Języki programowania dla dzieci – jak nauczyć dziecko programowania?

Poleć nas
języki programowania dla dzieci

Wszyscy rodzice marzą o wielkiej karierze swoich pociech, dużo osób postrzega zawód programisty jako jeden z lepszych aktualnie zawodów. Wysoka pensja, benefity takie jak prywatna opieka medyczna czy karta multisportu oraz możliwość ciągłego rozwoju, brzmi naprawdę kusząco. Nie ma co ukrywać, że umiejętność programowania jest jedną z najbardziej porządnych umiejętności na rynku pracy. W branży IT nadal brakuje specjalistów do pracy, dlatego firmy zachęcają od najmłodszych lat do nauki języków programowania, nic nie zapowiada, że rynek IT może prędko upaść. Prognozy są nadal obiecujące, wystarczy spojrzeć na popularne portale z ofertami pracy.

Jak nauczyć dziecko programowania?

Jako rodzic możesz mieć wpływ na naukę swojego dziecko, nawet kilkuletnie dziecko może zacząć przygodę z programowaniem i poznać jego podstawy. Co daje nauka programowania? Przede wszystkim jest świetnym sposobem, aby nauczyć dziecko kreatywnego oraz logicznego myślenia, oraz cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. Pamiętaj, aby naukę rozpocząć od odpowiednich języków.

Scratch

scratch

Język programowania zaprojektowany przez Mitchela Resnicka, przeznaczony do edukacji z zakresu programowania dla dzieci oraz młodzieży od 8 roku życia. Scratch w prostej formie umożliwia tworzenie animacji, gier czy quizów. Głównym zamysłem jest pobudzenie kreatywnego myślenia oraz wyciąganie wniosków.

Nauka programowania dla dzieci nie przypomina pracy tradycyjnych programistów, dziecko nie będzie siedziało godzinami i wpisywało linijek kodu, cały proces nauki polega na odpowiednim wprowadzaniu kształtów – puzzli, które dziecko musi układać w odpowiedni sposób. Po kilku godzinach zabawy, dziecko bez trudu opanuje działanie aplikacji i zacznie tworzyć samodzielnie swój wirtualny świat.

W 2017 roku Scratch został uznany jako jeden a najpopularniejszych języków programowania na świecie. Uczenie programowania możliwe jest także na smartfonie, wystarczy pobrać aplikację o nazwie ScratchJr na wielki plus zasługuję fakt, że aplikacja jest dostępna w języku polskim.

Alice

To kolejne popularne i innowacyjne środowisko programistyczne, które ułatwia tworzenie animacji, tworzenie interaktywnych narracji lub programowanie prostych gier w 3D.

Alice zostało zaprojektowane z myślą o nauczaniu logicznego i komputerowego myślenia, świetnie wprowadza w podstawy zasad programowania oraz jest idealny początek do programowania obiektowego.

Podobnie jak w przypadku aplikacji Scratch, cały proces nauki polega na przeciąganiu i upuszczaniu odpowiednich elementów. Nauka programowania w Alice przypomina nieco programowanie w popularnych językach takich jak Java, C# oraz C++.

Small Basic

small basic

Kolejnym idealnym rozwiązaniem do nauki programowania dla dzieci jest język Small Basic, stworzony przez firmę Microsoft. Główne zamysły to przede wszystkim prostota i intuicyjność to sprawia, że Small Basic sprawdza się idealne do nauki dla najmłodszych.

Twórcy chcą pokazać, że programować może nauczyć się każdy, a cały proces nie musi być bardzo skomplikowany i dostępny tylko dla nielicznych osób. Small Basic jest całkowicie darmowy i posiada polską wersję językową.

Blockly

Wiele osób zaczyna swoją przygodowe z programowaniem właśnie od Blockly. To język stworzony przez największą i najbardziej znaną firmę IT – Google. Język programowania Blockly w łatwy i przystępny sposób wprowadzi dziecko do środowiska JavaScript. Wszystkie języki programowania opisane w tym artykule, stworzone zostały dla osób i dzieci, które nigdy nie miały wcześniej styczności z programowaniem. Proces nauki polega na dopasowywaniu odpowiednich elementów (bloczków). Blockly często wykorzystywany jest w szkołach podstawowych, bowiem do opanowania języka Blockly wymagana jest umiejętność czytania i podstaw liczenia. Program dostępny jest w polskiej wersji językowej, nie wymaga także instalacji dodatkowego oprogramowania, cały proces nauki możną odbyć bezpośrednio na oficjalnej stronie internetowej Blockly.

Mam nadzieję, że w jasny sposób przedstawiłem metody nauki języków programowania dla Twojego dziecka. Proces ten nie musi być skomplikowany i trudny, warto pamiętać, że rozwój nowych technologii sprawia, że na rynku pracy programiści są niezbędni i mocno poszukiwani. Przedstawione języki programowania mogą okazać się przydatne także dla osób starszych, które chcą zacząć swoją przygodę z kodowaniem.


Bartosz

Twórca i administrator portalu Ktosiek.pl. Zapalony webmaster z licznymi stronami na swoim koncie. Jego życie dzielą dwie pasje, tworzenie stron, SEO, marketing oraz siłownia i street workout. W wolnych chwilach entuzjasta seriali o gangsterach i ekstremalnych wycieczek rowerowych. Człowiek, który swoją wiedzę i szybkość jej przyjmowana przekłada na treści na portalu. Pełen zaangażowania i realizmu z bezpieczną dawką marzyciela.

Więcej z kategorii:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarzy (1)