie oferują wielu kolorów. Zawsze brakuje koloru, który się nam podoba, prawda?

Jaki efekt nadaje farba kredowa?

Farby kredowe są idealnym produktem do malowania mebli, drobnych dekoracji, ramek na zdjęcia oraz ram obrazów. Nadaje efekt bardzo naturalny, widać pociągnięcia pędzla.

Pasuje do stylu rustykalnego, boho, skandynawskiego. Meble wyglądają bardzo elegancko i szykownie. Dzięki farbie, macie możliwość tworzenia własnej kompozycji kolorystycznej. Kilka inspiracji dla Was:

Jak zrobić farbę kredową?

Czego potrzebujecie? Na szczęście nie trzeba mieć wielu składników, a te, które są potrzebne dostaniecie w każdym sklepie budowlanym.

Składniki potrzebne do zrobienia farby kredowej:

  • farba akrylowa – kolor? wybieracie taki, który Wam pasuje. Jeżeli nie możecie znaleźć odpowiedniego, jest na to sposób! Weźcie białą farbę akrylową oraz barwnik, który również znajdziecie w sklepie. Mieszamy do uzyskania koloru, który nas interesuje.
  • gips, fuga (najlepiej biała), soda – do zagęszczenia farby, daje matowy efekt na meblach.
  • woda – taka z kranu pasuje idealnie

Stosunek 3/1/1

Mieszamy wszystkie składniki razem, powinna powstać gęsta farba, konsystencja przypominająca trochę śmietanę.  Nie musimy skrupulatnie trzymać się wytycznych, malując sami zobaczycie czy farba jest za gęsta czy jednak dodać trochę proszku.

styl skandynawski, stoliczek pomalowany białą farbą kredowąmałe stoliczki pomalowane farbą kredowa

Jak malować meble farbą kredową?

Musimy poświęcić chwilę aby przygotować mebel do malowania. Przede wszystkim, jeżeli chcemy aby wszystko było pomalowane dokładnie, polecam odkręcić drzwiczki, jeżeli są. Wyciągnąć szuflady, odkręcić rączki i uchwyty.

Następnie czyścimy mebel. Niektóre wystarczy odtłuścić płynem do mycia naczyń wymieszanym z wodą. Inne niestety musimy zetrzeć papierem ściernym. Skąd mamy to wiedzieć, co zrobić z meblem? Jeżeli wiesz, że przedmiot jest wykonany z drewna, nie ma żadnych uszkodzeń to wystarczy płyn. Jednakże często mamy ochotę pomalować meble z płyt, okleiny meblowe. Polecam wtedy zmatowić troszkę papierem i odtłuścić płynem. Farba da lepszy efekt i dłużej się utrzyma.

Ile warstw? Sami musicie zdecydować, jakiego efektu oczekujecie. coraz częściej można spotkać meble lekko przetarte, z efektem niedomalowania. Jeżeli jednak potrzebujecie idealnie wykończonej szafki, komody czy krzesła  to dwie lub trzy warstwy będą konieczne.

białe krzesło pomalowanie farbą kredową

 

Na koniec, najlepiej pomalować mebel jeszcze bezbarwnym woskiem lub lakierem. Efekt będzie długotrwały i profesjonalny. Nie jest to jednak zabieg, który musicie wykonać!

Zanim złożycie wszystko do kupy oraz poukładacie inne przedmioty na meblu, dajcie mu spokojnie wyschnąć. Jestem pewna, że efekt będzie zachwycający.

Oceń ten post!

Eleonora

Co o mnie? Dziewczyna interesująca się światem. Uwielbiam nowinki, ciekawe historie, trochę humoru i miłości. Piszę tak, jak sama chciałabym przeczytać. O czym? Każdy temat jest dobry, wystarczy się zastanowić co on wniesie do naszego życia. Nie za wiele? No cóż, ale warto wiedzieć nawet coś nieistotnego.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.