Jak zrobić masę solną? Szybki i prosty przepis.

Masa solna kojarzy się wszystkim z lepieniem figurek i dobrą zabawą. Dobrą zabawą nie tylko dla dzieci, ale również dorosłych. Można ją przygotować samemu, nawet z udziałem dzieci. Naprawdę nie jest to trudne, a składniki do przygotowania masy solnej z całą pewnością znajdziesz w domowej kuchni. Nie wydasz na to góry pieniędzy i zajmie to zaledwie kilka minut. Małym kosztem i nakładem pracy, sprawisz dziecku ogromną radość.

Jak przygotować masę solną? Co można zrobić z masy solnej?

Z masy solnej można wykonać praktycznie wszystko, ogranicza cię jedynie Twoja wyobraźnia. Poza ozdobami np. na choinkę, które można wykonać wycinając kształty przy pomocy foremek, można z niej zrobić ramki na zdjęcia, kubki na długopisy miseczki na przechowywanie drobiazgów.

Lepienie z masy solnej wspomaga rozwój manualny dzieci, rozwija ich wyobraźnię i zapewnia świetną zabawę nawet na kilka godzin. A więc nie ma co się zastanawiać, tylko marsz do kuchni. 😉

Jak zrobić masę solną: składniki potrzebne do zrobienia masy solnej

Nawet jak nie posiadasz dużych umiejętności to jesteś w stanie zrobić masę solną. Do jej przygotowania potrzebujesz jedynie:

  • 1 szklankę mąki,
  • 1 szklankę soli,
  • około 0,5 szklanki wody.

Wyrabianie masy solnej

Jak już masz przygotowane wszystkie składniki, a musisz przyznać, że jest ich naprawdę niewiele, wystarczy je połączyć ze sobą. Na początku łączymy mąkę ze solą, a później stopniowo dodajemy wodę, tak aby powstała łączna i zbita masa.

Jak poznać, że masa jest gotowa?

Podczas jej wyrabiania musi ona dać się łatwo formować. Jeśli się rozwarstwia to znaczy, że trzeba dodać jeszcze odrobinę wody. Z kolei jeśli przykleja się do palców i stołu to trzeba dodać trochę suchych składników.

No i to tyle, masa jest gotowa do lepienia 🙂

Jeśli przygotowałeś dużą porcję masy solnej, spokojnie możesz ją przechować przez kilka dni w lodówce. W tym celu należy ją spakować w plastikowy woreczek, a po jej wyjęciu dodać odrobinę wody.

Naturalne sposoby barwienia masy solnej

Masa solna nie musi być biała, można jedną porcję podzielić na kilka części i zabarwić je na różne kolory. Wtedy zabawa będzie jeszcze lepsza. Do zabarwienia masy solnej można użyć produktów, które również znajdziesz w swojej kuchni. Idealni sprawdzi się: kakao, sok z buraka, cynamon, papryka, kurkuma, albo barwniki spożywcze. W barwieniu masy solnej mogą również sprawdzić się farbki plakatowe.

Możecie także spróbować innych metod, które wam przyjdą do głowy. Bez obaw jeśli coś nie wyjdzie, szybko przygotujecie nową porcję masy solnej.

Suszenie masy solnej

Po wykonaniu figurek warto je wysuszyć, aby je utwardzić i móc się nimi cieszyć przez długi czas. A więc, jak najlepiej wysuszyć masę solną? Są dwa sposoby:

  • w piekarniku, wykładamy figurki na blachę wyłożoną papierem i pieczemy w temperaturze 80-100 stopni, do momentu, aż figurki będą twarde;
  • na powietrzu, wystarczy ułożyć figurki na płaskim podłożu i poczekać, aż będą suche; sposób ten jest bardzo bezpieczny, ale też bardzo czasochłonny.

Malowanie masy solnej

Jeśli nie dodasz barwnika do masy solnej, możesz pomalować już gotową, dobrze wyschniętą figurkę. Do tego najlepiej sprawdzą się farbki akrylowe, ale jeśli takich nie masz w domu możesz użyć farbek plakatowych.

Można również figurki spryskać np. lakierem w spreju, zyskają dzięki temu błyszczącą powłokę.

Życzymy przyjemnej zabawy z masą solną 🙂

5/5 - (głosów: 1)

Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Masz pytania?


Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.