
Nie wiem jak Wy, ale my uwielbiamy farbę tablicową. Wygląda świetnie na ścianach, meblach i dodatkach! Ostatnio pojawił się artykuł o farbie kredowej, która często jest mylona z potocznie zwaną „tablicówką”. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywana jest do tablic, na których możemy pisać kredą. Ostatnio coraz częściej ludzie wykorzystują ją we wnętrzach. Niestety problemem samej farby jest dosyć wysoka cena za litr. A jak zjeść ciastko i mieć ciastko?
Spis treści
Jak zrobić farbę tablicową?
Tak na prawdę, aby zrobić farbę tablicową nie potrzebujemy wiele. Jest kilka sposobów oraz różne składniki, które znajdziemy w domu żeby stworzyć tablicówkę.
Co potrzebujemy do przygotowania farby tablicowej:
Pierwszym składnikiem jest oczywiście farba. Kupujemy czarną farbę, ewentualnie inny kolor, którym jesteśmy zainteresowani. Farba akrylowa lub lateksowa. Tą pierwszą otrzymamy w sklepie dla plastyków lub w każdym sklepie budowlanym, drugą zaś, tylko w sklepie budowlanym. Jaka jest różnica? Farba lateksowa jest delikatnie gładsza i bardziej połyskująca się. Jest również droższa, dlatego na pierwszy raz wystarczy farba akrylowa.
Kolejnym składnikiem jest zagęszczacz. Do tego celu możemy wykorzystać:
- sodę oczyszczoną- mieszamy z wodą i do papki dodajemy farbę;
- talk- otrzymamy go w aptece, możemy wykorzystać taki dla dzieci. Dodajemy bezpośrednio do farby. Jeżeli mieszanka jest za gęsta, dodajemy odrobinę wody;
- mąka ziemniaczana- zachowuje się podobnie jak talk, małe dozowanie produktu będzie idealnym rozwiązaniem. W razie potrzeby dodajemy odrobinę wody.
Farba tablicowa. Jak malować?
Jest to łatwa farba do użycia. Nie musimy wcześniej zbytnio przygotowywać powierzchni przed malowaniem. Nie musimy szlifować ani polerować. Wystarczy delikatnie odtłuścić powierzchnię płynem do mycia naczyń wymieszanym w wodzie.
Najlepiej powierzchnię drewnianą lub drewnopodobną malować pędzlem. Chropowata powierzchnia przyjmuje więcej farby więc łatwiej nam ją w ten sposób dozować. Mniejsze powierzchnie możemy malować gąbką przez przyciskanie do malowanej powierzchni.
Farba tablicowa na ścianie ładnie wygląda malowana wałkiem. Sami jednak zdecydujecie, w jaki sposób będziecie malować powierzchnię.
Malujemy powierzchnię, czekamy aż wyschnie. Następnie malujemy kolejny raz, aby nie było brzydkich prześwitów.
Jak zrobić farbę tablicową oraz jak malować już wiemy, teraz padają inne pytania.
Farba tablicowa. Inspiracje


Jak usunąć farbę tablicową?
Nie każdemu jednak ten efekt się podoba. Niektórym znudziła się ściana lub szafa pomazana farbą. Co w takim przypadku możemy zrobić? Czy można zamalować farbę tablicową? Niestety musimy przygotować się na polerowanie i ścieranie papierem ściernym. Ściana nie będzie problemem, gdyż możemy zagruntować i pomalować zwykłą farbą na inny kolor. Niestety gdy chcemy zmienić kolor mebli jest już problem, ścierając nieodwracalnie niszczymy powierzchnię
Wady farby tablicowej
Tablicówka ma swoje wady. Jeżeli lubimy często zmieniać wystrój naszego domu czy mieszkania, farba tablicowa nie jest dobrym rozwiązaniem.
Jest to substancja bardzo trudna do usunięcia. W takim przypadku można sięgnąć po naklejki lub folie tablicowe, które szybciej się psują ale również są łatwiejsze do utylizacji.
Po długim korzystaniu z tablicy, oraz częstym zmianom obrazków, np. w pokoju dziecięcym, na powierzchni pozostają linie kredowe, których nie da się zmyć. Przy częstym korzystaniu z kredy, możemy zauważyć dużo kurzu oraz pyłu. Jednak czy dla świetnego efektu nie warto zaryzykować?
Znalazłam idealne rozwiązanie na malowanie ścian przez moje dzieciaki!