
Materiał zewnętrzny
Jeśli masz zamiar robić dobrej jakości zdjęcia portretowe i zaopatrzyłeś się już w tym celu w odpowiedni aparat np. lustrzankę cyfrową, to pozostaje tylko przenieść sprawy na wyższy poziom i wypróbować kilka sztuczek przy użyciu konkretnych, fotograficznych akcesoriów.
Jakie akcesoria fotograficzne i ustawienia aparatu pomagają w fotografii portretowej?
Aby uzyskać ciekawy efekt na swoich zdjęcia, profesjonalni fotografowie wykorzystują na przykład przezroczyste przedmioty ustawione przed obiektywem aparatu. Przedmioty, które dobrze się do tego sprawdzają, są całkowicie przezroczyste, lub półprzezroczyste, takie jak np. biżuteria czy też płyty CD. Płyta odbija światło słoneczne, dlatego też może nadać naszemu portretowi eteryczny rozbłysk światła i kolorowy odcień.
Innym ciekawym efektem jest wykorzystanie dymu. Dym świetnie prezentuje się na zdjęciach portretowych, kiedy otula postać, ale nie zakrywa twarzy fotografowanej osoby.
Granaty dymne też mogą wyglądać niesamowicie, ale należy być ostrożnym i używać ich na zewnątrz, tylko w bezwietrzne dni. Po prostu obiekt musi pozostać widoczny. Można również użyć akcesoriów, takich jak liście i kwiaty, ale najlepiej umieścić je wokół krawędzi ramy. Może to stworzyć poczucie intymności na naszych portretach, co bardzo dobrze sprawdza się w przypadku zdjęć romantycznych par. Kluczem do działania tych technik jest trzymanie rekwizytu blisko obiektywu tak, aby stracił ostrość.
Wśród amatorów fotografii istnieje idea obiektywu „portretowego”. Jednakże jest to tylko i wyłącznie mit. Do wykonania udanego ujęcia wystarczy wybrać odpowiednią dla siebie ogniskową i przysłonę. Te dwie zmienne obiektywu wpływają na nasze portrety w znaczący sposób. Ogniskowa zdjęcia jest odpowiedzialna za pole widzenia, głębię ostrości i zniekształcenia perspektywy.
Z kolei obiektywy szerokokątne, na przykład 18mm dają szersze pole widzenia, co ułatwia skomponowanie ujęcia w interesujący sposób, wykorzystując także drugi plan. Za każdym razem, gdy wykorzystujemy dłuższą ogniskową, to musimy cofnąć się dalej, aby osoba zajmowała tyle samo miejsca w kadrze. Warto także zwrócić uwagę, jak rysy twarzy fotografowanego obiektu wydają się bardziej płaskie, gdy ogniskowa rośnie. Im szersza apertura, tym trudniej jest rozdzielić przechodzące przez nią światło, aby upewnić się, że wszystko jest odpowiednio ostre.
Jeśli najlepszym przyjacielem początkującego fotografa portretowego jest przysłona, to zdecydowanym wrogiem jest czas otwarcia migawki. Przysłona kontroluje naszą głębię ostrości, czyli to, jak duża część scenerii jest ostra. Przysłona f/16 sprawi, że prawie wszystko będzie ostre od pierwszego planu do tła, podczas gdy przysłona f/1,4 oznacza, że tylko mały wycinek będzie ostry, a reszta popadnie w kremowe rozmycie.
Natomiast, jeśli chodzi o czas otwarcia migawki to fotografowanie z szybkością migawki 1/10 s na obiektywie 50 mm, powoduje drgania aparatu, rozmywając zdjęcie, ponieważ fotograf nie może utrzymać aparatu wystarczająco nieruchomo.
Szybkość migawki określa, czy ruch jest rozmyty, czy nie. Szybki czas otwarcia migawki (1/1000 s) jest tak krótki, że nawet poruszające się obiekty są nieruchome, podczas gdy długi czas otwarcia migawki (1/10 s) spowoduje pewne rozmycie, jeśli aparat, lub obiekt się poruszy. Czas otwarcia migawki aparatu musi być wystarczająco krótki, aby nie rozmazać obiektu, więc zachowaj tę samą liczbę, co ogniskowa obiektywu.
Na koniec należy odpowiednio ustawić ISO, aby naświetlić obraz na tyle, aby uzyskać wyraźny obraz obiektu. Nowoczesne lustrzanki cyfrowe i aparaty bezlusterkowe całkiem dobrze radzą sobie z wysokim poziomem ISO, więc nie powinniśmy martwić się o to, jak wysokie jest ISO. Należy jednak pamiętać, że przy wartościach powyżej ISO1000 aparaty klasy podstawowej, zaczną mieć problemy.
Jeśli więc udało Ci się zrobić świetne zdjęcia portretowe, to aby je w pełni docenić, to warto zamienić cyfrowe pliki w piękne, papierowe obrazy. W tym celu powinniśmy zdecydować się na wywołanie zdjęć, w sprawdzonym fotolabie.
Polecamy!
Masz pytania?
Masz jakieś pytania odnoszące się do przygotowanego poradnika? Masz problem? Potrzebujesz naszej pomocy lub wskazówki? Skorzystaj z dostępnych z opcji kontaktu z naszą redakcją: napisz do nas w komentarzu, korzystając z formularza poniżej, gdzie możesz uzyskać pomoc od innych użytkowników lub jednego z naszych redaktorów, lub wyślij do nas wiadomość!